title
לחצו להתקשרות:
מאמרים קשורים
ארומתרפיה הינה שיטת טיפול טבעית מהרפואה המשלימה, המספקת אלטרנטיבה טיפולית למגוון בעיות, מחלות והפרעות שונות, ובייחוד כאבי שרירים, כאבי ודלקות מפרקים, כאבי גב, כאבי ראש והפרעות עוריות שונות.
שיטת הטיפול בביופידבק מבוססת על תהליך למידה אקטיבי ועצמאי של המטופל אודות תפקודיו הגופניים, הנפשיים, המנטליים והקוגניטיביים, לצורך הרחבת מודעותו ושיפור יכולת הוויסות והאיזון העצמי.
הידרותרפיה הינה שיטת טיפול משלימה המתמקדת בטיפולים תנועתיים הנערכים בסביבה מימית מחוממת לצורך ביצוע תרגילי מתיחה, יציבה וחיזוק לשיכוך ומניעת כאבים, שיפור בעיות במערכת השלד והשרירים
יוגה טיפולית לטיפול ומניעה של כאבים אורתופדיים ומיגרנליים, מחלות אוטואימוניות, דלקות מפרקים ומצבים של דכאונות וחרדות לחיזוק ושפור תפקוד מערכות ואיברי הגוף
על כאבי גב - כאבי גב תחתון וכאבי גב עליון חזקים, ואריאציות של הקרנות כאב לאיברים שונים ובאזור הגב, משמעות ושיטות הטיפול הטבעי בכאב בגב
כירופרקטיקה הינה שיטת טיפול משלימה המשתמשת במניפולציות של עמוד השדרה לכוונון החוליות באזור הגב (התחתון העליון והצווארי), לצורך פתרון כשלים פיזיו-מכניים במערכת השלד והשרירים.
טיפול בכאבים בגב עליון דרך רפואה אלטרנטיבית ומשלימה מעבר למה שקופות חולים יודעים לספק.
שיטות טיפול טבעיות בכאבי כתפיים - שיטות משלימות לטיפול בכאבים בכתפיים וכל כאב שמקורו בכתף ימין או כתף שמאל בגוף האדם.
כאבי צוואר בדרך כלל יהיו מלווים בכאביראשו ועורף או כאבי כתפיים, ידיים וגב עליון. כאבים כרוניים שמקורם בצוואר עלולים להיות חזקים ולהשפיע נחרצות על איכות החיים שלך לרעה.
טיפולים מומלצים בכאבים דלקתיים במפרקי הצוואר, הכתפיים, הגב, הברכיים, כפות הידיים והרגליים. סקירה קצרה אודות הגורמים והטיפולים המומלצים בכל אחד מה אזורים
טיפולים מומלצים בכאבים ראומתיים ופציעות ספורט במפרקי ברכיים, רגליים, ידיים ובאזור הצוואר והגב. הטיפולים הנפוצים והמומלצים.
תופעות לוואי וסוגים שונים של כאבי ראש נפוצים (כאב ראש מקבצי, מיגרנה, כאב ראש לוחץ וכד) והטיפולים המומלצים בכאב מסוג זה.
על כאבי גב תחתון - גורמים נפוצים, הקרנות ותופעות לוואי וטיפולים משלימים וקונבנציונאליים מומלצים להפגת כאבים חזקים בגב תחתון ועמוד השדרה התחתון
מדובר בשיטת טיפולית ייחודית ברפואה המשלימה, הפועלת במישור הפיזיולוגי-גופני באמצעות גירוי נקודות מפתח בכפות הידיים והרגליים (ולעיתים גם האוזניים והקרקפת)
שיטת פלדנקרייז מהווה גישה טיפולית מהרפואה האלטרנטיבית הטבעית לריפוי, מניעה והפחתת כאבים על רקע פציעות, חבלות, ניתוחים ומחלות. השיטה מבוססת על לימוד תנועתי, לצורך שיפור יכולת התפקוד היומיומית ובעקבות כך שיפור באיכות החיים הכללית

