title
לחצו להתקשרות:

טיפולי רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה הינה ענף בתחום הרפואה המשלימה, הכרוכה בלחיצות על כף הרגל באצבעות ובאמצעות טכניקות ידיים. שיטה זו מתבססת על התפיסה של כף הרגל כמפה של הגוף כולו. במילים אחרות, לכל איבר יש ייצוג בכף הרגל.

מתוך כך משתמע כי טיפול רפלקסולוגיה יכול לשמש כלי יעיל לטיפול בבעיות בריאותיות רבות, לרבות בעיות נפשיות, ולפתור אותן. מאמר זה יפרט את המצבים והמחלות להם בכוחה של הרפלקסולוגיה לתת מענה הולם:

המקור למידע ברשת על רפואה משלימה

התאמת מטפל מתאים לפי בקשה

דירוג ובקרת איכות של המטפלים

רפלקסולוגיה ושימושיה

רפלקסולוגיה לזירוז לידה

נשים רבות נתקלו במצב שבו צריך לסיים את ההריון עקב סכרת הריון, רעלת הריון, מיעוט מי שפיר, מחלה אוטואימונית אצל האם, כאשר יש צורך בניתוח קיסרי וישנו זמן קצוב לתחילת הלידה. רפלקסולוגיה לזירוז לידה יכולה לעזור במצבים הבאים: כאשר יש לחץ ומתח לקראת הלידה, לצד חששות לגבי תהליך הלידה והאמהות שלאחריה, כאשר ישנה טראומה מלידה קודמת, במצבים שבהם יש חשש לחיי התינוק בשל סכגרת הריון, רעלת הריון, שליה "זקנה", שלא מתפקדת ועוד. כל זאת, תוך גירוי והנעת המערכת ההורמונלית, לצד חיזור ואיזון מערכות גוף אחרת, באופן שיתמוך בתהליך זירוז הלידה.

טיפול רפלקסולוגי בחרדות ובדכאונות

מן המפורסמות הוא, שהרפלקסולוגיה יעילה בהקלה על חרדות ועל דכאונות, ללא שימוש בתרופות. בעת טיפול ברפלקסולוגיה, המטפל יאתר בלוטות ספציפיות האחראיות על מצב הרוח וילחץ עליהן. באשר לחרדות, רפלקסולוגיה נחשבת לטיפול המקנה הרפיה. רפלקסולוגיה מגבירה את ייצור הסרוטונין, ובכך לתרום לרגיעה גורפת של הגוף-נפש, ובסופו של דבר, למנוע התקפי פאניקה.

רפלקסולוגיה לטיפול בכאב

הרפלקסולוגיה נחשבת לשיטת טיפול יעילה בפריצת דיסק, בכאבי גב, בכאבי צוואר ובכלל, בכאבים כרוניים. זאת, משום שהיא מעניקה תחושת הקלה וקלילות, ובכך מנטרלת את תחושת הכבדות האופיינית לכל הכאבים הכרוניים המוזכרים לעיל. יתרון נוסף הוא, שלעיתים קרובות הכאבים הללו הינם בלתי נסבלים ולכן לא ניתן לגעת ישירות בגב, בצוואר וכיו"ב. המגע והלחיצות בכף הרגל הינן חלופה נוחה ויעילה. לעיתים, טיפול ברפלקסולוגיה יזהה דפוסים רגשיים ומחשבתיים אשר מעמיסים על הגב יתר על המידה. במקרה זה, המטפל ימקד את הטיפול במערכת השלד והשרירים, על מנת לסלק ממנה עומסים מיותרים.

כאבי ראש ועורף
כאבי ראש
כאבים בכתף שמאל או כתף ימין
כאבי כתפיים
כאב בצוואר - כאב שמקורו בעמוד השדרה הצווארי
כאבי צוואר
כאבים שמקורם בעמוד השדרה
כאבי גב

טיפול רפלקסולוגי בטחורים ועצירות

יכולים להיות גורמים רבים, גופניים ורגשיים לעצירות ולטחורים, כגון: הריון, לידה, תזונה לקויה, מחסור בנוזלים (בעיקר מים), התאפקות ודחיית ההליכה לשירותים, ובמישור הרגשי – קושי להביע רגשות, סגירות, ביישנות, קושי לשחרר מצבים או אמונות שאינם משרתים אותנו יותר, קושי לעכל שינויים ומצבים בחיים (אולי מכאן נובע הקושי לעכל מזון). אמנם ישנם פתרונות רבים, ברמות יעילות משתנות, כגון חוקן או משלשלים. היתרון ברפלקסולוגיה הוא שמדובר בטיפול נעים ולא פולשני, אשר מסייעת בהפעלת גלי ההתכווצות של המעיים (פרסטלטיקה), ובכך מגרה ומפעילה את שרירי המעיים לעבודה ולפירוק המזון. הרפלקסולוגיה מחזקת את מערכת העיכול ואת השרירים הטבעתיים. תוך כדי כך, הרפלקסולוגיה מצליחה גם להציף ולשחרר רגשות חבויים ודברים שמכבידים עלינו, במיוחד על הבטן.

רפלקסולוגיה לטיפול בפוריות

טיפול בפוריות באמצעות הרפלקסולוגיה מקיף את כל שלבי הפוריות: בהריון, בלידה, לאחר הלידה, טרום ביוץ, וסת וכיו"ב.

