title
לחצו להתקשרות:
מאמרים קשורים
ארומתרפיה הינה שיטת טיפול טבעית מהרפואה המשלימה, המספקת אלטרנטיבה טיפולית למגוון בעיות, מחלות והפרעות שונות, ובייחוד כאבי שרירים, כאבי ודלקות מפרקים, כאבי גב, כאבי ראש והפרעות עוריות שונות.
שיטת הטיפול בביופידבק מבוססת על תהליך למידה אקטיבי ועצמאי של המטופל אודות תפקודיו הגופניים, הנפשיים, המנטליים והקוגניטיביים, לצורך הרחבת מודעותו ושיפור יכולת הוויסות והאיזון העצמי.
הידרותרפיה הינה שיטת טיפול משלימה המתמקדת בטיפולים תנועתיים הנערכים בסביבה מימית מחוממת לצורך ביצוע תרגילי מתיחה, יציבה וחיזוק לשיכוך ומניעת כאבים, שיפור בעיות במערכת השלד והשרירים
יוגה טיפולית לטיפול ומניעה של כאבים אורתופדיים ומיגרנליים, מחלות אוטואימוניות, דלקות מפרקים ומצבים של דכאונות וחרדות לחיזוק ושפור תפקוד מערכות ואיברי הגוף
על כאבי גב - כאבי גב תחתון וכאבי גב עליון חזקים, ואריאציות של הקרנות כאב לאיברים שונים ובאזור הגב, משמעות ושיטות הטיפול הטבעי בכאב בגב
כירופרקטיקה הינה שיטת טיפול משלימה המשתמשת במניפולציות של עמוד השדרה לכוונון החוליות באזור הגב (התחתון העליון והצווארי), לצורך פתרון כשלים פיזיו-מכניים במערכת השלד והשרירים.
טיפול בכאבים בגב עליון דרך רפואה אלטרנטיבית ומשלימה מעבר למה שקופות חולים יודעים לספק.
שיטות טיפול טבעיות בכאבי כתפיים - שיטות משלימות לטיפול בכאבים בכתפיים וכל כאב שמקורו בכתף ימין או כתף שמאל בגוף האדם.
כאבי צוואר בדרך כלל יהיו מלווים בכאביראשו ועורף או כאבי כתפיים, ידיים וגב עליון. כאבים כרוניים שמקורם בצוואר עלולים להיות חזקים ולהשפיע נחרצות על איכות החיים שלך לרעה.
טיפולים מומלצים בכאבים דלקתיים במפרקי הצוואר, הכתפיים, הגב, הברכיים, כפות הידיים והרגליים. סקירה קצרה אודות הגורמים והטיפולים המומלצים בכל אחד מה אזורים
טיפולים מומלצים בכאבים ראומתיים ופציעות ספורט במפרקי ברכיים, רגליים, ידיים ובאזור הצוואר והגב. הטיפולים הנפוצים והמומלצים.
תופעות לוואי וסוגים שונים של כאבי ראש נפוצים (כאב ראש מקבצי, מיגרנה, כאב ראש לוחץ וכד) והטיפולים המומלצים בכאב מסוג זה.
על כאבי גב תחתון - גורמים נפוצים, הקרנות ותופעות לוואי וטיפולים משלימים וקונבנציונאליים מומלצים להפגת כאבים חזקים בגב תחתון ועמוד השדרה התחתון
מדובר בשיטת טיפולית ייחודית ברפואה המשלימה, הפועלת במישור הפיזיולוגי-גופני באמצעות גירוי נקודות מפתח בכפות הידיים והרגליים (ולעיתים גם האוזניים והקרקפת)
שיטת פלדנקרייז מהווה גישה טיפולית מהרפואה האלטרנטיבית הטבעית לריפוי, מניעה והפחתת כאבים על רקע פציעות, חבלות, ניתוחים ומחלות. השיטה מבוססת על לימוד תנועתי, לצורך שיפור יכולת התפקוד היומיומית ובעקבות כך שיפור באיכות החיים הכללית

כאבי גב עליון

כאב הינו דרכו של הגוף לאותת לנו שמשהו בו אינו כשורה. כאבים בגב עליון  אינם יוצאים מכלל זה, והם ידועים כאחת הבעיות הנפוצות ביותר. בין אם מדובר בכאבים קלים יחסית, ובין אם הכאב בגב העליון הינו עוצמתי, או הופך להיות כזה בשלב מסויים, הרי שהמסרים שאנו בחברת בהמקור לרפואה משלימה רוצים להעביר לכם הקוראים הם, שאין סיבה להמשיך ולסבול. שנית, ידע הוא כח. ככל שתדעו יותר על מקורות הכאב בגב העליון, ועל הביטויים שלהם, כך תדעו מתי לפנות לטיפול בכאבי גב עליון חזקים, והחשוב מכל – איזה סוגים של  טיפול מומלצים לטיפול בכאבי גב עליון.

