title
לחצו להתקשרות:
מאמרים קשורים

כאבי גב תחתון

כאבי גב תחתון נחשבים לתלונה הנפוצה ביותר, מלבד כאבי ראש.  אחרי ככלות הכל, הגב התחתון מהווה את יסודות הבניין של הגוף שלנו ונושאים אותו, דבר שיוצר עומס על הגב התחתון. לעומס כזה יש השלכות רבות ומגוונות. מאמר זה יציג את ההשלכות הללו ויתייחס אליהן. לאחר מכן, יציג את סוגי הטיפולים המתאימים והמקובלים לכאב בגב התחתון. ראו גם: – כאבי גב

המקור למידע ברשת על רפואה משלימה

התאמת מטפל מתאים לפי בקשה

דירוג ובקרת איכות של המטפלים

טיפול נגד כאב בגב תחתון

אז מה גורם לכאבי גב תחתון?

  • עומס על חוליות L3-L5, L5-S1, שהם, כאמור, יסודות הבניין המחזיקים את כל הגוף. אלו הן חוליות המתניים התחתונות, והעומס המכני הגדול ביותר עליהן נובע מהליכה, מישיבה, מקפיצה וכו'.
  • פריצת דיסק – קרע בטבעת החיצונית של הדיסק, שבגללה הג'ל שבתוכה פורץ החוצה, ומשאיר את הדיסק ללא בולם זעזועים. השלכה אפשרית נוספת של פריצת דיסק הינה התפתחות של דלקת, שבה הגוף מתקיף את הג'ל, שנחשב כגוף זר, והמערכת החיסונית מנסה להלחם בו. השלכה אחרת היא לחץ על העצב הספינלי (של עמוד השדרה).
  • ישיבה ממושכת   בעיקר מול מסך, שבגללה עצם הזנב מתגלגלת פנימה, אל בין הרגליים, ובעצם מבטלת את הקשת המותנית. כתוצאה מכך, הגב התחתון נמתח מעט, ויוצר מצב של "הקש ששבר את גב הגמל", כלומר, מתיחה קטנה נוספת, בין אם זו התכופפות, ולו הכי קטנה, או הרמת משא כבד מעט מהרגיל.
  • עודף משקל ייתכן כי סעיף זה מדבר בעד עצמו. הלא ככל שמצטברים הקילוגרמים המיותרים, העומס על הגוף גדל, דבר המכביד במיוחד על הגב.
  • עקמת הטענה הרווחת היא שעל פי הרוב, עקמת אינה גורמת לכאבים.  ברם, מטופלים רבים מגיעים לטיפול, עם תלונה של כאבי גב תחתון – כאב חד או דקירות, פריצת דיסק, ומגלים שהם סובלים מעקמת בדרגת חומרה כזו או  אחרת, מבלי שידעו על כך. קיומם של הכאבים תלוי במידת הגמישות והנינוחות של השרירים בגב.
כאבי ראש ועורף
כאבי ראש
כאבים בכתף שמאל או כתף ימין
כאבי כתפיים
כאב בצוואר - כאב שמקורו בעמוד השדרה הצווארי
כאבי צוואר
כאבים שמקורם בעמוד השדרה
כאבי גב

על כאבי גב תחתון במצבים שונים

כאבי גב תחתון בהריון – יכולים להופיע בכל שלב של ההריון, אם כי מחקרים מצביעים כי רוב כאבי הגב התחתון יתפתחו בפרק הזמן שבין החודש השלישי ובין החודש השישי. כל זאת, כתוצאה משינוי במרכז הכובד, אשר גורם לשינויים ביציבה. גורם נוסף לכאבי גב תחתון בתקופת ההריון הוא שינויים הורמונליים, המובילים להחלשות הרקמות, שאמורות לייצב את האגן ואת עמוד השדרה. גורמים נוספים לכאבים בגב התחתון בהריון הם עליה במשקל ושינויים ביו-מכניים, אשר יוצרים עומס על הגב בתקופת ההריון, ומשפיעים גם על גמישות המפרקים ועל עבודת השרירים.