טיפול בכאב ממקור דלקתי

כאב דלקתי נגרם מהיווצרות תגובה דלקתית בגוף. התפתחות של תהליך דלקתי בגוף מעידה על התגייסות מערכת החיסון לנוכח נזק שנגרם. התגובה הדלקתית מהווה שלב ראשון החיוני לתהליך הריפוי העצמי הטבעי של הגוף, שמטרתו תיקון וריפוי נזקים. כאבים ממקור דלקתי עשויים להיווצר כתגובה לנזק ממקור פנימי (דלקת זיהומית מחדירת חיידק, וירוס או פטריה), או כתגובה לנזק ממקור חיצוני (חבלה, פגיעה מכאנית וטראומה). תגובה דלקתית חריפה מצביעה על נזק גדול יותר, הכרוך בכאבים דלקתיים חזקים יותר ותקופת החלמה ממושכת יותר. ריפוי הגוף מפציעה או זיהום מתבצע על ידי החלפת תאים פגועים או נגועים בתאים חדשים, או על ידי תיקון תאים פגומים על ידי יצירת רקמה דלקתית.

פציעת תאים גוררת הפרשת חומרים מתווכי דלקות, אשר מגרים את חיישני הכאב הגוף תוך הרחבת כלי הדם באזור הרקמה הפגועה. תהליכים אלו מיועדים להגדלת אספקת הדם, ובתוך כך הגברת אספקת החמצן וחומרי ההזנה לאזור הפגוע, וכן האצת תהליכי פינוי פסולת שנוצרה מהפגיעה. כעבור מספר שעות מרגע הפציעה או הפגיעה, מערכת החיסון ותאי הדם הלבנים פועלים לניקוי וטיהור הרקמות הפגועות והמזוהמות, בעוד תאים אחרים מסייעים לבניית רקמה צלקתית חדשה. התהליך הדלקתי כרוך במקרים רבים בכאבים בדרגות חומרה שונות, כאשר משכו משתנה בהתאם לחומרת הפגיעה או הזיהום ועשוי לנוע בין מספר ימים למספר שנים.

המקור למידע ברשת על רפואה משלימה

התאמת מטפל מתאים לפי בקשה

דירוג ובקרת איכות של המטפלים

כאב ממקור דלקטי והטיפול בו

סימנים ותסמינים לכאבים דלקתיים

כאב ממקור דלקתי משתנה באופיו ובחומרו ממקרה למקרה, בהתאם לסיבות והגורמים להיווצרות הדלקת. כאב על רקע דלקתי עשוי להיות חד וחריף או קהה ועמום, לתקופה ממושכת או לסירוגין בהתקפים, באופן קבוע או בפעימות. כאבים על רקע דלקתי עשויים להיות מקומיים, כלומר מופיעים בנקודה אחת ספציפית בגוף, או מפושטים, משמע מופיעים באופן נרחב באזורים ונקודות שונות בגוף. עוצמת הכאב הדלקתי נעה בין כאב קל לכאב חריף וחמור עד כדי פגיעה תפקודים ושיתוק. הרגישות לכאבים משתנה מאדם לאדם, בהתאם למצב רוחו, מצבו הגופני והנסיבות. ככלל, דלקת עשויה להביא לתסמינים דוגמת כאבים, נפיחויות, אדמומיות, חום מקומי או סיסטמי ומגבלות תנועה ותפקוד.

