title
לחצו להתקשרות:

כאבי ראש

מי מאיתנו אינו מכיר את הפרסומת לכדור נגד כאב ראש? עד שהשחקן בפרסומת אינו נוטל את הכדור, כל מה שהוא מסוגל לשמוע הוא צמד המילים: כאב ראש…כאב ראש…כאב ראש… הן מושמעות כשאלה, או כקביעה ולמעשה, שיחה שלמה שבה נשמעות שתי מילים בלבד: "כאב ראש". המסר ברור: כאשר אדם סובל מכאבי ראש, הוא לא מסוגל לעשות שום דבר אחר, ולא להתרכז בעניינין. כאבי ראש אכן יכולים להשתלט על החיים. לעיתים קרובות, כאב הראש מלווה בבחילות, בהקאות, נימולים, עייפות והזעה.

מאמר זה, אם כך, יעסוק בכאבי ראש על סוגיהם ועל התופעות הנלוות אליהם. אלו יוצגו באופן קצר אך ממצה, ולאחר מכן, יוצגו מספר שיטות טיפול יעילות במיוחד להקלה ולריפוי כאבי ראש.

המקור למידע ברשת על רפואה משלימה

התאמת מטפל מתאים לפי בקשה

דירוג ובקרת איכות של המטפלים

כאבי ראש ותופעות נלוות

כאבי ראש, כאמור, אינם תופעה נעימה בכלל. כאשר אל כאב הראש נלוות תופעות אחרות, ההרגשה כבר הופכת רעה מאוד, ולעיתים קרובות, בלתי נסבלת ממש. לעיתים קרובות, לכאבי הראש נלוות תופעות שונות, אשר יפורטו להלן:

בחילות: כאשר כאב הראש מלווה בבחילות, הדבר עשוי להעיד על קיומה של מחלה זיהומית או ויראלית. המיגרנה הינה סוג נוסף של כאב ראש, אשר יוצג בהרחבה בסעיף נפרד, שבו הבחילות מהוות תופעה שכיחה.

ורטיגו: הפרעה המתאפיינת בסחרחורות, אשר גורמת לאדם הסובל ממנה להרגיש כאילו כל מה שסובב אותו נמצא בתנועה. תופעה זו נובעת מפגיעה באוזן התיכונה, בעצב שיווי המשקל (וסטיבולרי), או במסלולי העצב ה-וסטיבולרי במוח. במקרים קיצוניים, ה-ורטיגו נובע מנגעים בגזע המוח או בצרבלום. למעשה, ה-ורטיגו פוגת בתחושת שיווי המשקל, ומשפיעה על השמיעה, כלומר, לעיתים התקף ורטיגו חריף עשוי לגרום לאובדן שמיעה (זמני) או לטנטון, טשטוש בראיה, הרגשה שהדברים מרצדים מול העיניים ובחילות, כאמור, מהוות תופעה נלווית ל-ורטיגו, ולמעשה זוהי תופעה בולטת ואופייניות ל-ורטיגו.  כמו כן, כתוצאה מאובדן שיווי המשקל, האדם הסובל מ-ורטיגו עשוי לסבול מהפרעות בקואורדינציה ובתנועה, בעיקר כאשר העיניים עצומות, בגלל הסחרחורות.

הקאות: בדומה לבחילות, גם ההקאות עשויות להעיד על קיומה של מחלה זיהומית. לעיתים הבחילות וההקאות מופיעות ביחד עם כאבי הראש, במקרים של מחלות כגון דלקת קרום המוח. ההקאות נלוות לעיתים למיגרנות ולכאבי ראש מקבציים, להם יוקדשו סעיפים נפרדים, וגם לכאבי ראש אשר נובעים בחבלה או מתאונה.

עייפות: במקרים שבהם כאבי הראש מלווים בעייפות, ניתן לייחס זאת לגורמים הבאים: שינויי מזג האויר, אלרגיות, דפוסי שינה שאינם מתאימים לאדם הסובל מהם, תזונה לקויה. לעיתים, אדם שסובל מעייפות כרונית, יסבול גם מכאבי ראש. משמע, יש קשר בין השניים. כאבי שרירים עשויים להתקשר לכאבי ראש ולעייפות, לעיתים הם אפילו מופיעים בו זמנית.