כאבי גב תחתון לאחר הלידה – כאבי הגב התחתון עלולים בהחלט להופיע גם לאחר הלידה, משום שהתקופה הזו מתאפיינת בעומסים מסוג אחר, אשר תורמים למחסור בשעות שינה ובחוסר זמן למנוחה ולפעילות גופנית. למעשה, כתוצאה ממחסור בפעילות גופנית, מתקבעים הרגלי היציבה הלקויה, אשר גורמים לכאבים בגב התחתון.

ליקויים במבנה הגב התחתון

פריצת דיסק בגב התחתון – כאמור, פריצת דיסק בגב תחתון נובעת מפגיעה בחוליות L3-L5, L5-S1. בדרך כלל משפיעה על רגל אחת וגורמת לכאבים חזקים מאוד. התפתחותה של פריצת דיסק הינה תהליך הדרגתי ומתמשך, ותתפרץ יום אחד, כאשר נרים חפץ כבד, או נעשה תנועה לא נכונה.  החדשות הרעות היא שברגע שקרתה פריצת דיסק, לא ניתן לתקנה. החדשות הטובות הן שניתן לחיות ללא כאבים גם לאחר פריצת דיסק.

בלט דיסק בגב התחתון – בלט דיסק באופן כללי, נובע מהתרופפות הרקמה ההיקפית הקשיחה, אשר גורמת לדיסק לבלוט. ידוע, כי טיפול בבעיה זו בשלב מוקדם עשויה למנוע מבלט דיסק להחמיר לכדי פריצת דיסק. בדומה לפריצת דיסק, הכאב בגב מקרין לאחד מצידי הגוף.

עקמת – ידועה כגורם לכאבי גב תחתון, משום שהיא נחשבת לבעיה במבנה עמוד השדרה, אך מן המפורסמות הוא שעקמת בגב התחתון מחמירה פחות מעקמת בגב העליון.

משני הצדדים

לעיתים קרובות, כאבי גב תחתון בצד ימין, או בצד שמאל, קשורים לבעיה מכנית, קרי, מבנה עמוד השדרה או פעולת השרירים באיזור. זאת ועוד, ישנן בעיות רבות באיברים הפנימיים הנמצאים באיזור הגב התחתון עשויות להיות קשורות גם לאיברים פנימיים הנמצאים באותו איזור – כליות, שחלות, כאבי מחזור בקרב נשים. למעשה, כאשר מדובר במחלות באיברים הנמצאים באיזור הגב התחתון, מקור הכאב אינו דווקא שרירי, אלא יותר תולדה של הקרנה. בין המחלות הללו ניתן למנות מפרצת באבי העורקים, דלקות ואבנים בכליות, דלקות ואבנים בדרכי השתן, מחלות רקמות חיבור, פיברומיאלגיה, מחלת פאג'ט, מיוסיטיס, מחלות גניקולוגיות כגון אנדומטריוזיס וחולי בשחלות, מחלות במערכת העיכול, מחלות לב ועוד. חשוב לזכור שגם פריצת דיסק בגב המרכזי ו/או בצוואר עלולים לגרום לכאבי גב תחתון.

כאבי גב תחתון ביומיום

אורח החיים המודרני הוא יושבנו בהגדרה. פירושו של דבר הוא שרוב היום עובר עלינו בישיבה, בעיקר מול מחשב. בתנאים הללו, נוצרת קרקע פוריה לכאבי גב, ולליקויי יציבה.

סעיף זה יציג את הגורמים לכאבים בגב התחתון האופייניים בחיי היומיום.

כאבי גב בזמן ישיבה:  מן המפורסמות הוא שהישיבה יוצרת עומס של מעל 50% על הגב התחתון, יותר מאשר עמידה נכונה. במצב של הליכה, ידוע כי העומס על הגב יורד משמעותית אף יותר.

כאמור, הגורם העיקרי לכאבי גב תחתון הוא אורח חיים הכרוך בישיבה וגרוע יותר בישיבה לקויה ולא שרירי גב חלשים. ההסבר לכך הוא שישיבה לקויה אינה עושה שימוש בכוח השרירים, אלא נסמכת כמעט רק על החוליות והדיסקים הבין חולייתיים. במילים אחרות, גם שרירים חזקים וגדולים לא יתקנו יציבה לקויה.