טיפול בכאב ממקור דלקתי

הטיפול בכאב על רקע דלקת עשוי להתבצע באופן ביתי, רפואי או טבעי. הטיפול הביתי בכאבים דלקתיים חריפים כולל הימנעות מביצוע תנוחות ושהיה במנחים המסבים כאב. יש להימנע ממאמצים ופעולות הכרוכות בכאבים, בהתאם לאזור הפגוע. במידת הצורך, ניתן להסתייע בחבישות התומכות באזור הכאוב והמודלק. עם זאת, מדובר באמצעים זמניים בלבד, שכן גם להימנעות ממושכת מתזוזה ותנועה השפעות מזיקות ומנוונות. הטיפול הביתי בכאבים דלקתיים קשים כולל גם קומפרסים קרים וחמים לסירוגין. קיימים אמצעים רפואיים מתקדמים לטיפול בכאב דלקתי חמור, דוגמת לייזר רך, אולטרה סאונד וגלי הלם. במקרים מסוימים, כאבים חזקים על רקע דלקת מצריכים טיפול תקופתי בנוגדי דלקת.

הטיפול התרופתי כולל נטילת כדורים וגלולות המכילות מרכיבים אנטי-דלקתיים, שלרוב בעלי השפעה משככת כאב. קיימות תרופות נוגדות דלקות על בסיס סטרואידי (דוגמת פרדניזון וקורטיזון) או שלא על בסיס סטרואידי (דוגמת וולטרן וארקוקסיה). במקרים מסוימים, טיפול תרופתי נוגד דלקת עשוי להיות מלווה בסיבוכים, תופעות לוואי (כמו דימומים, בעיות לב וכלי דם ואף מוות) ושיבוש תהליך הריפוי של הרקמה המודלקת והכואבת. על כן, נטילת תרופות מפחיתות דלקת תלויה באבחנה הרפואית לבעיה המהווה מקור לכאב הדלקתי.

הטיפול התרופתי ניתן על ידי רופא מוסמך בלבד, לאחר ביצוע אבחון מקיף של המטופל, הכולל תשאול אודות מצב המטופל וההיסטוריה הרפואית, בדיקות דם ובדיקות הדמיה לפי הצורך. לצד התרופות האנטי-דלקתיות ומשככות הכאב במרשם רופא, קיימות תרופות נגד דלקות וכאבים שאינן מצריכות מרשם, דוגמת אספירין ואיבופרופן. מדובר בתרופות המכילות פחות סיכונים וסיכויים לתופעות לוואי חמורות, אך שימוש ממושך בהן עשוי להביא לתוצאות שליליות.

טיפול בכאבים דלקתיים באמצעות לייזר רך מאפשרת הפחתת תהליכים דלקתיים, הקלה על כאבים והאצת תהליך ריפוי הרקמות ויצירת רקמות חדשות. מדובר בשיטת טיפול לא חודרנית לטיפול בכאבים, פציעות ודלקות במערכת השלד והשרירים. הטיפול מתבצע באמצעות מכשיר לייזר מתקדם, המקרין גלי אור בכל אורכי הספקטרום הנראה. גלי הלייזר חודרים לגוף ומטפלים באזורים הפגועים על ידי האצת תהליכי החלמה. מדובר הריפוי באמצעות אור, שאינו כרוך בכאבים, תופעות לוואי או סיכונים משמעותיים.

אולטרה סאונד לטיפול בכאבים דלקתיים מתבסס על הקרנת גלי קול לרקמות מודלקות בגוף לשם האצת תהליכי ריפוי והחלמה. מנגנון ההשפעה של מכשיר האולטרה סאונד הינו כפול. ההיבט הראשון כולל חימום עמוק, המאפשר להרחיב את כלי הדם ולהגביר את זרימת הדם לרקמות הפגועות. פעולה זו מאפשר אספקה מוגברת של חמצן וחומרים מזינים לתאים הפגועים לשם ריפויים, נוסף על האצת תהליכי פינוי פסולת ורעלים. ההיבט השני כולל וויברציות של ממברנת התאים, המאפשרות להגביר את פעולת מערכת החיסון המאפשרת תהליך ריפוי מואץ. מלבד תחושת עקצוץ או כאב מקומי קל, הטיפול באולטרה סאונד בכאב דלקתי איננו מלווה בסיכונים או תופעות לוואי קשות. הטיפול מאפשר שיפור במצב הדלקת לאחר טיפול אחד או יותר, בהתאם לסוג וחומרת הזנק ומצב המטופל.

