title
לחצו להתקשרות:
מאמרים קשורים
ארומתרפיה הינה שיטת טיפול טבעית מהרפואה המשלימה, המספקת אלטרנטיבה טיפולית למגוון בעיות, מחלות והפרעות שונות, ובייחוד כאבי שרירים, כאבי ודלקות מפרקים, כאבי גב, כאבי ראש והפרעות עוריות שונות.
שיטת הטיפול בביופידבק מבוססת על תהליך למידה אקטיבי ועצמאי של המטופל אודות תפקודיו הגופניים, הנפשיים, המנטליים והקוגניטיביים, לצורך הרחבת מודעותו ושיפור יכולת הוויסות והאיזון העצמי.
הידרותרפיה הינה שיטת טיפול משלימה המתמקדת בטיפולים תנועתיים הנערכים בסביבה מימית מחוממת לצורך ביצוע תרגילי מתיחה, יציבה וחיזוק לשיכוך ומניעת כאבים, שיפור בעיות במערכת השלד והשרירים
יוגה טיפולית לטיפול ומניעה של כאבים אורתופדיים ומיגרנליים, מחלות אוטואימוניות, דלקות מפרקים ומצבים של דכאונות וחרדות לחיזוק ושפור תפקוד מערכות ואיברי הגוף
על כאבי גב - כאבי גב תחתון וכאבי גב עליון חזקים, ואריאציות של הקרנות כאב לאיברים שונים ובאזור הגב, משמעות ושיטות הטיפול הטבעי בכאב בגב
כירופרקטיקה הינה שיטת טיפול משלימה המשתמשת במניפולציות של עמוד השדרה לכוונון החוליות באזור הגב (התחתון העליון והצווארי), לצורך פתרון כשלים פיזיו-מכניים במערכת השלד והשרירים.
טיפול בכאבים בגב עליון דרך רפואה אלטרנטיבית ומשלימה מעבר למה שקופות חולים יודעים לספק.
שיטות טיפול טבעיות בכאבי כתפיים - שיטות משלימות לטיפול בכאבים בכתפיים וכל כאב שמקורו בכתף ימין או כתף שמאל בגוף האדם.
כאבי צוואר בדרך כלל יהיו מלווים בכאביראשו ועורף או כאבי כתפיים, ידיים וגב עליון. כאבים כרוניים שמקורם בצוואר עלולים להיות חזקים ולהשפיע נחרצות על איכות החיים שלך לרעה.
טיפולים מומלצים בכאבים דלקתיים במפרקי הצוואר, הכתפיים, הגב, הברכיים, כפות הידיים והרגליים. סקירה קצרה אודות הגורמים והטיפולים המומלצים בכל אחד מה אזורים
טיפולים מומלצים בכאבים ראומתיים ופציעות ספורט במפרקי ברכיים, רגליים, ידיים ובאזור הצוואר והגב. הטיפולים הנפוצים והמומלצים.
תופעות לוואי וסוגים שונים של כאבי ראש נפוצים (כאב ראש מקבצי, מיגרנה, כאב ראש לוחץ וכד) והטיפולים המומלצים בכאב מסוג זה.
על כאבי גב תחתון - גורמים נפוצים, הקרנות ותופעות לוואי וטיפולים משלימים וקונבנציונאליים מומלצים להפגת כאבים חזקים בגב תחתון ועמוד השדרה התחתון
מדובר בשיטת טיפולית ייחודית ברפואה המשלימה, הפועלת במישור הפיזיולוגי-גופני באמצעות גירוי נקודות מפתח בכפות הידיים והרגליים (ולעיתים גם האוזניים והקרקפת)
שיטת פלדנקרייז מהווה גישה טיפולית מהרפואה האלטרנטיבית הטבעית לריפוי, מניעה והפחתת כאבים על רקע פציעות, חבלות, ניתוחים ומחלות. השיטה מבוססת על לימוד תנועתי, לצורך שיפור יכולת התפקוד היומיומית ובעקבות כך שיפור באיכות החיים הכללית