בימים אלה, כאשר רופאי הפוריות מודים כי רב הנסתר על הנגלה, נראה כי דווקא הרפלקסולוגיה מצליחה לחזק את המערכת ההורמונלית ואת איברי הפריון, ולתמוך בהם, מאזנת ומחזקתאת מערכת ההורמונלית ומרגיעה את מערכת העצבים (ידוע שלחץ ומתח מפריעים להריון!). נוסף על כך, פעמים רבות הטיפול הרפלקסולוגיה מעניק מסגרת תומכת, אשר מאפשרת שיתוךף בפחדים, בחששות, בחרדות ובכל רגש או מחשבה העולים בהקשר של הקושי להכנס להריון, טיפולי פוריות וכד'.

טיפול רפלקסולוגי באסטמה

מאחר שהרפלקסולוגיה כרוכה בהפעלת לחץ על נקודות ועל איזורים מסויימים בכף הרגל, אשר מייצגים איברי גוף שונים, מאזנת ומחדשת את זרימת האנרגיות בגוף, היא מתאימה ויעילה בהחלט גם בטיפול באסטמה. המטרה העיקרית בטיפול באסטמה הינה שיפור וחידוש בזרימת הדם. נוסף על כך, הרפלקסולוגיה עוזרת לאדם להשאר רפוי ורגוע במצבי מתח ובעת קשיי נשימה, המאפיינים את מחלת האסטמה.

טיפול בכאבי ראש ומיגרנות

טיפול רפלקסולוגי יכול להנתן כדי לבלום התקף פעיל או מתפתח של כאב ראש או של מיגרנה. לחילופין, טיפול רפלקסולוגיה עשוי להוות טיפול מונע, וזאת בתנאי שהמטופל יקבל סדרה של טיפולים (עשרה לפחות) ויהיה עקבי בתהליך הטיפולי. פעמים רבות, כאבי ראש למיניהם, לרבות מיגרנה, ובחילות נובעים בשל חסימות. הרפלקסולוגיה כרוכה בלחיצה על נקודות מסויימות בכף הרגל בכדי לשחרר את אותן חסימות ובנוסף, כדי להרגיע ולהפחית חרדות, אשר לעיתים מועצמות בגלל כאבי ראש, מיגרנה ובחילות ומצידן גם מעצימות אותן.

טיפול בדורבן העקב

כפות הרגליים שלנו, ובכלל זה העקבים, אמורות לשרת אותנו כבולמי זעזועים –פיזיים ונפשיים גם יחד. כאב בעקב, ו/או דלקת דורבן העקב מעידה על בעיה בבולם הזעזועים. הדבר בא לידי ביטוי בדימומי וסת כבדים, קושי לעמוד על הרגליים, כאבי ברכיים, כאבי גב תחתון, טחורים ועוד. מתוך האמור, משתמע כי כאבים בעקב, או דורבן בעקב מהווים נורה אדומה לבעיות שלד ושרירים, ולמעשה מהווים מעין אינדיקציה אבחונית.

רפלקסולוגיה נגד דלקות

מבין סוגי הדלקות הרבים, וחלקי הגוף שבהן הן פוגעות, סעיף זה יתמקד בדלקות אזניים ובדלקות בדרכי השתן, שהגורמים להן שונים לגמרי זה מזה.

דלקת אזניים הינה מצב של הצטברות נוזלים. פירושו של דבר הוא, שריפויה כרוך בייבוש אותם נוזלים. דלקת בדרכי השתן, להבדיל,  המצב הוא הפוך –  עודף חום ואש, ואז צריך "לכבות את האש" באמצעות מים. משתמע כי לכל סוג של דלקת, בכל איבר בגוף, ישנן סיבות אחרות. ברם, הטיפול הרפלקסולוגי בכל דלקת שהיא, אינו כרוך בנטילת תרופות (אלא אם כן הדלקת חריפה ומחייבת טיפול אנטיביוטי מיידי. או אז, הרפלקסולוגיה תהווה טיפול תומך). הלחיצות יחזירו את זרימת האנרגיה בגוף לסדרה, וישיבו לו את האיזון. זאת, משום שהרקפלקסולוגיה רואה את האדם כמכלול ומחפשת את הגורמים לדלקת גם בהיבט הנפשי, או הרגשי.

טיפול בהזעת יתר

הזעת יתר נובעת מריבוי בלוטות הזיעה או מגירוי יתר של בלוטות הזיעה בעור. זאת, בשל הפרעות בתפקוד בלוטת התריס  או עודף משקל. מאחר שהרפלקסולוגיה אינה מסתפקת בבחינת הסיבות הפיזיולוגיות להזעת יתר, אלא בוחנת גם את הסיבות הנפשיות או הרגשיות הגורמות למצב זה, כגון מתח. במקרה כזה, הטיפול הרפלקסולוגי יתמקד בטיפול בנקודות האחראיות על מערכת העצבים, וזאת לצורך הבאתה לרגיעה ולאיזון מחודש, הפחתת המתח, אשר בסופו של דבר, יגרמו להקלה ואף לפתרון הבעיה.

לסיכום:

הרפלקסולוגיה ידועה בהתבוננות באדם כמכלול. לפיכך, הטיפול אינו רק בתסמינים הפיזיים ובמערכות הגוף אליהן הם קשורים באופן ישיר, אלא גם למערכות הגוף והנפש הקשורות לקושי או להפרעה בעקיפין. לעיתים, דווקא שם נמצא שורש הבעיה, וקצה החוט לפתרונה.

אם אתם סובלים מהבעיולת המוצגות לעיל, או מכל בעיה אחרת שלא נדונה במאמר זה, פנו עוד היום לטיפול רפלקסולוגיה: טיפול נעים, לא פולשני, לרוב ללא תרופות, אשר יחזיר אתכם לאיזון ושים קץ לסבלכם.