המקור למידע ברשת על רפואה משלימה

התאמת מטפל מתאים לפי בקשה

דירוג ובקרת איכות של המטפלים

כאבים בגב עליון

לפיכך,  מאמר זה יציג תחילה את הגורמים לכאבי גב עליון בכלל,  ימשיך בפירוט כאבי גב עליון המקושרות באיזורים ספציפיים בגוף, יכוון את הקורא למקרים שבהם יש לפנות לטיפול, בין אם אצל רופא ובין אם אצל מטפל ברפואה המשלימה ולבסוף, יציג בקצרה את שיטות הטיפול המומלצות והנפוצות לטיפול בבעיה.

כאבי ראש ועורף
כאבי ראש
כאבים בכתף שמאל או כתף ימין
כאבי כתפיים
כאב בצוואר - כאב שמקורו בעמוד השדרה הצווארי
כאבי צוואר
כאבים שמקורם בעמוד השדרה
כאבי גב

אז מה גורם לבעיות גב?  

מתברר שישנם גורמים רבים, אשר יכולים לגרום לכאב . ד"ר בכר,  מציע גורמים רבים להתפתחות כאב גב עליון.

עומס על השרירים – כתוצאה מעמידה ממושכת או מישיבה ממושכת, כתוצאה מיציבה לא נכונה,  סחיבת משאות כבדים, או פעילות גופנית מאומצת.

בלט דיסק – זהו מצב רפואי שבו החומר הצמיגי דוחק את הטבעות המקיפות את הדיסק וגורם להן לבלוט לכיוון שורשי העצבים בחוט השדרה ולעיתים ממש אל תעלת עמוד השדרה.  זהו מצב המקדים פריצת דיסק. בדרך כלל, אין לבלט דיסק תסמינים קליניים מובהקים. במקרים רבים, אנשים יגלו שהם סובלים מבלט דיסק באופן אקראי. משום כך, בלט דיסק עשוי להיות חמור יותר מפריצת דיסק, שהרי אין לו תסמינים, ולא ניתן להרגיש שמשהו לא בסדר, עד שנהיה מאוחר מדי.

פריצת דיסק – אמנם מדובר בגורם פחות שכיח בהקשר של כאבי גב עליון, אך מצב זה נגרם כאשר העומס על הדיסק, הנמצא בין שתי חוליות הינו גדול, כלומר, חורג מגדר הסביר, הנוזל לא יפרוץ החוצה, מתוך הטבעות הסיביות המקיפות אותו. לעומת זאת, כאשר העומס המוטל על הדיסק הינו חריג, הנוזל יפרוץ את גבולות הדיסק.

עקמת – תופעה הגורמת לעקמומיות של הגב הצידה. על פי הרוב, למצב זה אין משמעות קלינית, אך לעיתים עשויות להתפתח הפרעות כתוצאה מעקמת, כגון סיאטיקה. ישנה חשיבות לגילוי מוקדם של עקמת, מפני שהיא עשויה להחמיר בגילאים מבוגרים יותר, ולגרום לא רק לבעיות ביציבה, אשר יוצרות לחץ על האיברים הפנימיים (ריאות, קיבה וכו') ופוגעות בתפקודם. נוסף על כך, לאלו ביננו שחשובה להם האסתטיקה, הגילוי המוקדם משחק תפקיד חשוב, כי אין ספק שקומה זקופה תורמת למראה החיצוני.

קיפוזיס – ליקוי יציבה שבו הגב מתעקל יותר מדי, ויוצר בליטה, הידועה גם כגבנון. קיפוזיס מתפתח בדרך כלל עקב חוסר איזון בין שרירי הגב העליון ובין שרירי החזה והבטן, אך לפעמים נובע גם משינויים במבנה החוליות, או מישיבה/יציבה שפופה.