טיפול טבעי בכאבי גב

מי שחווה כאב גב, ולו רק פעם בחייו, יודע עד כמה הוא יכול לשתק ולהשבית את חיי היומיום. גם כאבים מסוג אחר יכולים בהחלט לפגום באיכות החיים. אם התחלתם לקרוא את המאמר הזה, קרוב לודאי שהגעתם לפרשת דרכים בחייכם. כעת, ההחלטה היא בידיכם: האם תמשיכו לסבול מהכאב ומהפגיעה באיכות החיים, ברמה כזו ואחרת, או שאולי הפעם תחליטו לפנות לטיפול. מאמר זה יציג בפניכם את השיטות היעילות והמקובלות לטיפול בכאבי גב על פי סוגים וקטגוריות.

רוב כשלים בתפקוד תקין של עמוד השדרה אינם ניתנים לזיהוי בצילומי CT ו MRI. הצערה קטנה של הטעלה בין חולייתית או הפעלת לחץ על עצב בעמוד השדרה לא ניתנים לזיהוי בצילומים אלו אך בהחלט יכולים להיות מטופלים במסגרת הרפואה המשלימה המשמרת והמונעת.

המקור למידע ברשת על רפואה משלימה

התאמת מטפל מתאים לפי בקשה

דירוג ובקרת איכות של המטפלים

כאב בגב תחתון / גב עליון

אנטומיה של הגב

בגב ישנם 12 חוליות מתוכם תשעה חוליות עליונות מחוברות למפרקים של תשעה צלעות שלנו ושלושת החוליות התחתונות על 3 צלעות תחתונות – ניקראות גם כצלעות "צפות. עמוד השדרה עצמו מחולק ברפואה לשלושה חלקים עיקריים מלמעלה למטה: טורקלי, מותני וזנבי. בכל אחד מהחלקים החוליות ממוספרות, ואות מציינת את החלק אליו הן משתייכות. החוליה L4, למשל, היא החולייה רביעית בחלק המותני של עמוד השדרה אותו מקיפים שרירים אשר מאפשרים את תנועתו החופשית של הגב וצד אחד ותומכים בחוליות של הגב מאידך.

כאבים בחלק עליון של הגב
כאבי גב עליון
כאבים בחלק תחתון של הגב
כאבי גב תחתון
בלט דיסק
פריצת דיסק בגב
כאבים שמקורם בעמוד השדרה
כאב בעמוד שדרה

בין חוליות צמודות בצורה מעגלית בעמוד השדרה מצוים שלושה מפרקים אשר אחראים לתפקוד המכני המורכבים מדיסק בין חולייתי  שעשוי מקרמה חזקה בדמוי גומי שמאפשרת גמישות בפעילות מכנית של הגב ושני פרקי שטחה. רקמה סחוסית של הדיסק מאפשרת תנועת המפרקים הממוקמים בין החוליות הגב. תזוזה של הדיסק ממקומו הטבעי יפעיל לחץ על המערכת העצבית בחוט השדרה אשר מלווה בכאבים חדים שעלולים בהחלט להשפיע על איכות חיינו.

גורמים לכאבי גב חזקים

הסיבות לכאב חזק באזור הגב יכולים להיות פגיעה בעמוד השדרה, טראומה פיזיאולוגית (שברים, ופגיעה פיזית בעמוד השדרה), מחלות פרקים ומחלות מולדות, ליקויים דלקטיים, חוסר איזון שרירי וגורמים סביבתיים הנגרמים בעיקר מליקויי ארגונומיים שנובאים בעיקר מעומס יתר ויציבה לא נכונה בגב (דוגמא ישיבה ממושכת לא תקינה מול מחשב – הכוונה ליציבה לקויה). ליקויים מבניים בחוליות הגב (כגון עקמת בגב, קמר גבי מוגבר או מופחת) יגבירו את העומסים על החוליות.  מצב נפשי ירוד או טראומה יכולים בהחלט להוות גורם לכאבים חדים באזור הגב.

