title
לחצו להתקשרות:

סוגי חרדות

דפיקות לב חזקות, הזעה, פה יבש, רמות שונות של חוסר יכולת להתרכז במשימות השונות המוטלות עלינו, תחושה של "אני הולך למות", במקרים קיצוניים ממש.

אלו הם אחדים מהתסמינים האופייניים לחרדה. הקריאה לבדה, גם מבלי לחוות אותם, מרמזת על סבל רב, על פגיעה באיכות החיים ובשגרה.

זה לא חייב להמשך! אנו בחברת המקור לרפואה משלימה נמצאים כאן כדי להפנות אתכם לטיפולים טבעיים בחרדות, אשר יקלו על החרדות בחיי היומיום ובסופו של דבר, יהוו פתרון יעיל לקושי ולהפרעה בהתנהלות היומיומית.

מאמר זה יציג את החרדות הנפוצות עמן אנשים מתמודדים בחיי היומיום. קרוב לודאי שהקורא יצליח להתחבר לסוג אחד של חרדה מאלו שיתוארו במאמר.

המקור למידע ברשת על רפואה משלימה

התאמת מטפל מתאים לפי בקשה

דירוג ובקרת איכות של המטפלים

חרדות בחיי יום יום

חרדה חברתית

זוהי למעשה קבוצה של הפרעות חרדה, המתאפיינות בפחד, בחשש, או בדאגה מפני סיטואציות חברתיות, ובחוויה של אי נוחות כאשר הוא נמצא בחברה. כל זאת, לרבות ביצוע פעולות בחברה, כגון דיבור בפני קהל, אכילה משותפת, התמודדות עם דחיה או ביקורת מצד אנשים אחרים. כתוצאה מכך, האדם הסובל מחרדה חברתית יימנע מהשתתפות בפעילויות חברתיות ולעיתים קרובות גם מאינטראקציה עם אחרים.

כפועל יוצא, חרדה חברתית עשויה להוביל גם לחרדה מפני זוגיות, או לחרדה בתוך זוגיות. נשאלת השאלה, מהו הקשר בין חרדות וזוגיות? האם בכלל ישנו קשר? נראה כי ישנם אי אילו סוגים של חרדות, המערימים קשיים בדרך לקראת זוגיות, או שהורסים אותה: חרדת נטישה, הפחד לא להיות שווה בעיני האחר, קרי, חרדת נטישה, הפחד מבחירה וממחוייבות, הפחד מהלא מושלם, הפחד מאי ודאות, או צורך בשליטה, הפחד מפני הצלחה ואחרון, לא מאוד חביב, חרדת ביצוע. החרדה מפני החלקים הפחות "נקיים" של התחום המיני, אשר לרוב גובר על הכמיהה ועל הרצון באינטימיות. התנקזותם של כל הפחדים הנוגעים לזוגיות אל תוך המיטה הזוגית. בבסיס חרדת הביצוע עומד הפחד מכשלון, ואולי גם הפחד מאהבה בכלל.

חרדה גופנית

ברמת העקרון, החרדה משפיעה הן ברמה הנפשית והן ברמה הגופנית. לפיכך, בלתי אפשרי לדון בחרדה גופנית ללא ההיבט הנפשי של העניין. מן המפורסמות הוא, שחרדה גובה מחיר כבד ברמה הגופנית, אשר בא לידי ביטוי בתופעות כגון היחלשות מערכת החיסון. זה לא סוד שחרדה ומתח גורמים לאדם להיות חולה יותר, וחשוף יותר להצטננות, לשפעת, לזיהומים למיניהם, להפרעות עיכול וכיו"ב.

חרדת הקאות קשורה לקטגוריה של חרדה גופנית, ולו משום שהיא מתייחסת לסימפטום גופני, דהיינו פחד מהקאות, מקיא, או משהיה במחיצת אנשים שמקיאים. יחד עם זאת, גם סוג זה של חרדה מבטא פחד מאובדן שליטה , כלומר, גם חרדה זו מגיעה ממקור נפשי. סוג נוסף של חרדה בעלת מושא גופני הינו חרדה דנטלית כלומר, פחד מרופא השיניים.

למעשה, המשותף לכל החרדות המופיעות בחיי היומיום, הוא הפחד מאובדן שליטה, וההשלכות שלהן על החיים ועל איכותם: הימנעות מפעילויות רבות ושונות, מתוך פחד, כפי שקורה לאנשים סובלים מחרדת טיסה. אנשים כאלה, למשל, יימנעו מנסיעות לחו"ל וייתכן כי יחמיצו את ההזדמנות לראות את העולם, מקומות חדשים ושונים, ובעיקר להנות מאחד מהשיאים שהעולם והחיים מציעים לאדם. חרדות בלילה מונעות מהסובל מהם שינה איכותית, וכתוצאה מכך, הוא מסתובב עייף במשך היום ומתקשה לתפקד ולהתחבר לנעשה סביבו. אדם כזה עלול גם להיות עצבני וחסר שקט, אולי אף לחוות דכאון עקב מחסור בשינה.

נראה כי תסמיני ומאפייני כל החרדות המתוארות לעיל מהדהדים לתסמיני החרדה המוכללת, אשר בבסיסה עומדים הפחד מחוסר ודאות, ההימנעות והפחד מפני אובדן השליטה. היא מתאפיינת בדאגה מוגזמת לגבי נושאים רבים, אשר מעוררת חוסר שקט, קושי בריכוז, בעיות שינה, לחץ ומתח בשרירים.

לסיכום

אין ספק שמצבי חרדות הינם חלק מהחיים. הן ילוו אותנו בכל אשר נלך. קל הרבה יותר לחיות בודאות, לדעת מה הדבר הבא שעומד לקרות ושהשליטה תמיד תהיה בידיים שלנו. ואולם, ההתבגרות שלנו מתבטאת, בין היתר, בהבנה כי הדברים הללו  לעיתים קרובות אינם מתאפשרים. כאמור, החרדה היא טבעית ונורמלית כל עוד אדם מצליח להתמודד איתה. להבדיל, כאשר ישנו קושי להתמודד עם החרדות והן פוגמות בהיבטים שונים של החיים, כגון חרדות בעבודה – שם, אגב, הדבר מורכב אף יותר, משום שאנו נמצאים בעבודה שעות רבות כל יום. יותר מבכל מסגרת אחרת. יש בהחלט מקום לטיפול, כדי לתקן, לשפר ולעצור את הפגיעה בתחומי חיים כאלה ואחרים.

אנחנו בחברת המקור נשמח לסייע לכם ולהפנות אתכם אל המטפל שיתאים לכם ביותר, בסמוך למקום מגוריכם. אין סיבה להמשיך לסבול, לחיות בתוך מסגרת קטנה. הגיע הזמן להרגע, להתאזן ולתפוס את המקום הראוי לכם בעולם.