title
לחצו להתקשרות:

חרדות בגילאים שונים

אנו חיים בעולם לחוץ. כבר מרגע הלידה, עלינו לספוג וללמוד דברים רבים ומגוונים, לעמוד בדרישות בכל מיני מסגרות ולהשיג מטרות. לעיתים עולה החשש שמא לא נצליח להתמודד. לפעמים התחושה היא ש"הכל גדול עלינו", ואז נחווה הצפה ברמה כזו ואחרת והפחד יגדל ויגרום לסבל ברמה המשתנה מאדם לאדם. הדרישות, המשימות, הינן חלק בלתי נפרד מהעולם המודרני ולכן הן מחוייבות המציאות. הפחדים טבעיים אף הם. אך אין סיבה שיגרמו לסבל וישתקו את התפקוד האישי. לנו בחברת המקור לרפואה משלימה יש בשורה טובה: יש פתרון אשר ישים סוף לסבל, ואין צורך להתמודד איתו לבד.

מאמר זה יפרט את סוגי החרדות המופיעים לאורך חייו של אדם, על אופיין המשתנה לפי הגיל והשלב ההתפתחותי בו אדם נמצא.

המקור למידע ברשת על רפואה משלימה

התאמת מטפל מתאים לפי בקשה

דירוג ובקרת איכות של המטפלים

חרדות במחזור חיי אדם

חרדות בשלב ילדות

נדון תחילה השלב הילדות. חרדות אצל ילדים עשויות להופיע סביב גירויים שמבוגרים למדו שלא צריך לפחד מהם, כגון רעמים, רעשים חריגים, להשאר לבד. או, כאשר הם נחשפים לחוויות או לגירויים שאינם בשלים להתמודד עמם כגון מלחמה, מוות של אדם קרוב או מוכר, תאונות דרכים ועוד. אף על פי שמדובר בפחדים נורמליים, הרי שכשהילד אינו מסוגל לעסוק בדברים אחרים, חוץ מאותו דבר המעורר את החרדה, ולהתרכז במשימות המותאמות לגילם (לימודים, חוגים). קיומה של החרדה תלויה גם בתפקוד של ההורים בכל הנוגע להסברת המציאות, להכיל ולתמוך. ילד הסובל מחרדה יבטא לפחות אחדים מן הסימפטומים הבאים:

  • בכי מרובה
  • קשיי שינה
  • תחושת חוסר אונים
  • נסיגה, חזרה לתלות בהורים
  • קשיי ריכוז
  • סימנים גופניים (הקאות, כאבי בטן, כאבי ראש, בחילות) – בעיקר אצל ילדים המתקשים לבטא מילולית את החרדה.
  • סימנים רגשיים (התקפי זעם, התקפי אלימות, דכאון, בעיות התנהגות.

חרדות אצל ילדים

יש לציין כי חרדות אצל ילדים, בפרט בתחילת החיים, מעוררות חרדות גם בהורים. ישנו משהו טבעי ואפילו נכון בחרדות אצל הורים, מעין יסוד הישרדותי העוזר להורה לשמור על הילד ולהגן עליו, למלא כראוי את תפקידו כהורה. יחד עם זאת, אם החרדה עוצרת את התפתחות העצמאות אצל הילד, ובכלל, את התפתחותו בשאר היבטי החיים, אזי יש להתבונן בסוגיה ולפנות לטיפול.

חרדות אצל בני נוער

כאשר הילד מתבגר, החרדות עשויות להחריף, או להתקשר אל נושאים שונים. חרדות אצל בני נוער קשורות לדרישות הלימודיות מתרחבות ומעמיקות, לשינויים בגוף ובשטחי ההתעניינות. האינטראקציות החברתיות הופכות מורכבות יותר ויותר- והילד מבין  שהעולם מורכב. בגיל ההתבגרות המתבגר ניצב בפני משימות של גיבוש זהות עצמית, יצירת נפרדות מההורים ורכישת מיומנויות בין אישיות וזוגיות. משימות אלו מעוררות אצל מתבגרים רבים, במודע או לא במודע, ספקות ותהיות לגבי יכולותיהם וכישוריהם ועל רקע זה מתעוררות לא פעם חרדות של מתבגרים.

חרדות אצל בני נוער סביב סוגיות הנוגעות לקבלה חברתית, יכולת אישית והצלחה בעתיד הן טבעיות ובמקרים רבים מעודדות את המתבגר להתבוננות פנימית והתנסויות אשר מסייעות ומקדמות את תהליך גיבוש הזהות. עם זאת, בחלק המקרים חרדות וקונפליקטים מובנים וטבעיים אלו מערערים את המתבגר ומתבטאים בסימפטומים רגשיים והתנהגותיים שונים כדיכאון, הפרעות התנהגות, הפרעות אכילה, שימוש בחומרים וכמובן, גם חרדות.

חרדות בגיל מעבר

בסיכומו של דבר, החרדות עשויות להופיע בכל גיל. התסמינים דומים מאוד בכל סוגי החרדות המוכרים (חרדה מוכללת, חרדת נטישה, חרדה חברתית, חרדה חשיבתית וכו'), אך הגורם המעורר אותם משתנה בהתאם לשלב החיים. חרדות אצל מבוגרים יתקשרו בדרך כלל ללימודים אקדמאיים, למציאת אהבה וזוגיות, לקריירה. לעיתים, תהיה זו חרדה חברתית שפשוט השתרשה אצל האדם, והיא מלווה אותו מילדות. חרדות בגיל המעבר הן בד"כ חלק ממערך של תסמינים הקשורים לשלב חיים זה. ידוע כי חרדות בגיל המעבר קשורות לתפקוד הלב, שאמור לספק דם לכל חלקי הגוף. מאחר שזהו גיל הפסקת הוסת, אשר אמורה לשמור על הדם, גם תפקוד הלב מושפע ומכאן החרדות והמתחים.

חרדות אצל קשישים

חרדות אצל קשישים, נחשבות לתופעה מקובלת. זהו השלב שבו אדם כבר פרש ממעגל העבודה, הילדים עזבו את הבית ואולי גרים רחוק. ייתכן כי הקשיש חווה אובדן – פטירת בן/בת זוג, או חברים/ות. ישנם אובדנים אחרים, הקשורים לאובדן הכוחות הפיזיים, הופעת בעיות רפואיות שלא היו קיימות קודם, ובאופן טבעי, גם פחד מפני המוות, שבשלב זה הוא קרוב מאי פעם. כמו כן, ישנם גם חששות הקשורים למצב כלכלי (כספי הפנסיה אינם מספיקים, פחד מניצול כלכלי) וגם הבדידות תורמת את שלה ומורידה את בטחונו של הקשיש.

כמה מילות סיכום

החרדות והפחדים מלווים כל אחד מאיתנו מרגע הלידה ועד רגע הפטירה. לעיתים, ישבהן יסוד בריא ונורמלי, אשר תורם להישרדותנו ולהישמרות מפני פגיעות ודברים רעים. ברם, כאשר החרדות משתלטות עלינו, עד כדי פגיעה בתפקוד היומיומי וביכולת להנות ופשוט לחיות, אזי נגרם לנו סבל. אין סיבה להמשיך לסבול ולהתפשר על איכות חיים. ישנם כיום טיפולים רבים ומגוונים אשר יסייעו בהתגברות על החרדות, בכל גיל. האם האור במוח שלכם נדלק בעת קריאת שורות אלו? אנו בחברת המקור לרפואה משלימה נשמח לסייע לכם בהתאמת מטפל אשר יעזור לכם להתגבר על החרדות ולצאת לחופשי.