title
לחצו להתקשרות:

פרחי באך ברפואה משלימה

שיטת פרחי באך ברפואה המשלימה הומצאה בתחילת המאה ה-20 על ידי החוקר והרופא האנגלי ד"ר אדוארד באך. ד"ר באך פיתח את שיטת הטיפול בתמציות פרחי באך מתוך הבנתו את הכוחות הטיפוליים והמרפאים הטמונים בטבע. באך גילה כי סוגים שונים של צמחים, שיחים ופרחים מחזיקים בתכונות המשפיעות על מצבי חרדה, עצב, צער או כעס. מחקרו הוביל למסקנה כי חלק ניכר מתהליך הריפוי של מחלות גופניות מתבצע על מנטליות, נפש ורגש האדם ולא רק בגופו הפיזי.

שיטת פרחי באך ברפואה הטבעית מכירה בקשר שבין המצב הנפשי והגופני של האדם לבין הקודים האנרגטיים המצויים בטבע. הטיפול בשיטת פרחי באך מושתת על ההכרה בהשפעת המצב הנפשי, הרוחני והמנטאלי על המצב הפיזי-גופני. ההנחה היא כי כאבים גופניים מהווים לעיתים תגובה למצוקה נפשית. הטיפול בפרחי באך מעניק לאדם את היכולת לפתוח חסימות אנרגטיות ולפתור בעיות בריאותיות הנוצרות בגופו ובנפשו. ד"ר באך זיהה מספר קבוצות של מצבים נפשיים, להם מתאימות תמציות פרחי באך מסוימות. סך הכל קיימות 38 תמציות פרחי באך, המהוות בסיס לטיפול והקלה בבעיות שונות.

הטיפול בשיטת פרחי באך ברפואה האלטרנטיבית איננו עוסק בריפוי מוחלט של מחלות פיזיות, אלא בשיפור המצב הנפשי ומצב הרוח. המחלה הפיזיולוגית-גופנית נחשבת על פי השיטה לתסמין לבעיה כללית יותר של חוסר איזון נפשי, רוחני ומנטאלי. השימוש בפרחי באך מהווה טיפול תומך המאפשר להתמודד עם הגורם הפנימי הרגשי לבעיה הגופנית החיצונית. תרופות מפרחי באך מיוצרות באנגליה במכון ייחודי, כאשר תהליך הייצור כולל השריית הפרחים במי מעיין טהורים.

המקור למידע ברשת על רפואה משלימה

התאמת מטפל מתאים לפי בקשה

דירוג ובקרת איכות של המטפלים

טיפול משלים בפרחי באך

עקרונות הטיפול בפרחי באך

שיטת פרחי באך מתבססת על העיקרון לפיו למצב הנפשי השפעה ניכרת על המצב הגופני, ולכן יש לטפל במצוקות נפשיות כשורש הבעיה למחלות ומצבים גופניים שליליים. פרחי באך מסייעים לאיזון הנפש והרוח באמצעות טיהור מרגשות שליליים הפוגעים במצב הרוח. התמציות מסייעות לחזק את תכונות האופי החיוביות הטבעיות של המטופל, ובכך תורמות למצב רוח מרומם ותחושת שלווה, רוגע ושמחה. הטיפול באמצעות פרחי באך מבוסס על התאמת התמצית למצב הנפשי של המטופל. 38 תמציות פרחי הבאך מחולקות ל-7 קטגוריות נפשיות-רגשיות:

לכל אחת מהקטגוריות הללו תת-חלוקות וחלוקות משנה. בנוסף, קיימות "תמציות הצלה", המהוות שילוב של מספר תמציות פרחי באך, ומשמשות להרגעה והקלה על התמודדות עם מצבי לחץ, הלם וחרדה. שילוב וערבוב של תמציות פרחי באך מאפשר להתאים תמצית אנרגטית המותאמת באופן אידאלי וספציפי עבור כל מטופל.