נימול:  תסמין נוסף הנלווה לכאבי ראש. לרוב, זהו סימן מקדים להתקף של מיגרנה, ויופיע ביד, ברגל, או בצד אחד של הפנים. לעיתים, למרבה הצער, מעיד על דבר חמור הרבה יותר, כמו גידולים בראש. כמו כן, יש לציין כי פעמים רבות, הנימול הנלווה לכאב הראש מעיד גם על קיומם של לחץ ושל מתח, אשר כנראה נובעים, גם אם בעקיפין, ממחסור במגנזיום, אשר מסייע בהרפיית השרירים, ובסופו של דבר, תורם לרגיעה. נימול (באצבעות הידיים, ברגליים, או בידיים) מופיע ביחד עם כאב ראש גם בעת אירוע מוחי.

הזעה:  תסמין המאפיין בעיקר כאבי ראש מקבציים, אשר יזכו להתייחסות נרחבת יותר, בסעיף נפרד. באופן כללי, ניתן לומר כי ההזעה, לצד יתר הסימנים המקדימים כאב ראש מקדמי, מעוררת חוסר מנוחה אצל האדם הסובל. פרט לכך, ניתן לייחס הזעה לצד כאבי ראש להתייבשות, או למכת חום. למעשה, כאשר כאב הראש וההזעה מתרחשים במקביל,  הדבר מעיד על מחלה, או על חוסר איזון בגוף, כגון שפעת, היפוגליקמיה (במקרה זה, הזיעה תהיה קרה), ועוד רבים אחרים.

לחץ, דקירות ומה שביניהם

כאבי ראש לוחצים ידועים בשפה המקצועית כ"כאב ראש מתחי", אשר מזכיר את התחושה שאנו חובשים על הראש כובע שלוחץ עליו במיוחד, משני צידי הראש. כאב כזה נובע מהתרחבות של כלי הדם באיזור, ומופיע בעיקר בקרב אנשים בעלי רמת סרוטונין נמוכה. כאבי ראש לוחצים יכולים להופיע בכל גיל, אך שכיח בקרב נשים בגילאי 40-50. להבדיל, כאבי ראש דוקרים הם פתאומיים וחדים, לא מתפתחים בהדרגה ולא עמומים. הם יכולים להופיע באיזור המצח, כביכול מאחורי העיניים. כאב ראש מסוג זה נחשב לכאב ראש ראשוני, משום שלא ניתן לייחס אותו להפרעה מסויימת, ולא ברור מקורו.

כאבי ראש, הריון ולידה

רוב הנשים עשויות לסבול מכאבי ראש, בעיקר מתחיים, עוד לפני ההריון. לעיתיפ, ההריון דווקא ישפר את מצבן מבחינה זו, אך יהיו גם מקרים בהם כאבי הראש יחמירו בעקבות ההריון, בשל השינויים ההורמונליים והאחרים, המתחוללים בגוף בתקופה זו. כאבי ראש עשויים להוות אינדיקציה לקיומו של הריון. במקרים קיצוניים יותר, כאב ראש במחצית השניה של ההריון עשוי לעורר חשד לגבי קיומה של רעלת הריון או לחץ דם הריוני גבוה. לעיתים קרובות, כאבי הראש יחמירו לקראת הלידה, וזהו אחד הסימנים המבשרים כי הלידה מתחילה, ויש להגיע לבית החולים. כאבי ראש לאחר הלידה הינם הינם תופעה מוכרת ושכיחה למדי. אלו נובעים מלחץ נפשי, משינויים הורמונליים, בעיקר ברמות האסטרוגן, אשר גם בכאבי ראש ובמיגרנות ללא הריון ממלאים תפקיד מסויים. כמו כן, גורמים נוספים לכאבי ראש לאחר לידה הם שעות שינה מועטות, בעיקר משום שהאם צריכה להתעורר אל התינוק מספר פעמים בלילה, אנמיה, שינוי במאזן הנוזלים בגוף ועוד.

