title
לחצו להתקשרות:
מאמרים קשורים
ארומתרפיה הינה שיטת טיפול טבעית מהרפואה המשלימה, המספקת אלטרנטיבה טיפולית למגוון בעיות, מחלות והפרעות שונות, ובייחוד כאבי שרירים, כאבי ודלקות מפרקים, כאבי גב, כאבי ראש והפרעות עוריות שונות.
שיטת הטיפול בביופידבק מבוססת על תהליך למידה אקטיבי ועצמאי של המטופל אודות תפקודיו הגופניים, הנפשיים, המנטליים והקוגניטיביים, לצורך הרחבת מודעותו ושיפור יכולת הוויסות והאיזון העצמי.
הידרותרפיה הינה שיטת טיפול משלימה המתמקדת בטיפולים תנועתיים הנערכים בסביבה מימית מחוממת לצורך ביצוע תרגילי מתיחה, יציבה וחיזוק לשיכוך ומניעת כאבים, שיפור בעיות במערכת השלד והשרירים
יוגה טיפולית לטיפול ומניעה של כאבים אורתופדיים ומיגרנליים, מחלות אוטואימוניות, דלקות מפרקים ומצבים של דכאונות וחרדות לחיזוק ושפור תפקוד מערכות ואיברי הגוף
על כאבי גב - כאבי גב תחתון וכאבי גב עליון חזקים, ואריאציות של הקרנות כאב לאיברים שונים ובאזור הגב, משמעות ושיטות הטיפול הטבעי בכאב בגב
כירופרקטיקה הינה שיטת טיפול משלימה המשתמשת במניפולציות של עמוד השדרה לכוונון החוליות באזור הגב (התחתון העליון והצווארי), לצורך פתרון כשלים פיזיו-מכניים במערכת השלד והשרירים.
טיפול בכאבים בגב עליון דרך רפואה אלטרנטיבית ומשלימה מעבר למה שקופות חולים יודעים לספק.
שיטות טיפול טבעיות בכאבי כתפיים - שיטות משלימות לטיפול בכאבים בכתפיים וכל כאב שמקורו בכתף ימין או כתף שמאל בגוף האדם.
כאבי צוואר בדרך כלל יהיו מלווים בכאביראשו ועורף או כאבי כתפיים, ידיים וגב עליון. כאבים כרוניים שמקורם בצוואר עלולים להיות חזקים ולהשפיע נחרצות על איכות החיים שלך לרעה.
טיפולים מומלצים בכאבים דלקתיים במפרקי הצוואר, הכתפיים, הגב, הברכיים, כפות הידיים והרגליים. סקירה קצרה אודות הגורמים והטיפולים המומלצים בכל אחד מה אזורים
טיפולים מומלצים בכאבים ראומתיים ופציעות ספורט במפרקי ברכיים, רגליים, ידיים ובאזור הצוואר והגב. הטיפולים הנפוצים והמומלצים.
תופעות לוואי וסוגים שונים של כאבי ראש נפוצים (כאב ראש מקבצי, מיגרנה, כאב ראש לוחץ וכד) והטיפולים המומלצים בכאב מסוג זה.
על כאבי גב תחתון - גורמים נפוצים, הקרנות ותופעות לוואי וטיפולים משלימים וקונבנציונאליים מומלצים להפגת כאבים חזקים בגב תחתון ועמוד השדרה התחתון
מדובר בשיטת טיפולית ייחודית ברפואה המשלימה, הפועלת במישור הפיזיולוגי-גופני באמצעות גירוי נקודות מפתח בכפות הידיים והרגליים (ולעיתים גם האוזניים והקרקפת)
שיטת פלדנקרייז מהווה גישה טיפולית מהרפואה האלטרנטיבית הטבעית לריפוי, מניעה והפחתת כאבים על רקע פציעות, חבלות, ניתוחים ומחלות. השיטה מבוססת על לימוד תנועתי, לצורך שיפור יכולת התפקוד היומיומית ובעקבות כך שיפור באיכות החיים הכללית

ארומהתרפיה

ארומתרפיה הינה סוג של טיפול טבעי ברפואה האלטרנטיבית, העושה שימוש בשמנים אתריים ושמנים ארומטיים ממקור טבעי ועל בסיס צמחי לצורך שיפור הבריאות הפיזית והנפשית של האדם. שיטת הטיפול הארומתרפית קיימת מזה אלפי שנים, ומקורה בתרבויות קדומות ועתיקות יומין במצרים, הודו ויוון. התחום הגיע למערב בשלהי המאה ה-19, על ידי יצרן הבשמים הצרפתי רנה-מוריס גאטפוס, ומאז צובר תאוצה ופופולריות רבה. תחום הארומתרפיה כולל מגוון רחב של טיפולים קלאסיים העוסקים בספיגת שמנים בשאיפה או דרך העור.

