title
לחצו להתקשרות:

נטורופתיה

נטורופתיה הינה שיטת טיפול טבעית מהרפואה המשלימה. מדובר בגישה טיפולית אלטרנטיבית, המבוססת על שימוש מושכל בטבע לצורכי טיפול וריפוי בעיות בריאותיות. נוסף על היותה שיטה טיפולית, הנטורופתיה מהווה גם גישה מניעתית, החותרת לחינוך להרגלים תקינים ולאורח חיים בריא. הנטורופתיה מושתתת על ידע כולל ומעמיק בתזונה, צמחי מרפא, שמנים אתריים וארומתרפיים, תמציות פרחי באך ותרופות נטורופתיות נוספות ברקיחה מותאמת אישית. האבחון והטיפול במסגרת הנטורופתיה מתבצעים בדרכים טבעיות שאינן כרוכות בסיכונים, תופעות לוואי ופוטנציאל נזק בריאותי.

הנטורופתיה מהווה גישה הוליסטית, המתייחסת אל האדם כיחידה אחת שלמה המורכבת מגוף ונפש. גישה זו גורסת כי מחלות, הפרעות ומצבים בריאותיים שונים מהווים השתקפות של מצבו הנפשי, המנטלי והפיזי של המטופל. לאור זאת, הנטורופתיה שמה דגש על שיפור מצב הגוף והנפש על ידי שינוי תזונתי מתאים, פעילות גופנית, תמיכה חברתית ונפשית והקפדה על אורח חיים בריא ותקין. המטרה הינה השגת בריאות שלמה על ידי יצירת איזון בגוף ונפש המטופל.

הטיפול הנטורופתי מיועד לשפר את תפקוד הגוף-נפש של המטופל, באמצעות עירור מנגנוני ריפוי טבעיים. ההנחה היא כי גוף האדם מכיל כוחות ריפוי פנימיים המאפשרים לו להתמודד עם בעיות בריאותיות. מטרת הטיפול בנטורופתיה היא עידוד וסיוע לתהליכי ריפוי אלו, על ידי טיפול בשורש הבעיה במקום בתסמיניה בלבד. מסיבה זו, על המטופל להוות שותף פעיל בתהליך הריפוי וההחלמה, באמצעות שינוי הרגלים, דפוסי רגש וחשיבה ואורח חיים.

המקור למידע ברשת על רפואה משלימה

התאמת מטפל מתאים לפי בקשה

דירוג ובקרת איכות של המטפלים

טיפולים נטורופתיים

עקרונות הטיפול הנטורופתי

הנטורופתיה מבוססת על 6 עקרונות, המהווים את תמצית הגישה ויוצרים את הבסיס לפעילותה הייחודית.

 1. כוחות הריפוי הטבעיים (Vis Medicatrix Nature) –ההכרה בקיומם של מנגנוני איזון, ריפוי ותיקון עצמאיים וטבעיים של הגוף. מטרת הנטורופתיה לסייע ולתמוך בגוף באמצעים טבעיים בלבד, לצורך איזונו ועידוד התמודדותו.
 2. אל תגרום נזק (Primum Non Nocere) – הימנעות ככל הניתן משימוש בטכניקות טיפוליות העוסקות בטיפול בסימפטומים בלבד, וכוללות סיכונים לנזקים בריאותיים. הנטורופתיה דוגלת בשיתוף פעולה עם הטבע וכוחות הריפוי הטבעיים.
 3. התייחסות לאדם כשלם (Treat the Whole) – תפיסת האדם כיחידה הוליסטית המורכבת מהיבטים פיזיולוגים-גופניים, פסיכולוגיים, רגשיים-נפשיים, סביבתיים, תורשתיים וחברתיים, המשפיעים על בריאותו הנפשית והגופנית של האדם. מדובר בגישת הדוגלת בקיומם של יחסי גומלין הדוקים בין הגוף לנפש.
 4. זיהוי והתייחסות לסיבות (Tolle Causam) – סימפטומים ותסמיני מחלות ובעיות בריאותיות שונות מהווים סימנים לבעיה האמיתית של חוסר איזון פנימי של המטופל. הנטורופתיה מאמינה בטיפול בשורש הבעיה ולא רק בתסמיניה.
 5. המטפל כמורה וכמחנך – הנטורופת מהווה לא רק מטפל, אלא גם מורה ומחנך עבור המטופל. עקרון זה מדגיש את חשיבות הקשר שבין המטפל לבין המטופל.
 6. רפואה מונעת – הנטורופתיה מיועדת בראש והראשונה למנוע הפרעות, מחלות ובעיות בריאותיות. מטרתה לצמצם למינימום את הסיכויים ללקות במחלות, על ידי שיפור מערכת הריפוי הטבעית של הגוף.