כאבי גב תחתון

ידוע כי כאבים בגב התחתון עשויים לנבוע מסיבות שונות: זיהומים, תנועה לא נכונה. ההסבר לכאבי גב תחתון מנקודת המבט הרוחנית קשור לחוסר איזון בצ'אקרת הבסיס, אשר לעיתים קרובות בא לידי ביטוי בחוסר בטחון, תחושה של חוסר קרקוע, חוסר יציבות. כאב בגב התחתון, לרבות פריצת דיסק או בבלט דיסק, במקרים רבות יכול לנמוע ממתחים ולחצים שמערכת עצבים שלנו צריכה להתמודד ביום יום.

לעיתים, כאבים בגב התחתון מקרינים אל הרגליים ונובעים מפגיעה עצבית. נשאלת השאלה, האם יש משמעות והבדל, להקרנה של כאב בגב התחתון לרגל שמאל או לרגל ימין, ומהם? על פניו, בין אם כאבי הגב התחתון מקרינים לרגל שמאל או לרגל ימין, הרי שהדבר נובע מפגיעה או לחצים שמופעלים על מערכת עצבים בעמוד השדרה או מסביבו. הכאב העצבי ידוע גם ככאב נוירופטי.

יש טוענים, במישור הרוחני והרגשי, כאשר אדם סובל מכאב ברגל שמאל, עליו לבדוק מה קורה אצלו בבית, ביחסיו עם הילדים, עם בן/בת הזוג, עם חברים ועם אנשים אחרים הקרובים. אולי ישנו חוסר יציבות דווקא במקום הזה. להבדיל, כאשר הכאב בגב מקרין לרגל ימין, יש לבדוק חוסר איזון או קושי הקשור למי שאנחנו מחוץ לבית – בעבודה, בלימודים,מול מכרים, כלומר, אנשים שלאו דווקא קרובים אלינו, אנשים זרים. הדבר חל גם על כאבי גב תחתון המקרינים הן לברכיים- לברך שמאל ולברך ימין, לכפות הרגליים- לכף רגל שמאל ולכף רגל ימין.  לפעמים, כאבי הגב התחתון מקרינים לירכיים ולאגן.

כאבי גב עליון

להבדיל מכאבי גב תחתון, כאבי גב עליון  בדרך כלל אינם נובעים מפגיעות בעמוד השדרה. לעיתים, כאבים בגב העליון נובעים מכאב באיברים אחרים, כגון בית החזה והריאות, או שהם תוצאה של מתיחת שריר, או רצועה. גורמים נוספים לכאב גב עליון הינו פריצת דיסק, או בלט דיסק .

כאשר מדובר בכאב בגב העליון, יש לקחת בחשבון את סמיכותם של איברים פנימיים, בעיקר מערכת הנשימה והכליות, וגם מערכת העיכול, באופן מפתיע, עם החיידקים הנמצאים בה.

כאב גב צווארי לדוגמא יכול להיות מושפע ממערכת הנשימה, וכך גם הכתפיים.  לעיתים, כאבי גב וכתפיים עשויים לנבוע מחולשה רגשית,  אולי גם מעומס רגשי, כלומר, תחושה של עול כבד המוטל עלינו, מבלי שתהיה לנו תמיכה ועזרה להתמודד איתו ולשאת אותו.

פרשנות מיסטיקאית טוענת שלעיתים, כאבי גב וכתפיים עשויים לנבוע מחולשה רגשית,  אולי גם מעומס רגשי, כלומר, תחושה של עול כבד המוטל עלינו, מבלי שתהיה לנו תמיכה ועזרה להתמודד איתו ולשאת אותו. כאשר הכאב מופיע בכתף ימין, הדבר עשוי להתקשר גם לחוסר רצון או לקושי לקחת אחריות, ולקיומו של קונפליקט פנימי. כאשר הכאב הינו בכתף שמאל, הדבר קשור בדרך כלל לקושי להתחיל בפעולה מסויימת, "לתפוס פיקוד", או לעומס לא רצוי, שאיננו שלמים איתו.