כתורת השמנים, הארומתרפיה עוסקת בטיפול באמצעות שמנים טבעיים, המיוצרים מתמציות מרוכזות של צמחי מרפא, עשבי מרפא, פרחים ארומטיים, עצים ותבלינים בעלי שלל סגולות בריאותיות. הטיפול בשמנים ארומתרפיים משמש לצורך ריפוי והקלה על תסמינים פיזיולוגיים שונים. לכל אחד מהשמנים הטבעיים המשמשים לטיפולים הארומטיים תכונות ייחודיות משלהם וכוחות ריפוי שונים. הטיפול המשלים בארומתרפיה מתבצע באמצעות החדרת שמנים מרוכזים אל מערכת הנשימה (דרך האף) ואל מחזור הדם ומערכת הלימפה (דרך העור והפה). שיטה זו יעילה לטיפול במערכת הנשימה, מערכת העצבים, מערכת הרבייה ומערכת העור.

המקור למידע ברשת על רפואה משלימה

התאמת מטפל מתאים לפי בקשה

דירוג ובקרת איכות של המטפלים

ארומהתרפיה

הארומתרפיה הינה גישה הוליסטית השואפת לטפל באדם כולו, מתוך הנחה כי האינדיבידואל הינו ישות שלמה המורכבת מגוף ונפש. שמנים אתריים הינם חומרים נדיפים, המעניקים לצמחים השונים את ריחם האופייני. השמן האתרי מרוכז בפקעיות זעירות המצויות במרבית חלקי הצמח. השמנים הטיפוליים המשמשים לטיפול בארומתרפיה מכילים חומרים ורכיבים בעלי תכונות אנטי דלקתיות ואנטיספטיות, המסייעות לניקוי הגוף מרעלים וזיהומים. יישום הטיפול הארומתרפי מתבצע בשלוש דרכים עיקריות:

החדרת שמנים דרך האף

בטכניקה של בשאיפה ישירה או בתהליך של דיפוזיה. הטיפול הארומטי דרך חוש הריח ומערכת הנשימה מתבסס על היקשרות מולקולות הריח לקולטנים ייחודיים באזורי ההרחה במוח האדם. שאיפת שמנים אתריים באופן ישיר (על ידי מכשיר אינהלציה או שאיפה ישירה מבקבוק השמן) גורמת לאידויים הפנימי בגוף, ובכך לחיטוי וטיהור מערכת הנשימה. פעולת השאיפה של השמנים מגרה את החלקים במערכת הלימבית במוח, המקושרים לחוש הריח ושולטים על רגשות וזיכרונות. כתוצאה מכך, משתחררים חומרים כימיים בעלי השפעה מרגיעה. ספיגת השמנים באמצעות דיפוזיה נעשית על ידי הפצתם באוויר על ידי הזלפתם על מבערים ומתקנים ייעודיים אחרים.

החדרת שמנים דרך העור

דרך זו מתבצעת באמצעות מריחה ישירה של השמנים על עור הגוף באופן עצמאי או במהלך עיסוי ארומתרפי, וכן באמבטיות אליהן מטפטפים את השמנים. צורת טיפול ארומתרפית זו מתאפשרת בשל ספיגה של מולקולות השמנים דרך העור אל מחזור הדם, ובאמצעותו לכל חלקי הגוף כולו. הטיפול מסייע לטיהור וניקוי הגוף על ידי השמדת חיידקים ופטריות.

החדרת שמנים דרך הקיבה

טיפול ארומטי דרך הקיבה ומערכת העיכול מתבצע על ידי בלעת כמוסות המכילות ריכוז גבוה של שמנים אתריים. צורת טיפול זו יעילה בעיקר במצבים של בעיות במערכת העיכול, ותורמת לבריאות הכללית על ידי עידוד, שיפור והאצת פעילות המערכת החיסונית.

כיצד מתבצע טיפול בארומתרפיה?

