title
לחצו להתקשרות:

סוגי שיטות וטיפולים משלימים

בבואנו לחפש טיפול משלים, חשוב לזכור כי המגוון רחב. על ההמלצה להיות אינדיווידואלית ומותאמת אישית לכל אדם, על מנת שיוכל להפיק את מלוא התועלת מהטיפול.

אנחנו באתר המקור לרפואה משלימה נציג בפניכם ידע מלא ונרחב, על מנת לאפשר לכם בחירה נכונה, מושכלת ויותר מכל, כזו שתאפשר לכם להפיק תועלת מהטיפול ולהתגבר באמת על מה שמפריע לכם –הן ברמה הגופנית והן ברמה הנפשית והרגשית. לעיתים קרובות, הדבר נכון גם במקרים שבהם המטופל מרגיש כי הגיע למבוי סתום.

המקור למידע ברשת על רפואה משלימה

התאמת מטפל מתאים לפי בקשה

דירוג ובקרת איכות של המטפלים

המקור לרפואה משלימה מהווה מודיעין אינטרנטי עסקי, אשר מספק מידע אובייקטיבי אודות טיפולים משלימים ואלטרנטיביים לסוגיהם , הנפוצים והמומלצים ביותר בישראל, לרבות טיפולים בכאב, אלרגיות, בעיות עור, חרדות, דכאון, מערכת העצבים ועוד. כל זאת, מידי מטפלים מכל הארץ, הנחשבים למובילים בתחומם.

אם אתם מעוניינים בקבלת מידע והכוונה ראשונית לטיפול טבעי ומשלים התואם את צרכיכם,  בעיקר מבחינת השיטה שתהיה הנכונה ביותר, ביכולתנו לספק לכם הצעה ממרפאה הנותנת מענה לצרכיכם, וזאת בהתאם לפרופיל הבריאותי, ממטפל מתאים, הסמוך ביותר למקום מגוריכם. כל זאת, על בסיס ראיית האדם כשלם. עבודתנו בחברת המקור לרפואה משלימה מתבססת על רעיון הנגשת הטיפול לכל מי שמעוניין וזקוק לו, הן מבחינה גיאוגרפית והן מבחינת התאמת המטפל ואופיו, תוך מחשבה ומאמץ להגיע לכדי התאמה מלאה ככל האפשר של השניים לצרכי המטופל. מבחינתנו, זהו הצעד בדרך להקלה על המטופל ולהצלחה בטיפול בכלל.

חברת המקור לרפואה משלימה מבקרת ומשפרת את איכות השירות הניתן על ידי מטפלים ברפואה טבעית ומרפאות לרפואה משלימה על בסיס המלצות הפונים למרפאות המקבלות שירות מחברת המקור. לפיכך, אחד מיעדי חברת המקור הינו לשדרג את איכות המטפלים והקליניקות הנותנים שירות בתחום הרפואה המשלימה בישראל, של הלקוחות, למען הלקוחות. יצירת מעגל של לקוחות מרוצים, אשר יביאו לכך שמטופלים מכל הארץ יגיעו אל המטפלים שלנו מפה לאוזן, כלומר בצורה הטבעית ביותר – תקשורת בלתי אמצעית. כל זאת, משום ששביעות הרצון תיצור מעגל ותרחיב את המעגלים, כך שעוד אנשים יזכו לאיכות חיים טובה יותר. אנו, בחברת המקור לרפואה משלימה מאמינים בלב שלם כי ישנו קשר ישיר והדוק בין איכות השירות ובין איכות החיים של המטופל במהלך הטיפול וקרוב לודאי שגם הרבה אחרי שהתהליך מסתיים.

שיטת טיפול ברפואה משלימה

לכן, אם אתם נודדים מרופא לרופא מזה זמן רב, אך מקבלים תרופות שאינן מיטיבות את המצב, ולעיתים אף מחמירות אותו, הגיע הזמן להפסיק לסבול!