אופציה טיפולית מתקדמת נוספת לטיפול בכאב ממקור דלקתי הינו טיפול בגלי הלם. באמצעות מכשיר משוכלל וחדשני המקרין גלי הלם לרקמות פגועות ומודלקות בגוף, ניתן לסייע לשיקומן. טיפול זה יעיל במיוחד במקרים של כאבים דלקתיים על רקע פציעות ספורט, תאונות ודלקות כרוניות. מנגנון הריפוי בטיפול זה מבוסס על פירוק פיזי של הסתיידויות וחסימות, על מנת לאפשר את ספיגתן בדם, וכן על הגברת זרימת הדם ועידוד היווצרות כלי דם חדשים. כמו הטיפול בלייזר או באולטרה סאונד, גם הטיפול בגלי הלם מאפשר האצת תהליכי החלמה וריפוי, תוך הפחתת דלקות והקלה על כאבים. שלושת טיפולים אלו אינם חודרניים או פולשניים, ואינם כוכים באשפוז או תקופת החלמה. משך הטיפול ואופיו מותאם אישית עבור כל מטופל בהתאם למצבו ולחומרת הבעיה ממנו סובל.

כאבים דלקתיים בגב

כאב דלקתי בגב עשוי להיגרם ממגוון רחב של סוגי דלקות שונות. חבלות, פציעות, תאונות וטראומות שונות עשויות להביא לפגיעה מכאנית בחוליות ורקמות, המביאות להתפתחות דלקת בגב. במקרים אחרים, היווצרות כאבים על רקע דלקת בגב נגרמת בשל חדירת זיהום (חיידק, וירוס או פטריה) לחלקים שונים באזור הגב.

אוסטאומיאליטיס, או דלקת זיהומית בעמוד השדרה (Vertebral osteomyelitis), נוצרת בשל חדירת חיידק לזרם הדם, עד להתמקמותו בחוליות עמוד השדרה או בדיסקים הבין חולייתיים. לרוב מדובר בחיידק מסוג סטפילוקוקוס או זנים אחרים של סטרפטוקוק. דלקת זו נפוצה יותר בקרב ילדים או קשישים, ועשויה להביא לכאבים דלקתיים חריפים בגב, שיתוק ואף למוות. הסימפטומים לדלקות זיהומיות בגב מתפתחים בהדרגתיות ובאיטיות, מה שלעיתים מקשה על אבחון הבעיה. תסמיני דלקת זיהומית בעמוד השדרה כוללים חום, נפיחות מקומית, הזעות יתר בלילה וכאבי גב חריפים המוחמרים בעת תנועה ומופחתים בשעת מנוחה.

גורם נוסף לכאבים דלקתיים בגב עשוי להיות דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondulitis). מדובר בסוג של דלקת פרקים כרונית, המתמקדת בעיקר בחוליות עמוד השדרה ומפרקי האגן. מחלה זו מביאה לכאבים קשים באזור הגב התחתון, האגן, הצוואר והגב העליון, נוסף על מגבלות תנועה חמורות במפרקים אחרים בגוף. תסמינים נלווים עשויים להיות חום סיסטמי או מקומי, עייפות, דלקת מעיים, אובדן משקל ואנמיה. גורמי המחלה אינם ידועים במלואם. מדובר במחלה הפוגעת בעיקר בגברים בגילאי 15-35, אך עשויה להופיע גם בילדים צעירים או באנשים מבוגרים.