מהלך הטיפול הנטורופתי

ככלל, הטיפול הנטורופתי מתמקד בזיהוי ואיתור גורמי הסיכון לחוסר האיזון הנפשי-גופני ולעיכוב תהליכי הריפוי העצמיים, ופועל לסילוקם והסרתם לצורך חיזוק, שיפור והמרצת מנגנוני הריפוי. במהלך הטיפול, הנטורופת מתייחס לממצאים מהרפואה הקונבנציונלית, דוגמת בדיקות דם והדמיה. לפיכך, ניתן לשלב את הטיפול הנטורופתי במקביל עם טיפול רפואי. בניגוד לרפואה המערבית המודרנית, הטיפול הנטורופתי עושה שימוש באמצעים טבעיים בלבד, ואיננו כרוך בסיכונים, סיבוכים, נזקים או תופעות לוואי.

הטיפול הנטורופתי כולל הכוונה לאורח חיים בריא, בתהליך שכולל המלצות לגבי תזונה, פעילות גופנית ועבודת גוף-נפש. סוג, אופי ומאפייני הטיפול הנטורופתי מותאמים באופן אישי עבור כל מטופל, תוך התחשבות בגורמים אינדיבידואליים דוגמת מצבו הפיזי-גופני, נפשי-רגשי והגנטי-תורשתי. משך הטיפול וכמות המפגשים הנחוצים נקבעים גם הם בצורה פרטנית בהתאם לאופי וחומרת הבעיה ממנה סובל המטופל. טיפולים חד-פעמיים לרוב נעשים במצבים אקוטיים דוגמת שפעת ודלקת בדרכי השתן. טיפולים ממושכים יותר כוללים לרוב תהליכי שינוי כוללים באורח חייו של המטופל.

טכניקות טיפול בנטורופתיה

הנטורופתיה מחזיקה במגוון כלים וטכניקות טיפוליות, המיועדות לאפשר את שיקום ולחיזוק כוח הריפוי הטבעי של הגוף.

טיפול בתזונה: תזונה מהווה כלי טיפולי עיקרי בנטורופתיה, שכן לדיאטה היומיומית השפעה מכרעת על הבריאות. הקפדה על תזונה נכונה ומתאימה מאפשרת למנוע, לרפא ולטפל בשלל מחלות ומצבים בריאותיים, דוגמת מחלות לב וכלי דם, סכרת, יתר לחץ דם, השמנת יתר ודלקות פרקים. על פי גישת הנטורופתיה, מקורן של מחלות רבות נובע מתזונה לא מתאימה, המביאה לרגישויות, אלרגיות, חוסר איזון תזונתי (חסר או עודף תזונתי), ולכן יש צורך בטיפול תזונתי. במהלך הטיפול, הנטורופת מעניק למטופל המלצות תזונתיות המותאמות למצבו ולצרכיו באופן ספציפי.

טיפול בתנועה: לטיפול בתנועה חשיבות רבה בנטורופתיה, שכן פעילות גופנית מסייעת בשמירה על הבריאות. הטיפול הנטורופתי כולל המלצות לפעילות גופנית מתאימה, המהווה כלי טיפולי לשיקום וחיזוק הגוף, שיפור סיבולת לב-ריאה, המרצת מחזור הדם ושיפור מצב הרוח. במהלך הטיפול, הנטורופת יספק למטופל הנחיות לסוגי הפעילויות המומלצות עבורו.

טיפול בצמחי מרפא: שימוש בצמחי מרפא מהווה חלק חשוב ומשמעותי ביותר מהטיפול הנטורופתי. צמחים, עשבים ותבלינים שונים מחזיקים בתכונות טיפוליות מובהקות, שאף הוכחו במחקרים מודרניים. צמחי המרפא מכילים חומרים ורכיבים פעילים חשובים החיוניים לשמירה על בריאות הגוף והנפש. עשבי מרפא שונים מכילים חומרים אנטיספטיים, אנטי-בקטריאליים ואנטיביוטיים טבעיים, המשפיעים בצורות ובדרכים מגוונות על מערכות הגוף. צמחי מרפא עשויים להכיל גם ויטמינים, מינרלים וחומרים חיוניים נוספים החשובים לפעילות תאי הגוף (דוגמת פחמימות, חלבונים וסוכרים).

טיפול בתוספי תזונה: לאחר בחינה מדוקדקת וקפדנית של מצב המטופל, הנטורופת עשוי להתאים תוספי מזון המכילים רכיבים וחומרים חיוניים דוגמת ויטמינים ומינרלים. חומרים אלו חיוניים לתהליכים חשובים המתרחשים בגוף, דוגמת הפקת אנרגיה ממזון, תהליכי עיכול, גדילה והתפתחות תקינים, מטבוליזם (חילוף חומרים), תפקוד מערכות העצבים, ההורמונים והדם ועוד. גוף האדם איננו מסוגל לייצר את מרבית הוויטמינים והמינרלים בכמות הנאותה, מה שהופך את התזונה למקור הבלעדי להם. עם זאת, התזונה בעידן המודרני לרוב חסרה את מרבית החומרים הללו, ולכן יש צורך בנטילת תוספי תזונה על מנת להבטיח את פעילותו התקינה של הגוף ולמנוע חסרים.