מהלך הטיפול בארומתרפיה כולל את שלב האבחון, במהלכו בוחן, בודק וסוקר המטפל את מצב המטופל, ההיסטוריה הרפואית שלו, הרגליו היומיומיים ואורח חייו. בתום האבחון, בוחר המטפל את דרכי הטיפולים הארומטיות ותערובות השמנים המתאימות ביותר למטופל. הטיפול האלטרנטיבי בארומתרפיה הינו אישי, פרטני ומותאם ספציפית עבור כל מטופל בפני עצמו. במרבית המקרים, המפגש הראשוני אורך זמן רב יותר ממפגשי הטיפול שלאחריו, ולרוב עומד על פרק זמן של שעתיים. שאר הטיפולים אורכים שעה עד שעה וחצי.

הטיפול בשמנים ארומטיים מצריך תשומת לב קפדנית להוראות השימוש, שכן השמנים המרוכזים עלולים להיות רעילים כאשר נעשה בהם שימוש ללא דילול. בשל פוטנציאל הרעילות והתגובתיות הגבוהה של השמנים האתריים (מלבד שמן לבנדר ושמן עץ התה) במגע עם העור, יש לבצע דילול שלהם עם שמנים צמחיים ניטרליים. שמני הבסיס מכונים גם "שמני ירקות", שכן מופקים מירקות, פירות, גרעינים וזרעים, ואינם משבשים את הפעילות הטיפולית של השמנים האתריים בשל ריחם הניטרלי. שמני הבסיס הטבעיים מכילים ריכוז גבוה של חומרים חיוניים דוגמת חומצות שומן, מינרלים, ויטמינים ונוגדי חמצון, ובכך תורמים כשלעצמם לטיפול בעור הגוף.

הטיפול באמצעות ארומתרפיה הינו טבעי ובעל דרגת בטיחות גבוהה למדי, אם כי עשויות להופיע לעיתים תופעות לוואי דוגמת בחילות, כאבי ראש, תחושת עקצוץ, אלרגיה בדרגות חומרה שונות, ובמקרים קיצוניים אף הרעלה. עם זאת, במרבית המקרים תופעות הלוואי יהיו עדינות באופיין ויחלפו לאחר פרק זמן קצר. מלבד תופעות הלוואי הללו, הארומתרפיה איננה כרוכה בסיבוכים או סיכונים משמעותיים לנזקים בריאותיים קשים וקבועים. יתרון מרכזי בטיפול בעזרת ארומתרפיה טמון בחוסר הרעילות של השמנים האתריים לכבד ולמערכות חיוניות אחרות בגוף, ביחס לתרופות רפואיות.

במה מטפלת הארומתרפיה?

מחקרים קליניים הוכיחו את יעילות טיפולי הארומתרפיה בטיפול, תמיכה והקלה במגוון מצבים בריאותיים פיזיולוגיים, לדוגמא: אלופציה אראטיה, טרשת עורקים, דמנציה, בעיות פוריות, אלרגיות, יתר לחץ דם, הפרעות שינה, תסמונת קדם וסתית, תסמונת גיל המעבר, הטיפול בתמציות שמנים אתריים יעיל ביותר לשיכוך כאבים מסוגים שונים, ובייחוד כאבים שמקורם בעמוד השדרה, כאבי שרירים, כאבי ראש ומיגרנות. הטיפול מסייע גם במצבים של בעיות עור, בפרעות במערכת העיכול, חוסר איזון במערכת ההורמונלית ועוד. לשמנים הטיפוליים תכונות המסייעות לחיזוק, שיפור והאצת תפקוד מערכת החיסון, וכן תכונות נוגדות חיידקים ופטריות. בנוסף, טיפול אלטרנטיבי בשמנים ארומטיים מסייע רבות בהתמודדות עם מצבים נפשיים-פסיכולוגיים דוגמת חרדה, דיכאון, מתחים ולחץ נפשי.

השמנים הארומתרפיים, ובייחוד שמן גרניום ואקליפטוס, מסייעים למניעת הידבקות בווירוסים וחיידקים המחוללים מחלות חורף ושפעת. עיסוי הרגליים באמצעות תערובת של שמן שקדים, שמן לבנדר ושמן עץ התה מסייעת להורדת חום סיסטמי. שאיפת אדי מים רותחים עם שמן מנטה מסייעת לטיפול בגודש באף ובמערכת הנשימה. המשנים החיוניים למערכת החיסון הם בעיקר שמן שומשום, שמן לבנדר ושמן קמומיל. לצורך חיטוי, טיהור וריענון האוויר בחללים סגורים, ניתן להשתמש במבער המכיל מים חים ושמן לימון אתרי. לצורך הפחתה והקלה על כאבי ראש ומיגרנות, מומלץ להשתמש בעיסוי ארומתרפי עם שמן לבנדר. שמנים מעשב לימון, קוריאנדר, קג'פוט, מיורן וקמפור יעילים לטיפול והקלה על כאבים כרוניים. שמנים מתמציות רוזמין, לימון ומרווה מתאימים עבור טיפול בכאבי בטן ובעיות עיכול דוגמת עצירות.