לעיתים קרובות, כאבי גב עליון גורמים גם לכאבי ראש, משום שהגוף, שאינו זוכה לתמיכה הראויה והנכונה, אינו יכול לתמוך בראש. בהקשר של כאב גב צווארי,  לעיתים הדבר מתקשר לנוקשות בדפוסי החשיבה והרגש.

ישנן סיבות רבות, שונות ומשונות להופעתם של כאבי גב תחתון ולכאבי גב עליון והקרנתם לרגליים, על חלקיהם השונים: תאונות, תנוחות לא נכונות, ואיך אפשר להתעלם מהגורמים הרגשיים והרוחניים לכאבים הללו. עם כל הסבל הנגרם כתוצאה מהכאבים הללו, ישנן שיטות רבות אשר יכולות לתת פתרון יעיל לכאבי גב תחתון או עליון:

שיטות טיפול מומלצות בכאבי גב

דיקור סיני: יעיל לטיפול בכאבי גב תחתון, משום שהוא מחפש את ערוצי האנרגיה (מרידיאנים) החסומים, הגורמים לכאב בגב, מציע טיפול יסודי מהשורש, ולא "סתימה זמנית". לעיתים, כמה מפתיע, כאב הגב נובע מעודף או מחוסר אנרגיה באיברים אחרים, שלכאורה לא ברור הקשר בינם ובין הגב התחתון,  או בינם ובין הגב העליון, אבל החדרת מחטים אל המרידיאן הקשור אליהם, ואל מרידיאנים אחרים, עשוי בהחלט להביא להקלה עמוקה וקבועה, לא רגעית, בכאב בגב התחתון. (ראו גם דיקור יפני)

כירופרקטיקה: שיטה המציעה טיפול קצר וקולע, אך בהחלט יסודי, אשר יקל על כאבי הגב התחתון  ועל כאב בגב העליון כבר מהטיפול הראשון. זאת, משום שבטיפול כזה, כירופרקט יזהה את מקור הכאב – בין אם ביציבה, או מקור עצבי, ויפעיל מספר לחיצות אשר יביאו לתיקון התנוחה ויקלו משמעותית על הכאב, גם על כאבים חזקים בגב העליון.

שיאצו: בדומה לדיקור סיני, גם השיאצו מציע טיפול יעיל לכאבים בגב התחתון, תוך לחיצה על נקודות מסויימות בגוף, אשר המטפל סבור שבהן נעוץ הגורם לכאב הגב התחתון, גם אם הוא בלתי צפוי.

הומאופתיה: אמנם הומאופתיה אינה מציעה טיפול במגע דווקא, אך תופסת את האדם כמכלול, ואת הכאב – כביטוי לחוסר איזון. על פי ההומאופתיה, ייתכן כי כאב הגב, כאב אורתופדי בהגדרה, אולי קשור לבעיה באיבר פנימי כלשהו, או לבעיה רגשית, אשר מהוות את שורש הבעיה. הטיפול בשורש הבעיה ולא בכאב ספציפית, עשוי להוביל לשינוי המיוחל, לחיים ללא כאב.

יוגה: אמנם היוגה אינה מוגדרת כשיטת טיפול, אך בהחלט יכולה להציע הקלה לכאבי גב עליון ולכאבי גב תחתון באמצעות תרגילים מסויימים. זאת, בהסתמך על הקשר ההדוק שבין כאבי גב ובין מתח נפשי. היוגה ידועה כמפיגת מתח נפשי, כך שגוף רגוע יותר פירושו גוף ללא כאבים, בפרט כאב גב עליון או כאב גב תחתון.

לסיכום: אלו רק אחדות מכל השיטות היעילות ביותר לטיפול בכאבי גב עליון ובכאבי גב תחתון. העיקר הוא למצוא טיפול אשר ימצא את שורש הבעיה, במקום לקבל תרופות אשר יקלו לזמן קצר בלבד, אך לא יתנו פתרון אמיתי לכאב. אנו בחברת המקור לרפואה משלימה נמצאים כאן כדי להפנות אתכם אל מטפלים מקצועיים וראויים באיזור מגוריכם, אשר ישימו סוף לסבל.