כאב דלקתיים בצוואר

ככל מצב דלקתי, דלקת בצוואר עשויה להופיע בשל פגיעה מכאנית חיצונית או זיהומית-פנימית. עם זאת, לרוב הסיבה הנפוצה ביותר לכאבים דלקתיים בצוואר ובעורף הינה דלקת מפרקים ניוונית בעמוד השדרה הצווארי (ספונדילוזיס צווארי). כאב דלקתיים בעורף ובצוואר עשויים להופיע גם עקב התפתחות דלקת מפרקים שגרונית (ראומטית), אם כי מדובר במקרה נדיר יותר. דלקת מפרקים ניוונית מביאה להרס סחוסי מפרקי עמוד השדרה הצווארי, במקביל לצמיחת יתר מואצת של רקמות עצם באזור זה. מדובר במחלה הנפוצה בעיקר בקרב גברים ונשים בני 65 ומעלה.

כאבים דלקתיים בכתפיים

כאב דלקתי במפרק הכתף פוגע ב-7%-26% מהאוכלוסייה הכללית. כאבים דלקתיים בכתף עשויים להיגרם ממגוון רחב של בעיות, מחלות ומצבים רפואיים שונים המביאים להיווצרות דלקת בכתף. התסמינים של דלקת בכתפיים כוללים כאבים בדרגות חומרה שונות, חום, אדמומיות ונפיחות מקומית, צמצום טווח התנועה ופגיעה בתפקוד מפרקי הכתף. כאב דלקתי בכתפיים עשוי להופיע ברמה קלה או חמורה, בזמן מאמץ או מנוחה, תלוי במקור הסיבה לדלקת. כאבים כתוצאה מדלקות כתפיים עשויים להקרין על אזורים אחרים בגוף דוגמת הצוואר והחזה. במקרים חמורים ייתכן הרס של סחוסי מפרקי הכתפיים, ושינויים מבניים אחרים.

סיבה נפוצה להופעת כאב דלקתי בכתף הינה דלקת מפרקים ניוונית. במקרים אלו, הכאב יופיע בהדרגה ויחמיר בעת מאמץ גופני. מדובר במחלה פרוגרסיבית כרונית, הכרוכה בתסמינים נוספים מלבד תחושת כאב, דוגמת מגבלות תנועה, נוקשות, רגישות ופגיעה באלסטיות המפרק. כאבי כתפיים ממקור דלקתי עשויים להוות תסמין לדלקת מפרקים זיהומית, הנובעת מחדירת גורם זיהומי כלשהו לנוזל הסינוביאלי במפרק הכתף. מקרה זה נחשב לנפות ופשוט יותר לטיפול. דלקת מפרקים שגרונית/ראומטית מהווה גם היא סיבה אפשרית להופעה כאבים דלקתיים במפרק הכתף. מדובר במחלה אוטואימונית המביאה, נוסף על כאבים, לנוקשות שרירים ועיוותים מבניים במפרקי הגוף.

סיבה נפוצה נוספת לכאב כתפיים על רקע דלקתי הינה עיסוק מאומץ וממושך בפעילות גופנית. סוגי ספורט מביאים לעיתים לפציעות, חבלות וטראומות מכניות, העלולות לגרום להופעת כאבים דלקתיים בכתף. ספורטאים, ובייחוד טניסאים, מועדים יותר לסבול מפציעות במפרק הכתף, בשל השימוש העודף ועומס היתר על אזור זה. סוגי ספורט אחרים הקשורים בזריקת ומסירת כדור, כמו גם מקצועות כמו צבאות ומחסנאות, מעלים גם הם את הסיכוי לסבול מדלקות וכאבים בכתפיים.

כאבים דלקתיים בברכיים

כאבי ברכיים עשויים להיווצר כתוצאה מפגיעה ברקמות ומבנים שונים במפרק הברך, דוגמת עצמות, סחוסים, רצועות, גידים ושרירים. מאחר ומפרקי הברך מחזיקים בנטל משקל הגוף, קיים עליהם לחץ עודף ועומס יתר מתמיד, החושף אותם לדלקות ברכיים. דלקת פרקים ניוונית מביאה לכאב דלקתי בברך בעיקר בשל שחיקת סחוס המפרק. דלקת בברך על רקע ניווני מהווה תופעה נפוצה ביותר, הפוגעת בחלק ניכר מהאוכלוסייה. לכאב במפרק הברך על רקע דלקת פרקים ניוונית עשויים להתלוות תסמינים נוספים דוגמת צליעה, רעשים וחריקות בעת תנועה, הגלת טווח תנועת המפרק ותפקודו. סיבות נוספות להיווצרות כאבי ברכיים דלקתיים עשויים להיגרם גם בשל דלקת פרקים ממקור ראומטי, פסוריאטי או זיהומי.

