title
לחצו להתקשרות:

כירופרקטיקה

כירופרקטיקה הינה שיטה טיפולית המתמקדת באבחון וטיפול במחלות והפרעות במערכת השלד והשרירים, ובעיקר בבעיות ברקמות שונות בעמוד השדרה, האגן והגפיים. העיקרון עליו מבוסס הטיפול הכירופרקטי הינו שימוש במניפולציות שדרתיות לכוונון החוליות בעמוד השדרה, לצורך פתרון בעיות פיזיו-מכאניות במערכת השלד והשרירים. טכניקת הכירופרקטיקה ידועה מזה שנים רבות, כאשר המקור לה מצוי עוד בתקופת המצרים והיוונים הקדמונים. לאורך השנים ענף הכירופרקטיקה התפתח רבות מבחינה מקצועית ואקדמית. הכירופרקטיקה מצויה בקו התפר שבין הרפואה המשלימה לרפואה הקונבנציונלית. כיום בישראל הכירופרקטיקה נחשבת לענף ברפואה המשלימה, ואילו בארה"ב מוכרת כמקצוע רפואי לכל דבר.

המקור למידע ברשת על רפואה משלימה

התאמת מטפל מתאים לפי בקשה

דירוג ובקרת איכות של המטפלים

טיפול כירופרקטי

מהם עקרונות הטיפול בכירופרקטיקה?

הכירופרקטיקה משלבת בין הרפואה המערבית הקונבנציונלית לבין הרפואה המשלימה. שיטת טיפול זו מחזיקה בתפיסה הוליסטית, לפיה גוף האדם הינו מכונה ביו-מכאנית מורכבת, כאשר מרכיביה קשורים זה לזה בקשר הדוק ומשפיעים אחד על השני. לצד תפיסה הוליסטית זו, המזכירה את עקרונות הרפואה המשלימה, הכירופרקטיקה דוגלת באבחון וטיפול על בסיס מדעי-רפואי, ולכן עושה שימוש בבדיקות הדמיה, מעבדה וצילומים. הכירופרקטיקה תורמת לבריאות על ידי שיפור תקינות, תפקוד ויכולת התנועה של עמוד השדרה, מערכת השלד ומערכת העצבים.

שיטת הטיפול הכירופרקטית איננה פולשנית או חודרנית, אלא עוסקת במניפולציות ידניות לצורך שחרור לחצים מכאניים על מערכת השלד והשרירים. התפיסה היא כי לחצים מכאניים על עמוד השדרה נוצרים ממתח נפשי, יציבה לקויה, הליכה, ישיבה ותנועה לא נכונה ותנאי עבודה לא מתאימים. לחצים אלו עשויים להביא להיווצרות הפרעות תפקודיות בחוליות עמוד השדרה, המתבטאות בצמצום טווח תנועה או בסטייה קלה ממיקומן המקורי. הפרעות אלו עלולות לגרות את רקמות העצב באזור עמוד השדרה, עד להופעת כאבים ודלקות מקומיות, ולהקרנת כאבים לאזורים אחרים בגוף דוגמת הגפיים, הראש ואף איברים פנימיים שונים. מטרת הטיפול בכירופרקטיקה לאתר ולזהות את מקור ההפרעה השדרתית, לצורך החזרת החוליה למקומה ולתפקודה המלא והתקין.

מהו מהלך הטיפול הכירופרקטי?

טכניקת הטיפול הכירופרקטית מתמקדת בשיפור יציבת הגוף ותקינות עמוד השדרה ומערכת השלד כולה. הטיפול נעשה ברמת החוליה הבודד, כאשר המטרה היא איזון עמוד השדרה לצורך שיפור זרימה עצבית באופן חופשי לאורך הגוף כולו. שיטת הכירופרקטיקה כוללת למעלה מעשרים טכניקות טיפול ידניות, דוגמת מתיחת שרירים, לחיצות בנקודות ספציפיות, מתיחות כירופרקטיות ידניות או ממוכנות, איזון פאסיבי של אזור האגן וחוליות עמוד השדרה, כוונון מפרקי וחוליות השלד ועוד. הטיפול הכירופרקטי מיועד לטפל בחוסר איזון מפרקי הפוגע ישירות בתפקוד עמוד השדרה, ובאופן עקיף גם באיברי גוף אחרים. ייחודן של הטכניקות הכירופרקטיות טמון בדגש ששמות על אבחון מפרקי השלד באמצעות מישוש ידני פיזי.

הטיפול הכירופרקטי מתבצע בשני חלקים. בשלב הראשון מתבצע אבחון יסודי, מקיף ומעמיק של המטופל, על ידי תשאול בעל פה, בדיקה פיזיקלית-גופנית של תפקוד כל חוליה בעמוד השדרה, בחינת ההיסטוריה הרפואית ובחינת אופי וחומרת הבעיה. האבחון הכירופרקטי מתבצע גם באמצעות אמצעים רפואיים קונבנציונליים דוגמת צילומי רנטגן, CT, MTI, בדיקות מעבדה והדמיה ובדיקות נוירולוגיות ואורתופדיות. בשלב השני, על פי האבחון, מותאם טיפול כירופרקטי הכולל הפעלת לחץ מבוקר ומניפולציות ידניות על החוליות בגב לצורך איזונן והחזרתן לתפקוד תקין, מלא ובריא. נוסף על איזון מערכת השלד, מתבצע איזון של מערכת השרירים, המספקת תמיכה לשלד. הטיפול הכירופרקטי כולל המלצות, הכוונות והדרכות לביצוע תרגילי בית לצורך הקפדה על תנועה תקינה ויציבה נכונה. במקרים מסוימים, ניתן להסתייע בעזרים אורתופדיים דוגמת כריות, מדרסים וחגורות גב.