תורשה – לעיתים אדם נולד עם רגישות מולדת בעמוד השדרה, בפרט בדיסקים. במקרים כאלה, הסיכוי להתפתחות בעיות גב, ובכלל זה כאבי גב עליון, גדול יותר.

מתח גבוה – מהווה סיבה ותוצאה גם יחד לטונוס שרירים גבוה, וגורם לכאבים, לרבות כאבי גב עליון.

פגיעה מכנית – טראומה לגוף (כגון תאונה או חבלה) והרמת חפצים כבדים.

תזונה/אורח חיים – צריכה נמוכה של נוזלים (בעיקר מים) ועישון.  להבדיל, מאחר שידוע כי כאב הינו לעיתים קרובות ביטוי לדלקת, ישנן אסכולות טיפוליות אשר ימליצו למטופל הסובל בכאב בגב העליון לצרוך כמה שפחות סוכרים ומזונות מעובדים, אם בכלל. זאת, בכדי למנוע דלקת ו/או כדי לצמצם את נוכחותה.

פגיעה בחוליות T1-T12: על פי הרוב, כאב בגב העליון קשור לפגיעה בחוליות הללו, כתוצאה משחיקה שלהן, או מפגיעה במבנה שלהן.

 • דלקת פרקים
 • גידולים סרטניים

על כאבי גב וחיות אחרות

נשים בלבד!!

כאבי גב עליון בהריון: שכיחים בעיקר לשליש הראשון של ההריון, משום שהחזה גדל באופן מואץ, וכתוצאה מכך ישנה מתיחה של שרירי הגב. הכאב נובע מכך ששרירי הגב אינם רגילים לשאת משקל.

כאבי גב עליון אחרי לידה:  זוהי תולדה של נשיאת התינוק בצורה לא נכונה, תנוחת הנקה שמזיקה לגב, שינויים הורמונליים.

פריצת דיסק בגב העליון

הסטטיסטיקה מצביעה על כך שפריצת דיסק בגב העליון אינה נפוצה כמו פריצת דיסק בגב בתחתון, קרי, רק אחוז אחד מהאוכלוסיה. יחד עם זאת, פריצת דיסק בגב עליון נובעת מעומס יתר, מחבלה, מלחץ על שורש העצב הגבי, דבר הגורם לכאב.  בלט דיסק, כאמור, הוא השלב המקדים את פריצת הדיסק, והוא אחד הגורמים לכאב בגב העליון. יש לציין כי ישנו קושי לאבחן בלט דיסק, משום שאין לו סימנים קליניים מובהקים, ולכן לוקח זמן עד שמזהים שמדובר בבלט דיסק.

כאב גב עליון: צד ימין

הגב העליון אינו אלא הקיר האחורי של בית החזה. ככזה, הגב העליון הימני קרוב  אל איברים פנימיים מסויימים, ולכן כאב בצידו הימני של הגב העליון עשוי להיות קשור לאחד הגורמים הבאים:

דלקת/מחלה בכיס המרה: לדוגמא, כאב הנגרם בשל אבנים בכיס המרה עשוי להקרין אל הגב העליון.

נשימה לא נכונה: ידוע, כי הנשימה משפיעה על כל מערכות ואיברי הגוף, ובכלל זה, כמובן, על הגב העליון. כאשר הנשימה נכונה, הסרעפת מתכווצת כלפי מטה, ובכך תורמת לשחרור ולמשיכה של שרירי הגב, אשר יוצרת תנועה נכונה של המפרקים, החוליות. כאשר הנשימה אינה נכונה,

דלקות בדרכי השתן: הכאב בגב העליון יופיע כאשר הדלקת נמצאת בדרכי השתן העליונות, דהיינו, השופכנים ובכליות.

במקרים נדירים:

שבר בשכמה

סיאטיקה, או אישיאס: מתייחסת למצב שבו ישנו לחץ, או גירוי על שורש העצב הארוך ביותר בגוף, העובר דרך חלל האגן ושרירי העכוז, אל הירך האחורית, ומשם – עד אצבעות כף הרגל. במקרים קיצוניים של מצב זה, תיתכן פגיעה בתפקוד המוטורי של האיברים המעוצבבים על ידי העצב הסיאטי, עד כדי אי שליטה על הסוגרים, פגיעה ברגליים וביכולת ללכת ולנוע.