כאבי ראש אצל ילדים

אחת מתלונות הכאב השכיחות יותר אצל ילדים. בדרך כלל, הם אינם חמורים, אך כאשר הם מלווים בבכי, בהקאות, בחוסר שקט, או לחילופין דווקא בשקט קיצוני, באגרסיביות ובעצבנות, או כאשר הם מפריעים את שנתו של הילד, אזי הדבר מצביע על בעיה חמורה מעט יותר, כמו גם על חום, שיעול, פרכוסים ועוד. לעיתים כאב הראש נגרם כתוצאה מאימוץ הראיה בכיתה, או שהמשקפיים אינם מתאימים, סינוסיטיס, ממיגרנות, אם כי מיגרנות של ילדים קצרות יותר מאצל מבוגרים, התייבשות, רעב, וישנן גישות המאמינות בחיבור גוף-נפש, אשר גורסות כי כאבי הראש אצל ילדים, על כל סוגיהם, נובעים מלחץ וממתח.

כאבי ראש כרוניים

על פי הרוב, כאבי ראש כרוניים, כאבי ראש חוזרים וכאבי ראש ממושכים אינם חמורים. ברם, הם בהחלט עשויים לפגוע באיכות בחיים. כאבי ראש כרוניים עשויים לנבוע ממגוון סיבות, שרובן צויינו כבר בסעיפים הקודמים. השלכותיהם של כאבי הראש הכרוניים עשויות להיות רבות: ירידה בלתי מוסברת במשקל, דמעת, אובדן שליטה על הסוגרים, הקאות בבוקר, הפרעות בראיה.

מיגרנות

מדובר בסוג כאב הראש מהחמורים ביותר המוכרים לנו. כאבי ראש מיגרנליים נובעים ממקור נוירולוגי.  ישנם גורמים גנטיים וסביבתיים אשר ישפיעו על הופעתו של כאב הראש המיגרנלי, כגון סוגי מזון, גורמים הורמונליים (נשים רבות מדווחות כי לפני או במהלך הוסת ההסתברות להופעת המיגרנות גבוהה יותר) וכו'. כאב ראש מיגרנלי עשוי להשבית את האדם הסובל ממנו, משום שהתקף מיגרנה עשוי להמשך גם מספר ימים, ומלווה בבחילות, בהקאות, ברגישות לאור ולפעמים גם לרעש וכן בטשטוש ראיה.

כאב ראש מקבצי

הפרעה נוירולוגית, אשר מתבטאת בכאבי ראש התוקפים את הסובל מהם בצד אחד של הראש. כאב ראש מקבצי ידוע ככאב הראש הקשה ביותר. הוא נקרא כך משום שהוא מגיע כסדרה של התקפים בתקופה מסויימת בשנה, קרי, כמקבץ. התסמינים הנלווים לכאבי ראש מקבציים הן נחיר סתום או עין דומעת בצד בו כואב הראש, או הזעה מוגברת באותו צד, הסמקה. ישנם סימנים מקדימים להתקף כגון תחושת כובד, רגישות ועוד.

כאבים בראש: איפה כואב?

ישנה משמעות למקום שממנו מתחיל ומתפתח כאב הראש. כאבי ראש בצד שמאל, או כאב ראש בצד ימין ידוע ככאב ראש מצררי, כלומר, חד צדדי, המופיע מאחורי העין או בסמוך לה, ככאב דוקר או פועם בצד הראש. כאב ראש קדמי, ובכלל זה כאבי ראש ופנים עשויים להעיד על סינוסיטיס –באיזור גשר האף או עצמות הלחיים, עקב גודש או דלקת, וגורמים לכאב בכל תזוזה של הראש. הדבר חל גם על כאבי ראש במצח, אך גם רוח שחדרה וגרמה להצטננות עשויה להוות גורם לכאב ראש במצח. כאבי ראש המלווים בכאבי אזניים, להבדיל, עשויים להיות תוצאה של אימוץ שרירי הלסת, חריקת שיניים וגם דלקת באיזור. ולבסוף, כאבי הראש אחוריים, עליהם יפורט קצת יותר בסעיף הבא, אשר למעשה נובעים מכאבי שרירים, ומתרכזים בעיקר בשרירי הצוואר והעורף.