אנו בחברת המקור לרפואה משלימה, נמצאים כאן כדי לפתוח בפניכם כמה שיותר אפשרויות לטיפול טבעי, אשר יתן מענה לכאבים ולבעיות, וברוב מכריע של המקרים, אף יפתור אותו.

אתר זה יאפשר לכם לקרוא וללמוד על השיטות המומלצות והנפוצות ביותר בתחום הרפואה המשלימה, אשר יתאימו לכל הבעיות והמצוקות הידועות והמוכרות. הטיפולים פונים למגוון אוכלוסיות, השייכות ברובן אל מעמד הביניים, ובאופן עקרונית, מתאימים לכל גיל. כמו כן, האתר מציע מענה בדמות טיפולים אלטרנטיביים ומשלימים נוספים, המציעים מענה יעיל לכאבים – הן כאלו שמקורם בשלד ובשרירים, והן כאלה שמקורם במערכת העצבים, למצוקות נפשיות ורגשיות, חולשה במערכות הגוף השונות ועוד.

שיטות טיפול ברפואה משלימה

בחלק זה של המאמר, יוצגו בקצרה שיטות טיפול נפוצות ומוכרות בתחום הרפואה המשלימה. חשוב לזכור כי כל שיטה הינה עולם ומלואו, מורכבת מהיבטים רבים ומשיקה לתחומים רבים. התיאורים להלן מציעים הגדרה קצרה אך ממצה. אתר זה כמובן יכול לספק מידע נוסף ומקיף יותר, בשאיפה לענות על שאלות הקוראים.

דיקור יפני

שיטת טיפול (ראו: דיקור יפני בהרחבה) אשר הוכחה כיעילה ומוצלחת עבור מגוון מצוקות, פיזיות ורגשיות כאחד. מקורו בדיקור הסיני, אשר הובא ליפן לפני 350 שנה, ע"י נזירים סיניים. עובדה מעניינת היא, שתחום טיפולי זה התפתח בזכות מטפלים עיוורים, אשר קבלו לידיהם עבודה זו כחלק מדאגת הממשל היפני לאוכלוסיה חלשה זו. אותם מטפלים, מצידם,  שכללו את השיטה לכדי תורה שלמה.

אמנם הדיקור היפני התפתח מהדיקור הסיני, כאמור, אך יש ביניהן מספר הבדלים. ראשית, הדיקור הסיני מתבסס על בדיקת הדופק והלשון של המטופל, אשר עשויים לרמז על חוסר איזון בגוף. לאחר הבדיקה, המטפל ישאל את המטופל מספר שאלות, בכדי לאמת את מה שעלה בבדיקה, ויבחר את נקודות הדיקור.  הדיקור היפני, להבדיל, מתבסס על בדיקת רפלקסים, כלומר, נקודות רגישות וכואבות בגוף (בד"כ בבטן, בצואר, בגב ובראש). לאחר הבדיקה, המטפל מצליב את הרפלקסים ומאתר תבנית, או תבניות, של חוסר איזון בגוף, על פיהן יבחר את נקודות הדיקור.

שיאצו

שיאצו (ראו: שיאצו בהרחבה) הינה שיטת טיפול במגע, שמקורה ביפן. פירושה המילולי הינו "שי" = אצבע, "אצו"=לחץ. כלומר, טיפול זה מתבסס על לחיצות ומתיחות בכדי ליצור גירויים באיזורים שונים בגוף, אשר בסופו של דבר יביאו את הגוף לאיזון, בין אם על ידי השבתו לאיזון הקודם, ובין אם על ידי יצירת איזון חדש, מותאם וטוב יותר לאדם המגיע לטיפול.

ישנם שני סוגי טיפול בשיאצו:

שיאצו קלאסי: מתבסס על תשאול ואופני הבדיקה של הרפואה הסינית, קרי, אבחנת בטן, לשון ודופק.  בתחילת הטיפול, המטפל מאתר את האבחנה עליה יתבסס הטיפול, על פיה נקבע מהלך הטיפול. בסוף הטיפול, הוא חוזר אל איזורי האבחנה ויחד עם המטופל בוחנים את השינויים שחלו בעקבות הטיפול.