מהלך הטיפול בפרחי באך

הטיפול בפרחי באך הינו בעל אופי אישי, אינדיבידואלי ופרטני, וכולל שני שלבים. בשלב הראשון מתבצע אבחון ראשוני של המטופל, הכולל ריאיון כולל ותשאול מקיף אודות מצב רוחו ורמת תפקודו היומיומי. האבחון מאפשר למטפל לקבוע את התמציות המתאימות ביותר לטיפול במטופל הספציפי ובבעייתו בהתאם לצרכיו. השלב השני בטיפול כולל מעקב ועדכון. יש צורך לבצע מעקב אחר השפעות ותוצאות הטיפול, על מנת לבצע התאמות, שינויים ועדכונים לטיפול לפי מידת הצורך. שלב זה מאפשר את העמקת הטיפול וירידה לפרטים הקטנים ביותר, לשם הגדלת אפקטיביות הטיפול. משך כל טיפול אורך כשעה בממוצע, כאשר מספר, תכיפות ותדירות הטיפולים תלויה באופי וחומרת הבעיה ממנו סובל המטופל.

תוצאות הטיפול האלטרנטיבי בפרחי באך מורגשות לרוב תוך זמן קצר בלבד, החל ממספר ימים ועד למספר שבועות. טיפול טבעי בפרחי באך מתאים לכל שכבות האוכלוסייה, החל מפעוטות, ילדים ונוער ועד למבוגרים וקשישים. התמציות האנרגטיות מפרחי באך מאפשרות בעלות יכולת ייחודית לטפל במגוון רחב של בעיות רגשיות ונפשיות, האופייניות לכל גיל ומטופל. התמציות הטבעיות בשיטת פרחי באך בטוחות לשימוש ואינן כרוכות בסיכונים, נזקים או תופעות לוואי. ניתן ליטול את התמציות בקביעות, מבלי להסתכן בלקיחת מנת יתר או צריכת תמצית לא מתאימה.

טיפולים נפוצים בשיטת פרחי באך

פרחי באך נגד חרדות, פחדים ודיכאונות: תחושת עצבות, צער ואף דיכאון רגעי עשויים להיות רגשות נורמליים וטבעיים במצבים מסוימים. עם זאת, כאשר הפחדים, החרדות והדיכאונות משתלטים על שגרת החיים ומשבשים את מהלכם התקין, מדובר בבעיה תפקודית שיש לטפל בה. הטיפול בפרחי באך נגד חרדה ודיכאון מאפשר לרומם את מצב הרוח הירוד ולהקל על תסמיני ההפרעות הרגשיות הללו. בטיפול בחרדה ודיכאון באמצעות פרחי באך להרגעה, חשוב לאבחן את מקור וסוג ההפרעה הרגשית על מנת להתאים את התמציות המיטביות ביותר לפתרונה.

עבור טיפול במצבי דיכאון פתאומיים ובלתי מוסברים, דוגמת דיכאון לאחר לידה ודיכאון חורף, ניתן להיעזר בתמצית חרדל השדה (Mustard). תמצית זו יעילה עבור דיכאון המלווה בתחושת ייאוש קשה ועצב עמוק, ללא סיבה מוצדקת או נראית לעין. תמצית זו מומלצת במצבים אשר המקור לדיכאון איננו ברור לחלוטין, אך קיימת תחושת עצבות חריפה שמגיעה מעצמה ופוגעת ביכולת התפקוד היומיומית הרגילה בשל איבוד אנרגיה, יכולת ריכוז וכוחות נפשיים.

מצבים של דיכאון עמוק וממושך מאפיינים תהליכי אבל, התמודדות ממושכת עם חולי או קושי ואירועים מעציבים אחרים, וכרוכים בעצבות מתמדת על אף הרצון להמשיך לקיים חיים רגילים ויצרניים. אנשים הסובלים מסוג זה של דיכאון יתפקדו כרגיל ועל פניו יראו "בסדר", אך תחושתם הפנימית תהיה קשה והם יחוו עצבות קשה, תחושת ייאוש וחוסר תקווה וירידה ניכרת בשמחת החיים. עבור מצבים אלו, מומלץ לצרוך תמצית ערמון מתוק (Sweet Chestnut) ותמצית אולקס אירופי (Gorse) , לצורך הקלה על סבל נפשי וחיזוק האמונה והתקווה לעתיד חדש וטוב יותר. כאשר מדובר בדיכאון שאינו כרוך באיבוד תקווה, ושנוצר בשל פגישה על מכשול בחיים, ניתן להיעזר בתמצית ערבז (Gentian), עבור עידוד מצב הרוח והקניית כוחות נפשיים.