כאב גב עליון: צד שמאל

כאב בגב העליון עשוי לנסוע כתוצאה מהמחלות או המצבים הבאים, זאת בשל הסמיכות לאיברי מערכת העיכול ומערכת הנשימה.

 • תסמונת המעי הרגיז
 • גזים
 • בעיות בכיס המרה
 • דלקת בלבלב
 • קשיי נשימה, אסטמה
 • התקף לב

כאבי גב עליון וצוואר:

כאבי גב עליון נגרמים לעיתים קרובות בשל שרירים תפוסים באיזור.  יש לציין כי ישנו דמיון בין כאבי גב עליון ובין כאבי צוואר מבחינת התסמינים, וכן מבחינת הגורמים להם, כגון פריצת דיסק, חבל, או תאונה. יחד עם זאת, כאבי הצוואר עשויים להיות חמורים יותר, משום שהצוואר מכיל איברים חיוניים כגון קנה הנשימה, ה-ושט ובלוטת התריס, שאם ייפגעו, ייפגע תפקוד הגוף כולו, עד כדי סכנת חיים לפעמים.

כאבי גב עליון וחזה:

הגב העליון, כאמור, משמש כקיר האחורי של בית החזה, אשר אמור להגן על האיברים הנמצאים בבית החזה. בקרב נשים, לעיתים כאב בגב העליון יופיע בשל חזה גדול מאוד. להבדיל, כאשר ישנה סמיכות בין כאב בגב העליון לבין כאב בחזה, הדבר נובע בדרך כלל מדלקת, או ממחלה בריאות, ובמקרים קיצוניים, גם כסימן להתקף לב.

כאבי גב עליון ושכמות:

כאמור, כאבי גב עליון ושכמות עשוי להתקשר לשבר בשכמה, אם כי מדובר במקרים נדירים. במקרים שכיחים יותר, הקשר שבין כאב בגב העליון ובין כאב בשכמות נובע מיציבה לא נכונה, לרבות ישיבה ממושכת מול מחשב, לנשיאת משאות כבדים באופן חריג, גורמים שכולם הוזכרו קודם לכן. במישור הרוחני, עליו מתבסס תחום הרפואה המשלימה, ולו באופן חלקי, הסברה הרווחת היא שכאבי גב עליון ושכמות, כמו גם כאבי גב עליון וצוואר, אשר הוזכרו לעיל, נובעים מעומס רגשי, מתחושה של אחריות כבדה, "כל העולם רובץ על כתפיי", ולפעמים, על פי עקרון זה, כאבי גב עליון וצוואר, או שכמות, הינם תולדה של רגשות אשם.

כאבי גב עליון וצלעות:

יש לציין כי כאבים בצלעות, בפרט כאשר הם מופיעים בחלק האחורי, כלומר, בגב העליון, הינם תלונה נפוצה. לפיכך, בדרך כלל אין בהם כדי לגרום לדאגה, משום שלא מדובר בבעיה בריאותית משמעותית. אדרבא, הצלעות נועדו להגן על הלב ועל יתר איברי בית החזה, גם אם פירושו של דבר שהם סופגים את החבלות ואת הכאב הנובע ממתיחת שריר באיזור. לרוב, הכאבים, השברים ושאר חבלות בצלעות הנמצאות באיזור הגב העליון עוברים תוך מספר ימים.

כאבי גב עליון עם הקרנה ליד:

לעיתים נובעים מהיצרות של התעלה בתוך חוליות עמוד השדרה. כתוצאה מכך, קצות העצבים מתחככות בחוליות, דבר הגורם לכאבים ולדלקות מדי פעם. גורם אפשרי נוסף לכאב גב עליון עם הקרנה ליד הוא התקף לב. התוצאה היא נימול ביד, תחושה של זרמים וחולשה ביד.

כאבי גב עליון מקרינים לבטן

אצל נשים, כאב מעין זה עשוי להעיד על התקף לב. במקרה כזה, הכאב יקרין גם ליד שמאל ומלווה בבחילה. במקרים קיצוניים פחות, ייתכן שמדובר בחסימה במפרק בין הצלע ובין עמוד השדרה, וזאת כתוצאה מתנועה פשוטה. לחלופין, תופעה כזו, בדומה לשאר סוגי הכאב בגב העליון המתוארים במאמר זה, עשויה לנבוע מישיבה ממושכת ולא נכונה.

