title
לחצו להתקשרות:

סוגי אוסטאופתיה

האוסטאופתיה היא שיטה שעדיין אינה מוכרת ונפוצה בישראל, אך יש לה יתרונות רבים, הסטוריה מעניינת וכטיפול, היא נחשבת יעילה מאוד. מאמר זה יציג את ההגדרה לאוסטאופתיה, את ההסטוריה שלה ואת סוגי הטיפולים שהיא מציעה.

שיטת טיפול, אבחון וריפוי ידני לבעיות שרירים, גידים ושלד. במסגרת טיפול זה, המטפל יתמקד בחיפוש ובאיתור הגורמים לכאב. הטיפול אינו כרוך בשימוש בתרופות או במכשירים לצורך הטיפול והריפוי. כיצד התפתחה השיטה? מה הניע התפתחות זו? הסעיף הבא יעסוק בהסטוריה של האוסטאופתיה וכיצד התפתחה.

המקור למידע ברשת על רפואה משלימה

התאמת מטפל מתאים לפי בקשה

דירוג ובקרת איכות של המטפלים

הסטוריה של אוסטאופתיה

את שיטת האוסטאופתיה פיתח הרופא האמריקני ד"ר אנדרו טיילור סטיל. הוא פעל באיזור המערב התיכון, שהיה בזמנו איזור כפרי, די רחוק מהציוויליזציה. רוב משפחתו נפטרה בעקבות מגפת דלקת קרום המוח. ד"ר סטיל, מתוך תסכול לגבי מגבלות הרפואה, בוחר להקדיש את רוב מרצו לשיפור הטיפול הרפואי. הוא עורך מחקר ומגיע למסקנות הבאות:

  • הגוף הינו יחידה תפקודית ולכן אם איבר אחד ייפגע, יתר האיברים יושפעו אף הם.
  • לגוף יש יכולת וכוחות ריפוי.
  • הגוף שולט בתפקודו.
  • שמירה על תנועתיות, זרימת דם תקינה והולכה עצבית תקינה מבטיחים את בריאות הגוף.

סטיל החל להשתמש בטכניקות טיפול ידניות עם מטופליו, והתרשם מהשיפור במצבם. אמנם הוא לא היה הראשון לחקור את האנטומיה של גוף האדם, אך היה הראשון לחקור את הסיבתיות של הדברים ולהבינה. בשנת 1874, הוא קרא לשיטה הזו "אוסטאופתיה" (אוסטאו=עצם, פתיה=מחלה).

השיטה נדחתה על ידי הקהיליה הרפואית ודחתה את תגליותיו של ד"ר סטיל, אך הוא לא ויתר, ובשנת 1892, פתח את בית הספר הראשון לאוסטאופתיה במיזורי. רק בין השנים 1917-1918 החלו לקבל את השיטה ועמדו על יעילותה, כאשר השתוללה מגיפת השפעת הספרדית. אז כבר היו טיפולים אוסטאופתיים בבתי החולים, ושם אחוז התמותה מהמחלה היה נמוך מאוד – אחוז אחד בלבד!

באופן טבעי, האוסטאופתיה עברה תהליכים של התפתחות, ונחלקה למספר שיטות: אוסטאופתיה קרניאלית, אוסטאופתיה ויסרלית ואוסטאופתיה סטרוקטוריאלית. הסעיפים הבאים יציגו בקצרה את סוגי הטיפולים הללו, בקטגוריה של אוסטאופתיה.

אוסטאופתיה קרניאלית

שיטה באוסטאופתיה המתמקדת במערך הקראניו-סקרלי, המתבססת על תנועה פנימית מערכת העצבים המרכזית-המח-עמוד השדרה, ומתמקדת במתח ובתנועה שביניהם.

האוסטאופת, במגע ידיו, יכול להרגיש את התנועות של 22 עצמות הגולגולת. בסוג זה של אוסטאופתיה, המטרה היא להחזיר את האיזון בתנועה שבין עצמות הגולגולת, עצמות האגן, קרומי המוח ואיזון זרימת נוזל עמוד השדרה. טיפול זה יעיל במיוחד לכאבי גב וצוואר, כאבי פרקים, כאבי ראש, מיגרנות, בעיות עיכול וכאבי בטן, הפרעות מחזור (כאבים ואי סדירות), דלקות וזיהומים, אסטמה, מתח, דכאון, עייפות, הרגשה כללית לא טובה ובעיות האופייניות לגיל הילדות.

אוסטאופתיה ויסרלית

שיטה המתייחסת לאיברים הפנימיים ולקשר ביניהם. התנודות של האיברים הפנימיים הינן עדינות מאוד, ושיטה זו של אוסטאופתיה נועדה להחזיר את התנועתיות התקינה לאיבר שהוגדר כבלתי מאוזן.  כל זאת, בכדי להחזיר את האיזון לאיברים ולאפשר  זרימת דם ולימפה תקינה, אשר תייעל את יכולת סילוק הרעלים של הגוף.

אוסטאופתיה סטרוקטוריאלית

זו השיטה שד"ר ברונו רוזמבלום וצוותו מפתחים, אשר מאמינה כי לגוף יש כוחות ריפוי וייצור הגנות משלו, כנגד מחלות. כל זה, בתנאי שישנה התאמה מכנית בין מבנה השרירים ובין השלד. אי התאמה ביניהם יגרום לתפקוד לקוי של איברים מסויימים, לפגוע בזרימת הדם והלימפה וכתוצאה מכך לגרום לכאבים ולמחלות שונים. אם כך, שיטת טיפול זו מתמקדת בהשבת האיזון המכני אל השלד, תוך שימוש טכניקות ידניות שונות כגון מתחיה, מוביליזציה, מניפולציה, שיפור גמישות ולחיצות להרפיית רקמות ושרירים.

לסיכום

האוסטאופתיה הינה שיטה חדשה יחסית בישראל, אך הולכת וצוברת תאוצה בזכות מרפאותיהם של ד"ר ברונו וד"ר ג'וזי, המובילים בתחום בישראל. אם קשה לכם לקבל את הרעיון של טיפול תרופתי, או שכבר הגעתם לנקודה שבה ניסיתם הכל וכלום לא עזר, או עזר באופן חלקי בלבד, ייתכן כי האוסטאופתיה תתן לכם את המענה. אנו בחברת המקור לרפואה משלימה נדאג לחבר אתכם אל מטפל מתאים, מנוסה ואמפתי באיזור מגוריכם, ובכך לקרב אתכם אל ההקלה ואל השיבה אל חיים פעילים ואיכותיים.