title
לחצו להתקשרות:

דיכאון אחרי לידה

תארי לעצמך, שאף על פי שילדת בשלום, ואת והרך הנולד בריאים ושלמים ובכל זאת, את רחוקה מלהרגיש מאושרת ומבורכת כפי שכולם מצפים שתהיי. את לא מאוהבת ביצור הקטן הזה, כמו שאמרו לך שיקרה במשך תשעת חודשי ההריון. את משותקת מפחד רק מהמחשבה שתצטרכי להשאר איתו לבד. את מרגישה מיואשת וחסרת אונים.

על פניו, אף אחד מהתיאורים הללו לא נשמע נעים. יחד עם זאת, אם הצלחת לזהות את עצמך בהם, ולו באופן חלקי, את יכולה להיות רגועה, משום שלתחושות שלך יש שם: דכדוך אחרי לידה, או דכאון לאחר לידה, בצורתו החמורה יותר.

המקור למידע ברשת על רפואה משלימה

התאמת מטפל מתאים לפי בקשה

דירוג ובקרת איכות של המטפלים

דיכאון לאחר לידה

מאמר זה יציג את תמצית התופעה ואת תסמיניה. אני בחברת המקור לרפואה משלימה נמצאים כאן כדי לתת לך כלים להבין את התופעה ולטפל בה בהצלחה, כדי שתוכלי להרגיש בטוחה ומאושרת באמהות שלך. אז מה קורה לי?

חרדות לפי גינאים
חרדות לפי גילאים
סוגי חרדות נפוצים
סוגי חרדות
סיבות וגורמים לחרדות
גורמים לחרדות
סוגי טיפולים בחרדות
טיפול בחרדות

דכאון אחרי לידה מוגדר כטווח של מצבים רגשיים, שעשויים להתפתח בימים ובחודשים הראשונים שלאחר הלידה. תסמינים לדכאון אחרי לידה מתחלקים לשניים: תסמינים רגשיים ותסמינים גופניים. התסמינים הרגשיים כוללים חרדות, הפרעה טורדנית-כפייתית, נטיה למצב רוח ירוד, בלבול, כעס כלפי הסובבים, תנודות חדות במצב הרוח. התסמינים הגופניים כוללים נדודי שינה, ירידה בתאבון, ובפשטות, ירידה כללית באנרגיה. לעיתים, כאשר דכדוך אחרי לידה מחמיר, והופך לדכאון לאחר לידה, מופיעים התסמינים הבאים: תחושת עצבות או מועקה ממושכת, איבוד עניין בפעילויות שקודם לכן היו אהובות ומהנות' קושי בריכוז ובקבלת החלטות, אפילו פשוטות,  עייפות מתמשכת, פעילות יתר או האטה בתפקוד היומיומי, אובדן העניין בטיפול עצמי ואי־הקפדה על לבוש, רחצה או סידור השיער, מחשבות חוזרות על מוות או על התאבדות, תחושות אשמה, כישלון או חוסר ערך, הקדשת תשומת לב מרובה מידי או פחותה מידי לתינוק, פחד להיות עם התינוק לבד, עמדה פסימית לגבי המציאות ,בכי תדיר, גם על דברים שוליים.

דיכאון אחרי לידה אצל גברים

ומה קורה אצל גברים? יש להקדים ולציין כי גם הגבר, האב הטרי, מושפע מהמתח ומהלחץ סביב לידת התינוק והפיכתו לאב. עשויים להתעורר גם קשיים בזוגיות, בעיקר על רקע הצטרפותה של צלע שלישית לזוגיות – מעבר מזוג למשפחה. הפיכתם של כל אלה לדכאון אחרי לידה אצל גברים הינו שכיח למדי. במקרה כזה, עלולים להופיע תסמינים רגילים של דכאון, היינו: עצבות, אבדן עניין בשגרת החיים ובהנאותיהם, הפרעות שינה, תיאבון מופחת או מוגבר ואנרגיה ירודה.

ישנם תסמיני דיכאון ייחודיים לגברים: מהתקפי כעס, כאבי ראש, בעיות עיכול ועייפות בלתי מוסברת דרך הסתגרות והתנהגות לא חברתית ועד לצריכה מוגברת של אלכוהול וסמים, ורומן מחוץ לנישואין.

אז מה עושים?

מעבר לטיפול התרופתי, כמקובל במצבים כגון אלו, חשוב מאוד לבקש תמיכה מבן/בת הזוג, מקרובי משפחה, או מחברים. חשוב שאלה, מצידם,  יציעו עידוד, תמיכה ועזרה מעשית בכל הנחוץ לאישה היולדת, על מנת שתוכל לנוח ולהקדיש מעט זמן לעצמה. על האישה הסובלת מדכאון לאחר לידה לפנות לקבוצת תמיכה באיזור מגוריה, ולטפל בעצמה בהיבט הגופני – שמירה על תזונה נכונה, פעילות גופנית המותאמת לנשים אחרי לידה.

עוד לפני הלידה, חשוב להיערך רגשית למצב החדש ולשינויים שהוא יביא עמו. גם הגברים צריכים למצוא לעצמם מקור תמיכה, וישנה עבודת הכנה שבני הזוג צריכים לעשות ביחד.

בכל מקרה, דכאון אחרי לידה, ובכלל זה, דכדוך אחרי לידה ודכאון אחרי לידה אצל גברים הינם מצבים שבהם המתמודד/ת אינו/ה אמור/ה להשאר לבד!

אני בחברת המקור לרפואה משלימה נשמח לעזור לכם למצוא את מסגרת התמיכה והטיפול המתאימות לכם ביותר, על מנת שתחזירו לעצמכם את איכות החיים ותחוו באמת את השמחה והאושר שמביא איתו תינוק חדש במשפחה.