פירוט הסגולות הבריאותיות של השמנים השונים:

שמני בסיס צמחיים

 • שמן זרעי ענבים – מסייע בטיפול בבעיות ומחלות עוריות דוגמת אקזמה ואלרגיות.
 • שמן שקדים – יעיל להקלה על גירויים עוריים, יובש ודלקות עור, וכן שיכוך כאבים.
 • שמן עץ הנים – מתאים לטיפול בבעיות עור, ובייחוד פסוריאזיס, אקזמה, דלקות עור ופצעי בגרות.
 • שמן פיגם – משמש לטיפול בדלקות פרקים, כלי דם מורחבים, טחורים ופיסורה, וכן זיהומים פטרייתיים בעור ובציפורניים.
 • שמן נבט חיטה – מסייע להורדת רמת הכולסטרול בדם, מחלות לב וכלי דם והפרעות במערכת העיכול. בנוסף, שמן זה תורם לחיזוק העצמות ושרירי הגוף.
 • שמן קוקוס – מקל על עקיצות חרקים, כוויות ותגובות אלרגיות, וכן מסייע למניעה קשקשת בקרקפת.
 • שמן אבוקדו – מסייע לטיפול ביתר לחץ דם ובעיות נוספות במערכת הלב וכלי הדם, נוסף על שיפור אלסטיות וגמישות העור.
 • שמן דקל – יעיל לשיקום שיער פגום.
 • שמן פשתן – יעיל להקלה על דלקות פרקים, טרשת עורקים, דלקות בעור וחוסר סדירות במחזור החודשי.
 • שמן אובליפיחה – חיוני לתהליכי בניית תאי הגוף, ונוגד חמצון חזק.

שמנים אתריים ארומטיים

 • שמן אקליפטוס – אפקטיבי כנגד בעיות עור דוגמת אקזמה, אקנה, פטרת, פצעים ונעים עוריים. בנוסף, חיוני לתפקוד מערכת החיסון ומסייע במצבים של בעיות במערכת הנשימה.
 • שמן רוזמרין – יעיל לטיפול במקרים של לחץ דם נמוך, אסטמה, מיגרנות וכאבי ראש, שפעת וסינוסיטיס.
 • שמן ציטרונלה – מסייע לחיטוי פצעים ומקל על כאבי שרירים ומפרקים.
 • שמן לימון – מזרז את חידוש התאים ומחזק את מערכת הלימפה והמערכת החיסונית.
 • שמן ברוש – יעיל לעצירת דימומים ולטיפול בטחורים, פיסטולה, פיסורה, אקנה, כאבים ודלקות במפרקים.
 • שמן נרולי – מזרז תהליכי שיקום וחידוש עור יבש, מגורה ומודלק.
 • שמן גרניום – מחזק את תפקוד מערכת החיסון ויעיל לכאבי מפרקים ובעיות עור.
 • שמן ורד – מסייע להרגעה והקלה על כאבי מפרקים, כאבי שרירים ומצבים נפשיים דוגמת חרדה ודיכאון.
 • שמן לבנדר – יעיל לטיפול ומניעת כאבי ראש, מיגרנות ומחלות אוטואימוניות.

לסיכום, ארומתרפיה הינה שיטת טיפול טבעית מהרפואה המשלימה, המספקת אלטרנטיבה טיפולית למגוון בעיות, מחלות והפרעות שונות, ובייחוד כאבי שרירים, כאבי ודלקות מפרקים, כאבי גב, כאבי ראש והפרעות עוריות שונות. שיטה הוליסטית זו מתמקדת בטיפול, ריפוי ומניעת מצבים רפואיים, פיזיולוגיים ונפשיים, באמצעות שימוש בשמנים אתריים וארומטיים טבעיים וצמחיים. הטיפול הטבעי באמצעות ארומתרפיה בטוח לשימוש וכרוך לרוב בתופעות לוואי מזעריות וחולפות בלבד, ולכן מתאים עבור נשים, גברים וילדים מכל הגילאים.