זן שיאצו: גם גישה טיפולית זו מתבססת על השבת האיזון אל מערך הגופ-נפש של המטופל. המטפל חוזר על אותן התנועות טיפול אחרי טיפול, וכך לומד להכיר את המערך האנרגטי של המטופל, על נקודות העודף והחוסר שבו.

שני הסוגים המוזכרים לעיל מפעילים מניפולציה על הגוף, ללא שימוש במכשירים וכמובן ללא תרופות. זאת, על מנת לתקן פגיעות או הפרעות בתפקוד הפנימי, לשמר ולקדם בריאות טובה ולטפל במחלות שונות.

אוסתיאופתיה

טיפול ידני לבעיות שרירים, גידים ומפרקים. היא מתבססת על אבחון מקור הכאב תוך שימוש בידיים בלבד. זאת, בשונה מהכריופרקטיקה וההפיזיותרפיה, אשר עושות לעיתים שימוש במכשירים, אך בדומה לעיסוי הרפואי.

שיטה זו פותחה בארה"ב ומתבססת על ההנחות הבאות:

א.      ישנו קשר בין מבנה הגוף ובין תפקודו.

ב.      תנועתיות היא יסוד החיים.

ג.       לגוף היכולת לרפא את עצמו.

ד.      מצבו של חלק אחד בגוף משפיע על איזורים אחרים באמצעות מערכות ההולכה (דם, לימפה) ומערכת העצבים.

שיטת (טכניקת) אלכסנדר

שיטה חינוכית אשר פותחה ע"י פרדריק מתיאס אלכסנדר, שחקן תיאטרון אוסטרלי, אשר נועדה לסייע בשיפור התפקוד והמצב הבריאותי.

מהלך הוראת שיטת אלכסנדר, המורה מקנה לתלמיד בעזרת ידיו התנסויות תחושתיות המלמדות אותו כיצד לשנות בעצמו הרגלים לקויים להרגלים נכונים. לדברי העוסקים בתחום, השיטה היא מניעתית ושיקומית. לדידם, כשיטה שיקומית היא מסייעת לסובלים ממחושי גב וגפיים, פריצות דיסק, מכאבי ראש, מקשיי נשימה ומצרידות. כמו כן, לפי העוסקים, השיטה גם עוזרת בשיקום נכים ובשיקום לאחר תאונות וניתוחים. לטכניקת אלכסנדר יש גם יישומים לא-קליניים. משתמשים בשיטה מוזיקאים וספורטאים הרוצים להגיע לתפקוד מרבי.

ארומתרפיה

ארומתרפיה הינה טיפול המשלב "ארומה" (ניחוח) עם טיפול במצב הנפשי, הגופני, או החברתי. שיטה זו מתבססת על שימוש בשמנים אתריים ובשמני בסיס (או שמני ירקות), או לחילופין, בשמנים העשויים מפרחים ארמטיים, צמחי מרפא, תבלינים ועצים. יש לציין כי השם ארומתרפיה מתייחס לשימוש בשמנים חיוניים, לעיתים בשילוב פרקטיקות נוספות מרפואה אלטרנטיבית או פרקטיקות רוחניות.

כתורת רפואה הוליסטית, ארומתרפיה, לטענת המטפלים בשיטה, יכולה לשפר באמצעותה כמעט כל מצב בריאותי. נטען כי היא יעילה להפגת מתח נפשי, טיפול בבעיות שרירים, הפרעות בעיכול ומחלות עור.  השמנים מעבירים לגוף את התכונות המרפאות של הצמחים באמצעות חוש הריח דרך הריאות, אוסמוזה באמבט מים, מריחה על העור, וחדירה למחזור הדם.

ביופידבק

שיטת טיפול באמצעות מערכת ממוחשבת, המנטרת את מערכות הגוף שנועדה לאפשר למטופל שליטה טובה יותר על גופו ועל תגובות פיזיולוגיות ורגשיות במצבים של לחץ וחרדה.