כאבי גב בזמן שכיבה:  כאשר אנו חולים, או סובלים כאבים כאלה או אחרים, ההוראה הנפוצה ביותר, שכבר הפכה לטבע שני אצל רובנו, היא "שכבו במיטה". למרבה הצער, רובנו לא יודעים ששכיבה במיטה,עד שכאבי הגב יחלפו, אינה הדבר הנכון לעשות. זאת, משום שלאחר ימים אחדים של שכיבה במיטה, מתחילים תהליכים ניווניים של רקמות הגוף השונות, דבר המאט את ההחלמה. לפיכך, דווקא כאשר הגב כואב, בפרט הגב התחתון, יש לנסות לקום מהמיטה ולהתהלך מעט, לעבור בהדרגה ממצב של שכיבה למצב של תנועה והליכה, לצד צמצום זמן השכיבה.

כאבי גב, פעילות גופנית ומה שביניהם: כאבי גב תחתון יכולים להופיע גם בעקבות שבר באחת החוליות במותן, וזאת על רקע טראומטי. אחד מסימניו של כאב גב תחתון מעין זה הינו רגישות למגע בחוליה הפגועה.. שינוי בין מצבים (ישיבה, שכיבה, עמידה) אמנם מחמיר את הכאב, שכיבה ממושכת תאט את תהליך ההחלמה,ואילו פעילות גופנית כאשר כאב בגב התחתון תוקף, קרוב לודאי תחמיר את הכאב.

כעקרון, פעילות גופנית מהווה סוג של טיפול מוסכם לבעיות גב. אך סוגים מסויימים של פעילות גופנית עלולים להחמיר את הכאבים. כתוצאה מכך, הסובלים מכאבי גב תחתון נוטים להשאר בבית והמנע מכל פעילות גופנית שהיא. אף כי פעילות שכרוכה בכאב עלולה להחמיר את הנזק לגב, חשוב גם לזכור שחוסר פעילות מזיקה לפחות כמו פעילות שאינה מתאימה. לעיתים אף יותר. לכן, יש להקפיד להיות פעילים ללא כאב.

הקרנה של כאב מגב תחתון

כאבי גב תחתון ורגליים: כפות הרגליים שלנו הן הבסיס ליציבות כל מערכת השלד ובכללה עמוד השידרה. ישנם רבים הסובלים מכאבים בכף רגל שמאל או בכף רגל ימין. חוסר איזון זה גורם לכך שהרגליים ושרירי הגב התחתון צריכים להתאמץ על מנת "לפצות" על המנח הלא תקין של כפות הרגליים.

על פי הרוב, מדובר בכאבים שנגרמים בשל פגיעה במערכת העצבים. הוא יכול לנבוע מהדיסק, לא בהכרח בגלל פריצת דיסק, אלא משום שהדיסק מודלק וגורם לכאבים, או, לחילופין, העצב עצמו עבר תהליך בגלל כאבי הגב. או במצב שבו דיסק שפרץ לוחץ על העצב, והעצב משדר את הכאב, בעקבות דלקת בעצב, או ניתוחי גב שבהם נפגע העצב.

כאבי גב תחתון וברכיים: מהנפוצים ביותר, בפרט בהקשר של פציעות ספורט. על פי הרפואה המשלימה, אשר בוחנת את הדברים באור רוחני, הברכיים הן האיברים החיצוניים שמייצגים את הכליות. על פי גישות רבות ברפואה המשלימה, מי שסובל מכאבי ברכיים נדרש להפחית כמעט לגמרי את כמות המלח במזון, ולאכול כמה שיותר סוגי קטניות, להפסיק לעשן – למעשנים שביננו, מאחר שהכליות נהרסות בגלל הטבק. כמו כן, על מי שסובל מכאבי גב תחתון וברכיים לחשוב מה מפחיד אותנו ולהפסיק לפחד.