על פי גישת הרפואה המשלימה, הקלה בהפרעות הנ"ל בהחלט עשויה לפתור את הכאב בגב העליון. זאת, על פי עקרון זיהוי הבעיה מהשורש, ועל כך, בסעיף הבא.

אז מה עושים?

עד לנקודה זו, המאמר עסק בגורמים לכאבי הגב. כעת, נמשיך אל המישור המעשי יותר, קרי, אילו טיפולים מוצעים לסובלים מכאבי גב עליון על סיבותיהם ועל ביטוייהם. ברם, בטרם נציג את הטיפולים המתאימים, חשוב להתייחס אל המצבים המחייבים קבלת טיפול:

 • כאב הולך ובא במקום קבוע
 • כאב חד הולך ובא במקום קבוע
 • כאב קל שנמשך מספר ימים, ואז נעלם
 • כל כאב קל או חד.

חשוב לציין כי הרפואה המשלימה מציעה מגוון רחב של מוקדים לפתרון הכאב בגב העליון. אין שיטה אחת היעילה יותר מרעותה – רק התאמה אישית לאדם הפונה לטיפול. כך, למשל, ייתכן כי אדם אחד יפיק את מלוא התועלת מכירופרקטיקה, אך דיקור סיני לא יעזור לו, או שלא ישפיע כלל.

להלן שיטות הרפואה המשלימה השכיחות והמתאימות לטיפול בכאב גב עליון:

יוגה: אמנם היוגה אינה נחשבת לטיפול מובהק, אך היא מציעה למתרגלים אותה פתרונות לבעיות בריאות רבות, בתנאי שיתמידו בתרגול. היוגה מציעה תרגילים רבים הפותרים בעיות יציבה ומשקמים את הסימטריה בגב, תורמים למתיחת שרירי הגב. חשוב לא פחות, היוגה תורמת רבות להרפיה ולשחרור גורפים, והרי ידוע שהמתח הוא אם כל הבעיות והמחלות. אם כך, המשוואה היא פשוטה: פחות מתח = פחות כאב.

דיקור סיני: שימוש במחטים דקיקות כדי לשחרר חסימות אנרגטיות בחלקי הגוף השונים. על פי הרפואה המשלימה בכלל, ועל פי שיטה זו בפרט, הכאב אינו אלא איתות של הגוף על קיומה של חסימה, או חוסר איזון. המדקר הסיני יידע לאתר את מקור החסימה, גם אם לעיתים, לכאורה, אין לו קשר לכאב בגב העליון, ויטפל בבעיה מהשורש.

שיאצו: שיטה יפנית עתיקה המתבססת על לחיצות באמצעות האצבעות על מנת לאתר את מקור הכאב ו/או חוסר האיזון, ואז לרפא אותו.השיאצו אינו טיפול פולשני, ואינו כרוך בנטילת תרופות. (ראה שיאצו)

כירופרקטיקה: שיטת טיפול המתבססת על עבודת ידיים בלבד, ומכוונת לבעיות בתפקוד השלד, השרירים ומערכת העצבים. מדובר בטיפול שהשפעתו הינה מיידית כמעט, בלתי פולשני, קצר ויעיל.

יש לציין כי במקרים מסויימים, גם שיטות טיפול כגון נטורופתיה והומאופתיה עשויות לפתור כאבי גב עליון על ספיחיהם, משום שלעיתים, בעיות גב עליון עשויות להתקשר לתזונה לקויה, למתח בחיים וכיו"ב. אלו גורמים שניתן לנטרל באמצעות תזונה נכונה ומתן תרופות טבעיות להרגעה. כתוצאה מכך, סביר להניח שתורגש הקלה גם בכאבים בגב העליון, ואולי הם אף ייעלמו לגמרי.