גורם שכיח נוסף לסבול מכאב דלקתי בברכיים הינו דלקת בבורסת הפיקה, מבנה המצוי החלק הקדמי של מפרק הברך מעל לפיקה. דלקת ברכיים בשל פגיעה בבורסה נגרמת לרוב בשל הישענות, כריעה והפעלת לחץ מוגבר על מפרקי הברכיים. לפיכך, התופעה נפוצה בעיקר בקרב רצפים, מנקים ואנשי מקצוע נוספים אשר עבודתם כרוכה בעומס מוגבר על הברכיים.

כאבים דלקתיים בקרסול

ככל תהליך דלקתי, דלקת בקרסול עשויה להיגרם בשל פגיעה מכאנית או מחלה זיהומית. כאבים דלקתיים בקרסוליים עלולים להיגרם בשל התפתחות דלקת מפרקים זיהומית, הנוצרת עקב חדירת פתוגן מסוים לנוזל הסינוביאלי של מפרק הקרסול. כאב דלקתי בקרסול יכול לנבוע גם בשל דלקת מפרקים ניוונית, המתבטאת בשחיקת סחוסי המפרקים והתגרמות מוגברת של עצמות המפרקים. מחלה זו עשויה להביא לאובדן יכולת תנועה ותפקוד ואף עיוות מבני של מפרק הקרסול.

כאבי קרסוליים על רקע דלקתי עשויים להיווצר עקב מאמץ מוגזם המביא ללחץ עודף ועומס יתר על המפרקים. כאב דלקתי בקרסוליים נפוץ בקרב ספורטאים ואנשים העוסקים בפעילות גופנית עצימה, ממושכת ותדירה. התסמינים הנלווים לכאבים דלקתיים בקרסול עשויים להיות חום מקומי, נפיחות, אודם ופגיעה בטווח התנועה. כאבים בקרסול ממקור דלקתי עשויים להופיע באופי ודרגות חומרה שונות, החל מכאב עמום וקל ועד לכאב חד וקשה. במקרים מסוימים הכאב עשוי להחמיר בזמן מאמץ, ובאחרים דווקא בזמן מנוחה.

כאבים דלקתיים במרפקים

דלקת במרפק, כמו כל תהליך דלקתי, עשויה להיגרם ממגוון סיבות ומקורות, החל מפגיעות מכאניות, חבלות וטראומות ועד למחלות זיהומיות ואוטואימוניות שונות. סיבה נפוצה להופעת כאבים דלקתיים במרפק הינה דלקת ברקמת הבורסה (אולקרנון בורסיטיס – Olecranon bursitis), המצויה בחלקו האחורי של מפרק המרפק, בין העצם לבין העור.

כאבים דלקתיים במרפקים מתפתחים לעיתים קרובות בשל הישענות על משטחים נוקשים וקשיחים באופן ממושך וחוזר, עד להיווצרות פגיעה מצטברת והופעת דלקות במרפק. כאב דלקתי במרפק עשוי להיווצר גם בשל דלקת בגידים הסובבים אותו. תסמונות כאב שמקורן בדלקות בגידי המרפק הינן מרפק טניס ומרפק גולף. הגידים הדו-ראשי והתלת-ראשי עשויים גם הם לפתח דלקות, שיביאו לכאב דלקתי במרפקים. ככלל, הסיבות להתפתחות דלקות במרפקים וברקמות שבסביבתם כוללות הפעלת לחץ מוגבר ועומס יתר מתמיד וממושך על מפרקי המרפקים.