סוג הטיפול הכירופרקטי משתנה בהתאם למצב המטופל, סוג הבעיה ורמת חומרתה. במצבים של פציעות חריפות וחמורות במיוחד הטיפול עשוי לכלול מניפולציות קלות ופאסיביות, כאשר הדגש הוא על אמצעים רפואיים מתקדמים דוגמת לייזר רך, אולטרא סאונד וגלי הלם. במצבים בדרגת חומרה קלה עד בינונית הטיפול יכלול מניפולציות אקטיביות יותר, המלוות בהנעת המטופל. המפגש הראשוני לצורך אבחון הבעיה אורך לרוב בין חצי שעה לשעה, כאשר כל טיפול נוסף נמשך בין רבע שעה לחצי שעה. מספר הטיפולים הדרוש תלוי באופי וחומרת הבעיה.

למי מתאים הטיפול בכירופרקטיקה?

הכירופרקטיקה מעניקה טיפול תומך ומונע לתסמונות כאב שונות, בקשורים בשחיקה וחוסר איזון במערכת השלד והשרירים. הטיפול בעזרת כירופרקטיקה מתאים בייחוד עבור אנשים הסובלים מכאבי גב, כאבי צוואר, כאבי אגן, כאבים ברגליים, כאבי ראש, מיגרנות וסחרחורות (ממקור שדרתי), בלט דיסק, פריצת דיסק, הקרנת כאב כתוצאה מלחץ שדרתי באזור הגב התחתון או הגב העליון, נימול בגפיים, עקמת (סקלרוזיס), כאבי גב בזמן הריון ולאחר לידה, ואף אסטמה ודלקות אוזניים. בנוסף, השיטה מתאימה לטיפול בבעיות שלדיות ניווניות דוגמת ספונדילוזיס ודלקות פרקים, בעיות גדילה והתפתחות השלד וכן לשיקום במצבים של פגיעות שלדיות עקב תאונות, פציעות ספורט או תאונות עבודה.

הטיפול באמצעות כירופרקטיקה נחשב לבטוח במיוחד, ואיננו כרוך בסיכונים, סיבוכים או תופעות לוואי משמעותיות. מאחר ומדובר בטיפול טבעי, שאינו כרוך בצריכת חומרים כימיים או בפרוצדורות פולשניות וחודרניות, הכירופרקטיקה מתאימה לכל טווחי הגילאים. עם זאת, בקרב מטופלים הסובלים מאוסטאופורוזיס או מסיכון גבוה ללקות בשבץ מוחי יש להימנע מטכניקות הכוללות הפעלת כוח ולחץ רב ובביצוע מניפולציות באזור הצוואר.

הטיפול המשלים בכירופרקטיקה מהווה גם טיפול מונע יעיל. בעידן המודרני, החיים היומיומיים כוללים לחצים תדירים וממושכים על הגוף, בשל ישיבה מרובה מול מחשב, טלוויזיה או שולחן, תנוחות שכיבה, ישיבה ועמידה בלתי תקינות, יציבה לא נכונה, ביצוע חסר או עודף של פעילות גופנית, מתח נפשי ותנאי עבודה קשים. כל אלו מהווים גורמי סיכון להיווצרות בעיות מכאניות הפוגעות בתפקודן התקין של מערכות הגוף. ביצוע טיפול כירופרקטי בתדירות של אחת לחודש, גם בקרב אנשים בריאים, מאפשר להקל על לחצים, עומסים ומתחים במערכת השלד, השרירים והעצבים. טיפול מונע בכירופרקטיקה מאפשר לתחזק את תפקוד הגוף התקין, ולשמור על בריאות יציבה לאורך זמן. תחתית הטופס

למי ניתן לפנות לקבלת טיפול כירופרקטי?

טיפול כירופרקטי מתבצע אך ורק על ידי כירופרקט מוסמך, שעבר בהצלחה 7 שנות לימודי הכשרה כירופרקטית במוסד מוכר על ידי המועצה הגבוה לכירופרקטיקה, כולל שנת התמחות בחו"ל. לימודי הכירופרקטיקה כוללים את מדעי הרפואה הבסיסיים, עם התמחות ספציפית באבחנה קלינית לבעיות בעמוד השדרה. מאחר ובישראל מדובר בתחום שאינו מוכר כמקצוע רפואי, יש להישמר מפני מטפלים שלא עברו הכשרה מתאימה. בישראל, העוסקים בכירופרקטיקה מאוגדים יחדיו תחת "האגודה הישראלית לכירופרקטיקה".

לסיכום, הכירופרקטיקה הינה שיטת טיפול הלקוחה חלקה מהרפואה הקונבנציונלית המערבית וחלקה מהרפואה המשלימה והטבעית. מדובר בגישה טיפולית המיועדת בעיקר לטיפול בבעיות במערכת השלד והשרירים, ובעיות עקיפות במערכת העצבים. הטיפול בכירופרקטיקה מתאים במיוחד עבור הסובלים מבעיות בעמוד השדרה, הכוללות כאבים חזקים בגב, באגן, בגפיים, בראש ובחלקי גוף נוספים. הטיפול הכירופרקטי עושה שימוש במניפולציות ידניות המיועדות לסייע לאיזון עמוד השדרה, לצורך הפחתת לחצים מכאניים הגורמים לבעיות שלדיות, שריריות או עצביות. מדובר בטיפול שאיננו חודרני, פולשני או מסוכן, דבר ההופך אותו למתאים עבור מרבית חלקי האוכלוסייה מכל הגילאים, החל מילדים וצעירים ועד למבוגרים, קשישים ונשים בהריון ולאחר לידה.