ביופידבק פועלת על עקרון הלמידה  דרך משוב (פידבק) מיידי. הוא כולל שלושה תהליכים שונים המנוהלים על ידי המכשור האלקטרוני המשמש לטיפול‏:

איתור והגברה של מגוון אותות ביולוגיים או אלקטרו-ביולוגיים מתוך גופו של האדם‏ על ידי מערכת המנטרת מדד אחד או יותר בגופו. למשל דופק, נשימה, מתח שרירים, מוליכות חשמלית של העור, חום גוף, היבטים מסוימים של אלקטרואנצפלוגרם ועוד. מדדים גופניים אלו אינם נמצאים בשליטתו המודעת של האדם, אלא שייכים למערכת העצבים האוטונומית.
המרה של האותות הללו למידע נוח לעיבוד, לרוב על ידי תצוגה חזותית או שמיעתית, בדרך כלל על גבי צג מחשב.
הצגת המידע למטופל כמעט מיד, כאשר לרוב זהו משוב בזמן אמת. המשוב יכול להיות פשוט, כמו גרף המתעדכן בזמן אמת, אם כי לעיתים קרובות, באמצעות מערכת ייצוג מידע מתוחכמת יותר, אשר מציגה את השינויים בצורה מוחשית, כגון צלילים שגובהם משתנה בהתאם, או ייצוג חזותי, המבטא את התקדמות המטופל.

הטיפול בביופידבק לרוב נמשך מספר שבועות או חודשים (10-15 מפגשים או יותר), לאחריהם המטופל אמור להיות מסוגל ליישם את מה שלמד גם מחוץ למסגרת הטיפול, בכל עת שהדבר נדרש. במפגש הראשון נערך על ידי המטפל איבחון פסיכופיזיולוגי באמצעות ערוצים שונים במכשור, ובהתאם לתוצאות הפרופיל נבנית תוכנית טיפול ולמידה מותאמת למטופל ולבעייתו הרפואית או הפסיכולוגית. המטופל מקבל הסבר על תוצאות האיבחון והוא שותף פעיל לתוכנית הטיפולית. השיטה היא סוג של רפואה אקטיבית המבוסס על תרגול הנלמד בקליניקה ויישום במצבי חיים יומיומיים. הטיפול מתבצע על ידי איש מקצוע בעל הכשרה וניסיון קליני מוסמכים ומוכחים בביופידבק.

הומאופתיה

גישה טיפולית המתבססת על העקרון "דומה בדומה ירפא". הווה אומר, ניתן לטפל האדם חולה באמצעות חומר, שאם יינתן לאדם בריא, יגרום לו לפתח את אותם הסימפטומים מהם סובל האדם החולה. זוהי שיטת טיפול הוליסטית, המאבחנת תוך הסתכלות על האדם כמכלול, לרפא אותו ולא את המחלה.

התרופות ההומאופתיות מכילות מעין צופן, או מידע, הדומה למחלה ומפעילות את כוחות הריפוי כנגד המחלה.
הטיפול ההומאופתי יעיל ביותר במגוון רחב של מחלות כגון בעיות אף אוזן גרון, אלרגיות, נשימה, עור, עיכול, מיגרנות ובעיות נפשיות שונות. הטיפול מוצלח במיוחד בקרב תינוקות וילדים.

רפלקסולוגיה

שיטה ברפואה משלימה אשר משמשת להרגעה, להקלה על כאבים ולהפגת מתחים, אך גם ככלי אבחוני . רפלקסולוגיה מתייחסת אל כף הרגל כאל מפה של הגוף כולו, ומתבססת על לחיצות באמצעות האצבעות על איזורים שונים בכף הרגל, אשר מייצגים מערכות שונות בגוף.

נטורופתיה

שיטת טיפול אלטרנטיבית, המבוססת על האמונה כי ניתן לרפא את האדם ואף למנוע תחלואה תוך עידוד מנגנוני הריפוי הטבעיים הטמונים בגוף, וסלילת הדרך לאורח חיים בריא יותר. אחדים מן האמצעים בהם הנטורופתיה עושה שימוש למימוש האמונה הינם תזונה, צמחי מרפא, שמנים אתריים ופעילות גופנית.הנטורופתיה גם מתבססת על האמונה בקשר ההדוק בין הגוף ובין הנפש.