טיפול במגע: במהלך הטיפול הנטורופתי, המטפל עשוי להפנות את המטופל לשלל טיפולי מגע מהרפואה הטבעית, דוגמת רפלקסולוגיה, כירופרקטיקה, מסאז'ים שונים, שיאצו, דיקור סיני וטווינה. מדובר בטיפולים משלימים לטיפול הנטורופתי, שבאפשרותם להגביר את יעילות ואפקטיביות תהליכי הריפוי.

מודעות גוף ונפש: הנטורופתיה יוצאת מנקודת ההנחה כי האדם הינו מכלול שלם הכולל גוף ונפש, המשפיעים הדדית אחד על השני. מצבים פיזיים-גופניים עשויים להשפיע על מצבו הנפשי של המטופל, בדיוק כשם שמצבים נפשיים-רגשיים עשויים להשפיע על מצבו הפיזיולוגי. לפיכך, הטיפול הנטורופתי כולל שיטות להגברת מודעות המטופל באשר לגופו ולנפשו, ולטיפול בשני הגורמים במקביל. מדובר בשימוש בטכניקות דוגמת נשימות, הרפיה ודמיון מודרך, הסייעות לאיזון בין הגוף לבין הנפש.

עבור מי מתאים הטיפול הנטורופתי?

הטיפול בנטורופתיה מתאים לכל שכבות האוכלוסייה – החל מפעוטות וילדים, עבור באנשים בוגרים ועד לקשישים ומבוגרים. הנטורופתיה מתאימה לגברים, נשים וילדים באותה מידה, שכן מדובר בשיטת טיפול טבעית ברפואה המשלימה, אשר איננה מלווה בסיכונים בריאותיים חמורים. שימוש בנטורופתיה כשיטת טיפול טבעית מתאימה עבור אלו המבקשים להימנע מנטילת תרופות רפואיות המכילות חומרים כימיים מזיקים, וכן פרוצדורות רפואיות פולשניות, חודרניות, כואבות ומסוכנות. מסיבה זו, הנטורופתיה מתאימה במיוחד עבור נשים בהריון ולאחר לידה, ילדים וספורטאים. הנטורופתיה מתאימה הן כשיטת טיפול בפני עצמה, והן כשיטה משלימה לצד טיפול רפואי קונבנציונלי.

הפרעות ומחלות הניתנות לטיפול באמצעות נטורופתיה

 • הפרעות ומחלות בדרכי הנשימה – נטורופתיה עשויה להיות יעילה בטיפול במחלות שונות בדרכי הנשימה, דוגמת אסתמה, סינוסיטיס ושעלת.
 • הפרעות ומחלות במערכת העיכול – הנטורופתיה מתאימה לטיפול במגוון מחלות הקשורות למערכת העיכול, דוגמת קרוהן, קוליטיס, אולקוס, עצירות כרונית, שלשולים ותסמונת המעי הרגיז.
 • הפרעות ומחלות עור – הטיפול הנטורופתי מתאים לטיפול בשלל בעיות ומחלות עור, דוגמת פריחות, אלרגיות ופסוריאזיס.
 • מחלות מטבוליות – הנטורופתיה יעילה לטיפול בשלל מחלות מטבוליות, דוגמת יתר פעילות בלוטת התריס, סכרת, השמנת יתר ותסמונת טרום וסתית
 • מחלות לב וכלי דם – הטיפול הנטורופתי גם מתאים ביותר לטיפול במחלות הקשורות למערכת הלב וכלי הדם, דוגמת יתר כולסטרול, יתר לחץ דם, אנמיה ועוד.

לסיכום, נטורופתיה מהווה אלטרנטיבה טיפולית טבעית ובטוחה המגיעה מתחום הרפואה המשלימה. הטיפול הנטורופתי מבוסס על הכוונה לשינוי הרגלים ואורח חיים לצורך השגת איזון פנימי בגוף ובנפש, מתוך הנחה כי שני גורמים אלו מרכיבים את האדם כמכלול הוליסטי אחד שלם. הנטורופתיה משתמשת בטיפולים תזונתיים, טיפולי מגע, טיפולי תנועה, עשבי מרפא, תוספי מזון והנחיות לעבודת גוף-נפש עצמאית באופן שמותאם אישית עבור כל מטופל ומטופל. הנטורופתיה חותרת לטפל בשורשי הבעיה ולא רק בתסמיניה, מתוך הכרה בקיומם של מנגנונים טבעיים המכילים כוחות ריפוי עצמאיים של הגוף. הטיפול הנטורופתי מתאים עבור כל שכבות האוכלוסייה, מכל מין וגיל. מדובר בטיפול טבעי ובטוח, שיעיל למגוון רחב של הפרעות, מחלות ובעיות בריאותיות.