כאבי גב תחתון, מתניים ואגן: רבים מכאבי הגב התחתון אשר קשורים למותניים ולאגן נובעים מכאבים באיברים הנמצאים באיזור זה של הגוף, בעיקר כאבי מחזור בקרב נשים, דלקות בכליות או בדרכי השתן.  למעשה, כאב כזה אינו קשור לשרירים, אלא כאב עצבי, הנובע מפעילות עצבית בין האיברים השונים באיזור.

כאבי גב תחתון ובטן: סימני הכר של כאבי גב תחתון, אשר נובעים ממפרצת באבי העורקים הבטני . כמו כן, יש לציין כי לעיתים קרובות כאשר ישנה סמיכות ביןכאבי גב תחתון וכאבי בטן, ניתן לייחס זאת לעצירות, או לבעיות במערכת העיכול, מכיוון שהעומס, או חוסר התנועה במערכת זו, מעמיס בהחלט גם על הגב וגורם לכאבים.

טיפולים משלימים בכאב גב תחתון

המצבים המתוארים לעיל ודאי מעלים בכם את השאלה "האם יש מה לעשות?" התשובה היא חיובית, וניתן להוסיף ולציין כי ניתן לעשות הרבה מאוד כדי להקל על הסובלים מכאבי גב תחתון על צורותיהם השונות, ואולי אף לפתור את הבעיה כליל.

סעיף זה, אם כן,  עובר משלב הבעיה לשלב הפתרון. הווה אומר, מציג מספר שיטות נפוצות, היעילות ביותר, לכאבי גב תחתון:

שיאצו שיטת טיפול יפנית עתיקה, אשר עוברת כחוט השני בכל המאמרים העוסקים בטיפול בבעיות רפואיות שונות. מכיוון שהשיאצו יכול לפתור קשת רחבה של בעיות רפואיות, אין ספק שגם כאבי גב תחתון נכללים באותה הקשת. מדובר בטיפול המתבסס רק על לחיצות בעזרת האצבעות על נקודות שונות בגוף המטופל, על מנת לאתר את מקור הבעיה, לשחרר חסימות, אנרגיות תקועות ובסופו של דבר, לרפא את הכאב. בכאבי גב תחתון, השיאצו יעיל במיוחד בשל עדינותו. טיפול כזה אינו כרוך בשום מתיחה של שריר ולא בכאב.

כירופרקטיקה  טיפול בעזרת הידיים, המסיר מחסומים ומכשולים העומדים בפני המערכת העצבית, על מנת להשיבה לתפקודה המלא. כל זאת, תוך הפעלת מניפולציות על החוליות, על מנת להוריד מהן את העומס המכאני, ו"משמן" את החוליות ואת המפרקים בעמוד השדרה, מונע כאבים בכלל וכאבי גב תחתון בפרט. גם במקרה זה, מדובר בטיפול עדין, לא פולשני, אשר אינו כרוך בנטילת תרופות. למעשה, מרבית האנשים אשר פנו אי פעם לטיפול אצל כירופרקט, מדווחים כי ההטבה במצבם היתה מיידית. הטיפול כשלעצמו

אפוסתרפיה טיפול רפואי, אשר אינו כרוך בניתוח ולא בתרופות, אך הוכח מחקרית כמפחית כאב וכמשפר תפקוד בקרב הסובלים מבעיות ברכיים וגב תחתון. אפוסתרפיה כרוכה בהליכה עם מערכת הליכה ייחודית, המותאמת אישית למטופל. היתרון האפוסתרפיה הוא האפשרות לשלב טיפול זה בשגרה – בבית או במשרד.  האפוסתרפיה מתאימה במיוחד לסובלים מכאב בגב התחתון, משום שהיא מאפשרת להם לשפר את התיאום ואת התפקוד של השרירים, את היציבה ואת חלוקת העומס על הגוף. הטיפול מותאם אישית לכל מטופל בהתאם לתוצאות הערכה וניתוח הליכה ממוחשב וקליני המבוצעים ע"י פיזיותרפיסטים מומחים לאפוסתרפיה.