יוגה

שיטת אימון גופני ורוחני המתבססת על חוכמה הינדית. פירושו המילולי של המונח הינו "להתאחד", קרי, לכוון את תשומת הלב, להתרכז, ליישם. ישנן גישות רבות לתרגול יוגה, אך המשותף לכולן הוא התרומה לאיזון ולרוגע הכלליים שחווה המתרגל, לנשימה, לחיטוב, לגמישות וליציבה טובה ונכונה.

מדיטציה

שם כולל לתרגול אשר נועד לשנות מצבי תודעה שונים אצל האדם ולהגיע לכלל איזון. ישנם סוגים וגישות רבים למדיטציה, אשר התפתחו בתרבויות השונות בעולם, אך ישנן שלוש מטרות לתרגול מדיטציה: (כל אלה, עשויים להוביל לשיפור ביכולת הריכוז,  לשלוה, לשינוי דפוסים אישיים, ולעיתים קרובות גם לשיפור במצב הבריאותי של האדם.)

א.      תרגול המדגיש את ריכוז ומיקוד התודעה באובייקט מסויים.

ב.      תרגול המדגיש התבוננות והתפתחות של חוכמה וחמלה.

ג.       תרגול המדגיש התעוררות, זרימה ושליטה בכוחות האנרגטיים.

כירופרקטיקה

שיטה שבה המטפל עושה שימוש בידיו בלבד על מנת לאבחן, לטפל ולמנוע הפרעות הקשורות לתפקוד מערכת העצבים, מערכת השריר והשלד, וכן מערכת החיסון. עוד מראשית הכירופקטיקה, רווחה האמונה כי כל המחלות נגרמות כתוצאה מהפרעה בזרימת "אינטליגנציה פנימית",שהיא כח החיים. למעשה, הכירופרקטיקה נועדה להסיר את ההפרעות הללו ולאפשר לכח החיים לזרום בצורה תקינה בגוף, כלומר, להגיע לכדי איזון ולשמור עליו.

היפנוזה

היפנוזה הינה כלי טיפולי עוצמתי לטיפול במגוון בעיות רפואיות ונפשיות. הטיפול בהיפנוזה נועד למתן או להעלים את תסמיני הבעיה הרפואית או הנפשית, וכן להתבוננות פנימה של המטופל אל מקור הבעיה. סוג טיפול זה מתאים לכל אדם, המטופל על-ידי מטפל מומחה ומנוסה בטיפול בבעיה אותה הוא מציג. הטיפול בהיפנוזה יכול להיות משולב בפסיכותרפיה קונבנציונאלית או לעמוד בפני עצמו, כל עוד הוא מתמקד בבעיה אותה המטופל מציג.

טאי צ'י

אומנות תנועה המשתייכת לאומנויות הלחימה הסיניות. היא מלמדת את העוסקים בה להיות מחוברים יותר אל עצמם ואל סביבתם. זהו סוג של מדיטציה המתנהל בעמידה או בתנועה, ותורם רבות לפיתוח האישיות דרך מודעות עצמית, חיזוק בטחון עצמי, שיפור בריאות גוף ונפש. התרגול המתמיד עוזר להורדת מתחים, לריפוי בעיות גב ומפרקים, לחיזוק המערכת החיסונית ולאיזון של מערכות הגוף השונים.

רייקי

שיטת טיפול המתבססת על מגע. במהלך הטיפול, המטפל מניח את ידיו על המטופל, או מעט מעליו בכדי להזרים אליו את אנרגיית הריפוי של היקום. בדומה לשיטות האחרות אשר הוצגו במאמר זה, גם רייקי מתבסס על תפיסת האדם כמכלול, ולכן הטיפול אינו מתמקד בטיפול בתסמינים מהם סובל האדם, אלא באדם כשלם.