כאבי ראש, צוואר ועורף

כפי שצויין בסוף הסעיף הקודם, כאבי ראש אליהם נלווים גם כאבי צוואר ועורף, נגרמים בדרך כלל ממקור שרירי. הווה אומר, טראומה לעורף  או לצוואר, כמו צליפת שוט, יציבה לקויה, לרבות לקויות במפרקים ובחוליות בצוואר. גורם חשוב נוסף לכאבי ראש המלווים בכאבי צוואר ובכאבי עורף הוא המתח המצטבר באיזורים הללו, בפרט באיזור העורף, הנחשב כמעין "מרכז עצבים" בגוף. הכאבים הללו גורמים לנוקשות בצוואר, המתבטאת בקושי גדול, ולפעמים אף בחוסר יכולת להניעו, נוקשות בעורף.

טיפולים מומלצים לכאבי ראש

כאב ראש, כאמור, הינו אחד הכאבים השכיחים ביותר. במקרים רבים אינו חמור, אלא רק הסבל שכאב   הראש גורם, אשר בהחלט פוגע באיכות החיים.

מאמר זה ניסה להציג את הגורמים לכאבי הראש למיניהם: תזונה לקויה, מתח, זיהום, דלקת ולעיתים, לפחות על פי תחום הרפואה המשלימה, גם מתח נפשי. ישנם טיפולים יעילים לכאבי ראש, אשר יכולים לרפאם, או לפחות להקל עלח חומרתם:

טיפולים כגון נטורופתיה והומאופתיה עשויים לאתר את הגורם העיקרי לכאבי הראש, אשר עשוי להשתנות מאדם לאדם, ולהציע שינויים תזונתיים, קרי, ויתור על מזונות שהמטופל צורך והכנסת מזונות אחרים לתפריט היומי. בחלק מהמקרים, מטפלים בנטורופתיה ובהומאופתיה יציעו גם תוספי מזון מסויימים, תלוי באדם העומד מולם. אך בכל מקרה, הם יציעו טיפול יסודי ומעמיק, אשר לא רק ירגיע את הסימפטומים לטווח הקצר, אלא יפתור את הבעיה מהשורש, כך שגם התסמינים ייעלמו, ולא יופיעו שוב.

טיפולים כגון שיאצו, טווינא, רפלקסולוגיה, דיקור סיני, או דיקור יפני, הידועים כמעודדי רגיעה ומשחררי מתחים (וכל זה – ללא שימוש בתרופות!) עשויים מאוד להקל על כאבי ראש למיניהם, במיוחד על כאלה הנובעים ממתח בחיי היומיום, יהיו הסיבות אשר יהיו. מדובר בטיפולי עיסוי, לחיצה על נקודות מסויימות בגוף על מנת לעודד זרימת אנרגיה, אשר תוביל חזרה לאיזון הגוף והנפש.

יוגה, או כל פעילות גופנית משחררות הורמונים משככי כאבים, אשר יכולים גם לגרום לאדם להרגיש רגוע ושמח יותר מן המפורסמות הוא, שפעילות גופנית משפרת מצב רוח ומרגיעה. יש משהו מרפא ומאידך ממריץ בתנועה. והלא כבר נאמר "נפש בריאה – בגוף בריא.

הטיפולים שהוצעו לעיל הם רק טיפה בים האפשרויות שמציעה הרפואה המשלימה לסובלים מכאבי ראש. אנו בחברת המקור לרפואה משלימה נמצאים כאן על מנת לעזור לכם לבחור את סוג הטיפול אליו אתם מתחברים, ולמצוא את המענה באיזור מגוריכם.