כפי שצויין לעיל, פעילות גופנית יכולה להקל על כאב בגב התחתון, בתנאי שלא מדובר בפעילות גופנית אינטנסיבית. למעשה, הליכה ותנועה חשובות במיוחד לצורך טיפול בכאבי גב תחתון, משום שההליכה מחזקת את השרירים היוצרים תנועה בחוליות. פלדנקרייז ויוגה עשויות להתאים מאוד לסובלים מכאבים בגב התחתון, משום שהן מתקנות את היציבה ואת תנועות הגוף תוך שימוש במתיחות ובתנוחות.

טיפול בכאב חזק במיוחד

הסעיף הקודם הציג שיטות טיפול אשר יכולות לפתור, ולו באופן חלקי, את כאבי הגב התחתון, כך שהאדם הסובל מהם ישוב לתפקוד. נשאלת השאלה, מה קורה במקרים שבהם הכאב הוא כה חזק, כך שמתבקש טיפול דחוף ואגרסיבי יותר? במקרה כזה, לרפואה הקונבנציונלית יש מספר פתרונות:

ניתוח גב

ניתוח גב רלוונטי במיוחד במצבים בהם כאב הגב התחתון, בדרך כלל כזה הנובע מפריצת דיסק, גורם לחסר נוירולוגי משמעותי כמו חולשת גפה או הפרעה בשליטה על הצרכים. יש לזכור שמדובר בפרוצדורה מורכבת, ותקופת החלמה ממנה ארוכה. למעשה, הניתוח כרוך בהסרת הדיסק הפגועה מהגב.

הזרקה נגד כאבי גב

הזרקת סטרואידים לחלל האפידורלי: מקלה על הכאב בהתאם לעוצמה שלו, בטווח שבין שבוע לשנה. מתאים במיוחד לסובלים מכאב חריף, כאמור, בעיקר כאלה שאצלם הכאב נובע מדלקת של שורשי העצבים בעמוד השדרה. פחות תתאים למטופלים הסובלים מכאב גב ממקור שרירי.

גלי רדיו לטיפול בכאיב גב

בשנים האחרונות, הטיפול בגלי רדיו צובר פופולריות בשל הטכנולוגיה היעילה עליה הוא מתבסס.  טיפול זה עושה שימוש בגלי רדיו בתדר גבוה, אשר מבטיח פיזור אחיד יותר של החום, ולא חימום נקודתי, כפי שעושה מנורה, וזאת כתוצאה מהחדרת המחט אל מקור הכאב. מאחר שהמחטים הינן דקות, הטיפול כרוך במידה מועטה של כאב, וללא נזק לרקמה.

בעשור האחרון, התפתח טיפול נוסף המבוסס על גלי רדיו, הנקרא Pulsed Radio-Frequency. שיטה זו פופולרית במיוחד בשל מיעוט תופעות הלוואי והסיבוכים. שיטה זו מתאימה במיוחד לסובלים מפגיעה עצבית משנית, כלומר, כזו הנובעת מלחץ על הדיסק, או לאחר ניתוחי גב. אמנם העקרון הפיזיולוגי עליו מתבססת השיטה אינו ברור עדיין, אך הסברה היא שהפולסים החשמליים גורמים לשינוי במבנה העצבי, ובכך מעלימים את תחושתיות היתר. משך הטיפול הינו 80-120 שניות, וניתן להבחין בשיפור כעבור כשלושה שבועות.

לסיכום: כאבי גב תחתון עשויים לנבוע מסיבות רבות ומגוונות. לעיתים הכאבים הללו משבשים את איכות החיים, למשל במקרה של פגיעה עצבית עקב פריצת דיסק, אשר משבשת את השליטה על הסוגרים ואת היכולת להניע את הרגליים. החדשות הטובות הן שיש פתרונות רבים, הרבה מעבר למה שהוצג במאמר זה – על קצה המזלג. אנו בחברת המקור לרפואה משלימה נשמח לסייע לכם בהתאמת הטיפול והמטפל שיועילו לכם, באיזור מגוריכם, וישיבו את הבריאות ואת התפקוד הרגיל אל חייכם.