פרחי באך להפרעות קשה וריכוז: מחשבות טורדניות חוזרות ונשנות מביאות לעיסוק מתמשך ומתמיד בבעיה, דבר המביא לחוסר מנוחה, הפרעה ביכולת הקשב והריכוז, שכחה, קושי בשינה ובהרדמות, חוסר בהירות מחשבתית, קושי בקבלת החלטות ועוד. הטרדה בלתי פוסקת של הפן המנטאלי והנפשי של האדם מבזבזת משאבים אנרגיים ומביאה להתשת הגוף. קיימות מגוון תמציות פרחי באך המאפשרות לתת מנוחה מנטאלית מחשיבה טורדנית, ועל ידי כך לשפר תהליכי חשיבה, מיקוד, זיכרון ובהירות מחשבה.

פרחי באך להפרעות שינה: איכות וטיב השינה של האדם משמעותית ביותר לתפקוד יומיומי תקין ולבריאות נפשית מלאה ושלמה. נדודי שינה, סיוטים, שינה מקוטעת ובלתי קציפה ושינה קלה ולא עמוקה מהווים מעמסה וקושי רב. הפרעות שינה מקושרות למגוון בעיות בריאות פיזיולוגיות (כגון נחירות לדוגמא) ונפשיות, המביאות לפגיעה ביכולת הריכוז והקשב, לשיבושי זיכרון, לחשיבה מעורפלת ובלתי צלולה והפרעות קוגניטיביות נוספות. במצבים בהם חווים קשיים בשינה ובתהליך ההרדמות, ניתן להיעזר בתמציות פרחי באך המאפשרות הרגעה ואיזון נפשי, מנטלי ורגשי.

פרחי באך בהיריון ולאחר לידה: תקופת ההיריון, הלידה וההורות החדשה מאופיינת בקשיים רבים, המביאים לרוב ללחצים ומתחים נפשיים. בתקופת ההיריון ולאחר הלידה, חשוב לשמור על איזון רגשי ונפשי, המיטיב עם בריאות האישה והתינוק כאחד. שיטת פרחי באך מציעה מגוון תמציות פרחי באך מומלצות לנשים בהריון ולאחר לידה. רגשות שליליים עשוים להשפיע על מהלך ההיריון ועל מצבה הרגשי והפיזי של האם. מכאן חשיבותו הרבה של הטיפול בפרחי באך עבור נשים בהיריון ונשים לאחר לידה.

תמצית אגוז מלך (Wallnut) מעניקה עבור האם תחושת של מוגנות וביטחון גם לנוכח שינויים פיזיים, נפשיים וסביבתיים בשל תהליך הבאת ילוד חדש לעולם. תמצית פרח הקוץ (Mimulus) מעניקה הקלה משמעותית על פחדים מכאבי הלידה, מנזקים לעובר ומפני המעבר הקרב לאימהות. עבור תחושת חשש כללית ופחדים ממקור לא ידוע, שלא ניתן להגדיר מהיכן ומדוע נובעים, ניתן להשתמש בתמצית צפצפה (Aspen). תמצית תפוח מעונב (Crab Apple) מאפשר להתגבר על מצבים רגשיים שליליים הנובעים מדימוי גוף בעייתי, מצב נפוץ בקרב נשים הרות ואימהות צעירות אחרי לידה.

פרחי באך לכאבי ראש ומיגרנות: תמציות פרחי באך מאפשרות טיפול בכאבי ראש ובמיגרנות על ידי הקלה והפחתת לחצים ומתחים נפשיים, הנובעים מחיי היום יום. החיים בעידן המודרני כוללים דאגות ומכשולים רבים במגוון היבטי החיים. שמירה על שגרת חיים תקינה מבחינה משפחתית ותעסוקתית עשויה להביא לחוסר איזון רגשי, נפשי ומנטלי. איזון זה ניתן לשימור באמצעות לקיחת תמציות פרחי באך ייחודיות להרגעה, באופן המאפשר הקלה על מצבים של כאבי ראש חוזרים ומיגרנות חזקות וקשות.