כאשר הכאב בלתי נסבל…

לעיתים, כאבי הגב העליון עוצמתיים עד כדי כך שהם מצריכים פתרון מיידי, גם אם אינו שייך לקטגוריה של רפואה משלימה. חשוב לציין כי מרבית הטיפולים המשלימים מבוססים על תהליך. במילים אחרות, ההקלה אינה תמיד מיידית. כאשר הכאב בגב העליון חד וחזק,עד כדי פגיעה באיכות החיים ובתפקוג היומיומי, יש לפנות לטיפולים "חזקים" יותר, שהשפעתם ניכרת בטווח הקצר. סעיף זה יציג את הטיפולים המוצעים לכאבי גב חזקים:

ניתוח גב:  נפוץ בעיקר במצבים מורכבים, אשר נגרמים כתוצאה מליקוי במבנה עמוד השדרה, בעיקר עקמת. בניתוח לתיקון עקמת, נעשה שימוש בשתל מעצם המותן. יש לציין כי ניתוח לתיקון עקמת, למרות התיקון ליציבה, יקצר את שרירי הגב ויגביל את תנועת המטופל, בפרט אם בניתוח מושתלות פלטינות בעמוד השדרה.

ניתוח גב נוסף, נפוץ ומקובל, הינו ניתוח כריתת דיסק, אשר יבוצע אם המטופל אינו מגיב לטיפולים המסורתיים, ואם המטופל מאבד תחושה בגפה. ניתוח זה נועד לשחרר את הלחץ המופעל על עמוד השדרה ולרפא את הכאבים. יש לציין כי שחרור הביתה מניתוח כזה הינו כעבור 8 שעות מסיום הניתוח. תקופת ההחלמה המומלצת הינה חודש.

זריקות אפידורל: ההנחה עליה מתבסס טיפול זה הינה שהכאב נובע בעיקרו מדלקת בעצב הפגוע או במבנה הגרמי של עמוד השדרה, וזאת כתוצאה משינוי במבנה האנטומי שלו.  בעת הזרקת אפידורל לעמוד השדרה, מוזרק תמהיל של סטרואידים וחומרי הרדמה. אלו שוטפים את מוצא שורשי העצב ואת התעלה השדרתית. ההקלה בכאב נובעת מהשפעתם נוגדת הדלקת של החומרים המוזרקים.

זריקות אפידורל מקובלות כאשר הכאב חד במיוחד, ויעילותן בטיפול בכאב גב חדש הינה 70%. יתרון בולט של זריקות אפידורל הינו מיידיות ההשפעה וההקלה בסבל.

גלי רדיו:  בשנים האחרונות, הטיפול בגלי רדיו צובר פופולריות בשל הטכנולוגיה היעילה עליה הוא מתבסס.  טיפול זה עושה שימוש בגלי רדיו בתדר גבוה, אשר מבטיח פיזור אחיד יותר של החום, ולא חימום נקודתי, כפי שעושה מנורה, וזאת כתוצאה מהחדרת המחט אל מקור הכאב. מאחר שהמחטים הינן דקות, הטיפול כרוך במידה מועטה של כאב, וללא נזק לרקמה.

בעשור האחרון, התפתח טיפול נוסף המבוסס על גלי רדיו, הנקרא Pulsed Radio-Frequency. שיטה זו פופולרית במיוחד בשל מיעוט תופעות הלוואי והסיבוכים. שיטה זו מתאימה במיוחד לסובלים מפגיעה עצבית משנית, כלומר, כזו הנובעת מלחץ על הדיסק, או לאחר ניתוחי גב. אמנם העקרון הפיזיולוגי עליו מתבססת השיטה אינו ברור עדיין, אך הסברה היא שהפולסים החשמליים גורמים לשינוי במבנה העצבי, ובכך מעלימים את תחושתיות היתר. משך הטיפול הינו 80-120 שניות, וניתן להבחין בשיפור כעבור כשלושה שבועות.

לסיכום

כאבי גב, כאמור, נפוצים הרבה פחות מכאבי גב תחתון, או כאבי גב אמצעי, אך איזור הגב העליון מתקשר לאיברים פנימיים רבים, ולא פחות מכך, למתח נפשי. החדשות הטובות הוא שניתן לטפל ביעילות בכאבי גב עליון ולהוביל לשיפור תוך פרקי זמן קצרים יחסית. אנו בחברת המקור לרפואה משלימה נמצאים כדי למסור לכם את המידע הרלוונטי, ולכוון אתכם אל המטפל המתאים לכם ביותר באיזור מגוריכם.